Piatkové predpoludnie v znamení bilaterálnych stretnutí

28.9.2018 | Aktivity ministra | Arménsko | Bahrajn | Indonézia

Predpoludňajší piatkový (28. septembra 2018) program ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslava Lajčáka v New Yorku, na okraj 73. Valného zhromaždenia OSN, predstavoval tri bilaterálne stretnutia s rezortnými partnermi. To úvodné absolvoval s ministrom zahraničných vecí Arménska Zohrabom Mnacakanjanom. Na stretnutí dominovala téma predsedníctva SR v OBSE v r. 2019 a konkrétne témy s tým spojené, vrátane riešenie konfliktu v Náhornom Karabachu. Minister v tejto súvislosti informoval partnera, že ako budúci úradujúci predseda OBSE má v pláne navštíviť región Južného Kaukazu. M. Lajčák taktiež ocenil pokojný priebeh vnútropolitických zmien v Arménsku a svojmu partnerovi ponúkol možnosť využitia nástrojov SlovakAid zameraných na odovzdávanie transformačných skúseností SR.

 

Na stretnutí s indonézskou ministerkou zahraničných vecí Retno Marsudi M. Lajčák tlmočil záujem SR o zintenzívnenie vzájomnej spolupráce vo viacerých oblastiach, ako politickej, tak aj obchodno-hospodárskej, vrátane investičnej a obrannej. Partnerka prejavila záujem o spoluprácu svojej krajiny vo formáte V4+. Aj v tomto kontexte informovala o zámere iniciovať "Fórum Indonézia a V4". Ministerka sa poďakovala za prejavenú sústrasť a solidaritu s obeťami ničivého zemetrasenia na ostrove Sulawesi.

 

S bahrajnským rezortným kolegom, šejkom Khalidom bin Ahmed bin Mohamed Al Khalifom sa M. Lajčák zhodol na potrebe zintenzívnenia bilaterálnej spolupráce v politickej oblasti, obchodno-hospodárskej výmene, ako aj v právnych otázkach.

 

Na všetkých troch stretnutiach partneri prediskutovali otázky vzájomne možnej podpory kandidatúr.

Minister Miroslav Lajčák na stretnutí s indonézskou ministerkou zahraničných vecí Retno Marsudi. Minister Miroslav Lajčák na stretnutí s indonézskou ministerkou zahraničných vecí Retno Marsudi. Minister Miroslav Lajčák s bahrajnským rezortným kolegom, šejkom Khalidom bin Ahmed bin Mohamed Al Khalifom. Minister Miroslav Lajčák s bahrajnským rezortným kolegom, šejkom Khalidom bin Ahmed bin Mohamed Al Khalifom.