Slovensko-marocké vzťahy s perspektívou v ekonomickej oblasti

9.4.2014 | Aktivity štátnych tajomníkov | Ekonomické správy | Maroko

Predovšetkým o možnostiach zintenzívnenia bilaterálnych vzťahov Slovenska a Maroka dnes (9. apríla 2014) rokoval na pôde rezortu diplomacie štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Peter Burian a mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Marockého kráľovstva v SR so sídlom vo Viedni Ali El Mhamdi.

„Maroko vnímame ako dôležitého partnera v regióne subsaharskej Afriky. Máme záujem o pravidelný dialóg na politickej úrovni a rozvíjať spoluprácu aj na regionálnej a multilaterálnej platforme,“ uviedol štátny tajomník Peter Burian. Partneri sa zhodli, že Maroko ponúka nielen investičné príležitosti pre slovenské spoločnosti, ale je aj zároveň vstupnou bránou na trhy krajín regiónu subsaharskej Afriky.

Vítaným krokom pre posilnenie tejto dimenzie vzťahov bude plánovaná júnová návšteva štátneho tajomníka Petra Buriana v Maroku. Marocký partner uvítal informáciu, že súčasťou delegácie štátneho tajomníka by mohla byť aj skupina slovenských podnikateľov. Príležitosti pre rozvoj obchodnej výmeny ponúka oblasť dodávky automobilových komponentov, budovania cestnej a železničnej infraštruktúry, informačných technológií, ale aj vodohospodárstvo. Mimoriadne zaujímavým pre slovenské spoločnosti môže byť aj marocký energetický trh. K ďalšej spolupráci predovšetkým v súvislosti s poľnohospodárskym programom Zelené Maroko by mohli prispieť aj výmenné pobyty študentov na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre.