Slovensko odovzdalo humanitárnu pomoc záplavami postihnutému Iránu

6.5.2019 | Irán

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v spolupráci s Ministerstvom vnútra SR sprostredkovalo poskytnutie materiálnej humanitárnej pomoci Slovenskej republiky Iránskej spoločnosti červeného polmesiaca v súvislosti s ničivými povodňami, ktoré krajinu zasiahli v predchádzajúcich týždňoch.

 

Veľvyslanec SR v Iráne Ľubomír Golian odovzdal humanitárnu zásielku v rámci oficiálnej pomoci SlovakAid  zástupcovi výkonného riaditeľa Iránskeho červeného polmesiaca na iránsko-tureckom hraničnom priechode Bazargán, odkiaľ bude pomoc distribuovaná do povodňami zasiahnutých oblastí v provincii Ilám.

 

Zásielka v hodnote viac ako 111-tisíc eur a v objeme viac ako šesť ton obsahuje okrem iného stany, prikrývky, kalové čerpadlá, elektrické generátory a vysokú obuv. Slovensko zásielku pripravilo v reakcii na žiadosť o pomoc od Iránskeho červeného polmesiaca a predstaviteľov Iránu adresovanú Centru pre koordináciu núdzových reakcií EÚ a tiež výzvu miestneho Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych činností (OCHA). V dôsledku silných dažďov a prívalových povodní, ktoré zasiahli takmer všetky iránske provincie, potrebujú v Iráne humanitárnu pomoc viac ako 2 milióny obyvateľov. 

 

Zástupcovia iránskej strany sa za poskytnutú pomoc poďakovali a ocenili, že Slovensko je jednou zo zatiaľ desiatich európskych krajín, ktoré obyvateľom Iránu pomáhajú pri zmierňovaní následkov ničivého prírodného živlu.