Oslavy Dňa Európy 2019 v Záhrebe

14.5.2019 | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Chorvátsko

Oslavy Dňa Európy, v rámci ktorých sa v Chorvátsku uskutočnilo viacero podujatí (besedy so študentami, podujatie pre stredoškolákov „Čo by som robil, keby som bol veľvyslancom?“, oslavné stretnutia organizované primátorom Záhrebu alebo Európskou investičnom bankou, a ďalšie) vyvrcholili v sobotu 11. mája na námestí Európy v Záhrebe. Zastupiteľské úrady členských krajín EÚ ponúkli občanom Záhrebu informácie o svojich krajinách. „Osviežením“ tohtoročných osláv bolo podujatie Chute Európy, v rámci ktorého jednotlivé veľvyslanectvá pripravili pre hostí drobné občerstvenie (sendviče) tradičné pre ich krajiny.

 

Zastupiteľský úrad v Záhrebe prezentoval na slovenskom stánku predovšetkým publikácie o slovenskej kultúre, informačné materiály miest a obcí Slovenskej republiky s atraktívnymi pamätihodnosťami, ako aj bulletiny a brožúry predstavujúce Slovensko ako modernú krajinu s vysokým potenciálom. 

 

Podujatie slávnostným príhovorom otvorili predseda vlády Andrej Plenković a ministerka zahraničných a európskych záležitostí Marija Pejčinović Burić, ktorí následne navštívili stánky zastúpení jednotlivých členských krajín EÚ. Zúčastnila sa tiež ministerka regionálneho rozvoja a fondov EÚ Gabriela Žalac, predstavitelia mesta Záhreb a v pozícii organizátorov podujatia aj zástupcovia Európskej komisie v Chorvátsku.

 

Oslavy Dňa Európy sa tradične stretli s mimoriadnym záujmom zo strany chorvátskej verejnosti.