Slovensko a Albánsko zintenzívnia spoluprácu na viacerých úrovniach

4.2.2019 | Aktivity štátnych tajomníkov | Predsedníctvo Slovenska v OBSE | Albánsko

Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR pán Lukáš Parízek dnes (4. februára 2019) prijal zástupkyňu ministra pre Európu a zahraničné veci Albánskej republiky Artemis Dralo. Stretnutie sa uskutočnilo na okraj Medzinárodnej konferencie o boji proti antisemitizmu v regióne OBSE, ktorá sa koná v Bratislave v dňoch 5. a 6. februára 2019.

 

Partneri ocenili kvalitu bilaterálnych vzťahov Slovenska a Albánska, ktoré netrpia žiadnymi otvorenými otázkami. Hlavnou témou stretnutia bola spolupráca na pôde OBSE, kde majú obe strany záujem koordinovať svoje aktivity počas slovenského predsedníctva v OBSE v roku 2019, ako aj počas budúceho albánskeho predsedníctva v OBSE, ktoré prevezme v roku 2020. L. Parízek z pozície osobitného predstaviteľa pre slovenské predsedníctvo v OBSE ponúkol albánskej partnerke výmenu skúseností z náročnej prípravy na úlohu predsedníctva v tejto prestížnej medzinárodnej organizácii.

 

Témou rozhovoru boli tiež bilaterálne otázky, ako aj eurointegračné ambície Albánska a osobitne záujem tejto krajiny o skoré otvorenie prístupových rokovaní. „Slovensko je aj naďalej pripravené zdieľať s Albánskom vlastné skúsenosti a know-how z procesov transformácie a integrácie, ako aj podporovať Albánsko v rámci programu rozvojovej pomoci SR prostredníctvom programu SLOVAKAID. Je v našom záujme udržať dobrú viditeľnosť Slovenska v regióne západného Balkánu aj do budúcnosti a podporiť tak našu prioritu zintenzívnenia spolupráce v ekonomickej oblasti a aktívne pomáhať slovenským a albánskym podnikateľom v objavovaní možností vzájomných partnerstiev,“ zdôraznil L. Parízek.