Rozsiahle požiare na severovýchode Kórejskej republiky

5.4.2019 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Kórejská republika

Zastupiteľský úrad SR v Soule informuje krajanov o vyhlásení stavu prírodnej katastrofy v dôsledku obrovského požiaru, ktorý vznikol včera (4. apríla 2019) vo večerných hodinách v katastri mesta Goseong (severovýchod Kórejskej republiky). Požiar zasiahol lesné porasty a šíri sa veľkou rýchlosťou do ďalších miest, pričom zasiahol aj populárne turistické lokality na východnom pobreží. Zhorelo už viac než 385 ha lesa a minimálne 300 budov, viac než 4200 osôb bolo evakuovaných a školy v oblasti prerušili vyučovanie. Pri likvidácii požiaru zasahuje 870 hasičských vozidiel a viac než 13 tisíc hasičov, policajtov, vojakov a záchranárov z celej krajiny. Hasenie komplikuje nedostupnosť horského terénu a silný vietor, ktorý rozširuje požiar.


Keďže zasiahnutý región patrí k turisticky atraktívnym miestam Kórejskej republiky (Sokcho, Gangneung), Zastupiteľský úrad SR v Soule odporúča slovenským občanom zvážiť cestovanie do tejto lokality a v prípade, ak sa v nej nachádzajú, riadiť sa pokynmi miestnych záchranárskych zložiek a čo najskôr zasiahnutú oblasť opustiť. 
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR zároveň odporúča slovenským občanom, aby v prípade cestovania do Kórejskej republiky využili službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na webovej stránke ministerstva.