Otvorenie výstavy pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie a ukončenia totalitného režimu v Československu

3.12.2019 | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Kazachstan

 

S cieľom pripomenutia si 30. výročia Nežnej revolúcie a ukončenia totalitného režimu v Československu usporiadali 29. novembra 2019 Veľvyslanectvá Slovenskej a Českej republiky v Kazachstane, v spolupráci s Kazašsko-americkou slobodnou univerzitou v Usť-Kamenogorsku tematickú výstavu plagátov spojenú s prednáškou a stretnutím so študentami.
Podujatie otvoril rektor univerzity Ajdar Mambetkaziev, ktorý v úvodnom príhovore priblížil udalosti jesene 1989 vedúce k pádu komunizmu a ich dejinný význam pre krajiny strednej a východnej Európy. S hlavnou prednáškou vystúpili veľvyslanec Slovenskej republiky v Kazachstane Milan Kollár a veľvyslanec Českej republiky v Kazachstane Rudolf Hykl. Obaja rečníci priblížili prítomným príčiny Nežnej revolúcie, úlohu vysokoškolských študentov v nej, jej dôsledky, vedúce osobnosti politickej a umeleckej scény, dopad na politický vývoj v Československu, následnú cestu demokratickej transformácie oboch štátov, pokojné rozdelenie Českej a Slovenskej federatívnej republiky na dva samostatné štáty a odkaz Nežnej revolúcie pre súčasnú generáciu. 

 

Výstava plagátov pozostávala z exponátov poskytnutých spoločne Zastupiteľskými úradmi Slovenskej a Českej republiky v Nur-Sultane. Udalosti novembra 1989 prítomným priblížila aj aj projekcia krátkeho filmu.