Putovná výstava J. Rusňáka zavítala do San Luis Potosí

22.1.2019 | Aktivity veľvyslancov | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Mexiko

Veľvyslanectvo SR v Mexiku v spolupráci s Autonómnou univerzitou štátu San Luis Potosí (UASLP) predstavilo 18. januára 2019 miestnemu publiku výber z diela slovenského výtvarníka a sochára Juraja Rusňáka na pôde vysoko navštevovaného moderného univerzitného kultúrneho centra „Centro Cultural Bicentenário“. Výstavu spoločne inaugurovali veľvyslankyňa SR v Mexiku Alena Gažúrová a rektor UASLP Ing. Arch. Manuel Fermín Villar Rubio. Veľvyslankyňa SR Alena Gažúrová vo vystúpení pripomenula 26. výročie vzniku SR a nadviazania bilaterálnych vzťahov s Mexikom, ako aj ďalšie významné historické míľniky, ktoré si Slovensko pripomenie tohto roku. Zároveň zablahoželala vedeniu univerzity pri príležitosti 96. jubilea autonómie UASLP.

 

Autonómna univerzita štátu San Luis Potosí je od roku 2016 partnerskou univerzitou Vysokej školy výtvarných umení (VŠVÚ) v Bratislave. Cieľom veľvyslanectva je aj formou kultúrnej prezentácie podporiť úspešne odštartovanú spoluprácu a priblížiť Slovensko a jeho kultúru študentom, predstaviteľom akademickej obce tejto prestížnej mexickej univerzity, ako aj širokému publiku San Luis Potosí. Po hlavnom Meste Mexiko a Guadalajara, štát Jalisko ide o tretie „repete“ výstavy v ďalšom z mexických federálnych štátov.