Otvorenie honorárneho konzulátu SR v Ománe

13.4.2011 | Honorárne konzuláty | Omán

V ománskom Maskate otvorili 13. apríla 2011 prvý honorárny konzulát, ktorý je zároveň prvý v krajinách Rady pre spoluprácu v Zálive (Bahrajn, Katar, Kuvajt, Omán, Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty). Do funkcie honorárneho konzula bol uvedený šejk Mohammed Suleiman Al-Harthy, generálny riaditeľ významnej ománskej podnikateľskej skupiny Al-Harthy Group. Konzulský patent a exequatur odovzdal do rúk honorárneho konzula veľvyslanec SR Peter Zsoldos počas slávnostnej ceremónie v prítomnosti predstaviteľov Ministerstva zahraničných vecí Ománu, médií a miestneho diplomatického zboru.

 

Napriek globálnej a finančnej kríze sa v slovensko-ománskych vzťahoch darí udržiavať vzostupný trend vzájomného obchodu a zaujímavých ekonomických projektov. Zastupiteľský úrad SR v Káhire a Honorárny konzulát v Maskate pripravujú podpis Memoranda o spolupráci medzi obchodnými komorami, posúdenie transferu investícií zo štátneho Oman Oil Company pre Slovensko a urýchlenie podpisu ekonomických dohôd o podpore investícií a zabránení dvojitého zdanenia. Zároveň dohodli vystúpenie legendárnej folklórnej skupiny Lúčnica v novom opernom dome v Maskate, výstavu slovenských mincí z Kremnice a spoluprácu futbalových asociácií sultanátu a Slovenskej republiky.

 

Veľvyslanec P. Zsoldos odovzdal počas pobytu v Maskate pozvanie prezidenta Ivana Gašparoviča na návštevu Slovenska pre Ománskeho sultána Qabusa bin Saida Al-Saida.