Slovensko má záujem o rozvoj hospodárskych vzťahov s Lichtenštajnskom

11.9.2015 | Aktivity ministra | Lichtenštajnsko

Bratislava (11. septembra) – Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák rokoval dnes v Bratislave s ministerkou zahraničných vecí Lichtenštajnského kniežatstva Aureliou Frickovou, ktorá prišla na jeho pozvanie na oficiálnu návštevu SR. Od nadviazania diplomatických stykov v decembri 2009 sa vzťahy Slovenska a Lichtenštajnska dynamicky rozvíjajú a obaja ministri sa pravidelne stretávajú.

Počas piatkového rokovania v Bratislave prediskutovali konkrétne možnosti rozšírenia politickej spolupráce aj v oblasti poskytovania rozvojovej pomoci. Minister M. Lajčák tiež načrtol projekty zamerané na propagáciu slovenskej kultúry v kniežatstve. Obe strany potvrdili záujem o skoré dokončenie a podpísanie zmlúv o zabránení dvojitému zdaneniu a o výmene daňových informácií.

Minister M. Lajčák tlmočil aj slovenskú snahu rozšíriť ekonomickú spoluprácu a výmenu skúseností v oblasti duálneho vzdelávania. Aurelia Fricková neskôr o tejto téme podrobnejšie diskutovala na stretnutí s ministrom školstva Jurajom Draxlerom.

Minister M. Lajčák sa ministerke A. Frickovej poďakoval za lichtenštajnské príspevky do finančného mechanizmu Európskej zóny voľného obchodu, z ktorých sa na Slovensku financuje rekonštrukcia zámku v Holíči a podporuje medzinárodná mobilita študentov.

Obaja ministri diskutovali aj o nadchádzajúcom predsedníctve Slovenska v Rade Európskej únie, ktoré ponúkne ďalšie možnosti na prehĺbenie vzťahov a vzájomnej spolupráce.

Ministerka A. Fricková sa následne ako ministerka školstva a kultúry stretla aj s ministrom školstva Juraj Draxlerom, so štátnym tajomníkom Ministerstva kultúry SR Ivanom Sečíkom a prijal ju tiež premiér Robert Fico.

Minister M. Lajčák s ministerkou zahraničných vecí Lichtenštajnska A. Frickovou. Minister M. Lajčák s ministerkou zahraničných vecí Lichtenštajnska A. Frickovou. Pracovné raňajky s ministerkou A. Frickovou. Pracovné raňajky s ministerkou A. Frickovou.