Slovenskí potravinári v Moskve

28.9.2019 | Aktivity štátnych tajomníkov | Ekonomické správy | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Rusko

Dvadsaťšesť producentov potravinového priemyslu zo Slovenska pricestovalo 26. a 27. septembra 2019 do Moskvy. Slovenskú delegáciu viedla podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky Gabriela Matečná v sprievode štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lukáša Parízka. Naši producenti prezentovali na pôde Zastupiteľského úradu SR v Ruskej federácii svoje potravinárske výrobky. Zúčastnili sa aj na potravinárskom veľtrhu WorldFood Moscow 2019, ktorý sa v Moskve uskutočňuje od roku 1991 a patrí medzi najvýznamnejšie ruské potravinárske veľtrhy.

 

L. Parízek vo svojom úvodnom vystúpení na pôde veľvyslanectva SR vyzdvihol organizáciu podujatia. Podľa jeho slov išlo o príklad exemplárnej spolupráce medzi rezortmi zahraničných vecí a pôdohospodárstva. Takéto aktivity majú jeden spoločný cieľ, asistovať slovenským podnikateľom pri presadzovaní sa na zahraničných trhoch. Slovenská prezentácia vzbudila u ruskej strany značný ohlas. Zúčastnili sa na nej zástupcovia 11 významných potravinových reťazcov a distribútorov. Štátny tajomník v príhovore pripomenul rastúci význam ekonomickej diplomacie, ktorá dokáže pri využívaní správnych nástrojov prinášať hmatateľné výsledky už v krátkodobom horizonte.

 

L. Parízek absolvoval spoločne s G. Matečnou i rokovanie s ruským ministrom poľnohospodárstva Dmitrijom Patruševom. Strany počas stretnutia diskutovali o možnostiach posilnenia slovensko-ruskej spolupráce v oblasti potravinárstva a živočíšnej výroby.
 

Účasť L. Parízka v delegácii podpredsedníčky vlády a ministerky pôdohospodárstva G. Matečnej nadviazala na nedávne pracovné návštevy štátneho tajomníka v bieloruskom Minsku (18.  septembra) a ukrajinskom Charkove (24. septembra), kde viedol slovenské podnikateľské misie.

Účastníci prezentačného dňa slovenských potravinárov v Moskve. Účastníci prezentačného dňa slovenských potravinárov v Moskve.