Predvolanie vietnamského veľvyslanca

5.2.2020 | Aktivity štátnych tajomníkov | Vietnam

Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR František Ružička dnes (v stredu 5. februára 2020) z poverenia ministra rezortu diplomacie Miroslava Lajčáka predvolal veľvyslanca Vietnamskej socialistickej republiky  v SR Minh Trong Duonga.

 

Štátny tajomník F. Ružička vietnamskému veľvyslancovi odovzdal verbálnu nótu, v ktorej sa uvádza, že SR vyhlasuje jedného z diplomatov vietnamského veľvyslanectva v Bratislave za personu non grata, ktorá musí Slovensko opustiť do 48 hodín.

 

SR k tomuto vážnemu kroku pristúpila v súvislosti s právoplatným rozhodnutím nemeckého odvolacieho súdu vo veci únosu vietnamského občana, pričom rezort diplomacie v zmienenom prípade avizoval razantné diplomatické konzekvencie vo chvíli, keď sa oficiálne potvrdia veľmi vážne podozrenia zo zneužitia pohostinnosti slovenskej strany. 

 

F.  Ružička na záver uviedol, že SR má záujem o ďalšie prehlbovanie vzájomných vzťahov, ktoré sa bude zakladať na serióznosti, vzájomnej výhodnosti a rešpektovania noriem medzinárodného práva.