Španielsko/Aktualizácia: pokračujúce masívne protestné akcie

25.10.2019 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Španielsko

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky upozorňuje cestujúcich do Španielska, že pre pokračujúce masívne protestné akcie a v tejto súvislosti - blokovanie niektorých železničných tratí a dopravných uzlov, možné nočné násilnosti a vandalizmus radikálnych skupín, je potrebné pri cestách do katalánskych miest rátať s obmedzeniami tak v doprave, ako i v poskytovaných službách.

 

V prípade ohlásenia generálneho štrajku dochádza k výraznému obmedzeniu niektorých služieb, predovšetkým v hromadnej doprave. Čo sa týka fungovania obchodov, taxislužieb, reštaurácií či pamiatok – miera zapojenia sa do generálneho štrajku je ponechaná na rozhodnutí konkrétnych subjektov; môže byť preto prospešné vopred konzultovať ich prevádzku na príslušných webových stránkach. Do štrajku sa môžu zapojiť aj pracovníci letísk. Odporúčame preto dostaviť sa na odlet vo väčšom časovom predstihu, sledovať aktuálnu situáciu v miestnych médiách, obmedzenia na cestách a možné náhle zmeny v odletoch, v odchodoch vlakov a ďalších transferoch.

 

Nápomocné Vám v tejto súvislosti môžu byť tieto linky:

MHD (vrátene dopravy na letisko):  www.tmb.cat, tel.: (+34)-902-075027

Mestská železničná doprava v Barcelone: http://rodalies.gencat.cat, tel.: (+34)-900-410041

Letecká doprava: www.aena.es

 

Opakovane upozorňujeme, že chaotickú situáciu zneužívajú aj zlodeji, ktorí pokračujú vo svojej trestnej činnosti – pouličných a vreckových krádežiach.

 

Slovenským občanom cestujúcim do tohto regiónu naďalej odporúčame vyhnúť sa masovým zhromaždeniam a protestným sprievodom a riadiť sa pokynmi miestnych policajných orgánov.

 

Využite službu dobrovoľnej elektronickej registrácie:

https://www.mzv.sk/cestovanie_a_konzularne_info/registracia-pred-cestou-do-zahranicia - v prípade náhlych zmien v situácii budú zaregistrovaní občania informovaní emailom.“