SR-Angola: Konkrétne kroky k posilneniu spolupráce

21.7.2016 | Aktivity ministra | Angola

Luanda (Angola, 21.júla) – Slovensko a Angola začnú písať novú, intenzívnejšiu kapitolu vzájomných vzťahov. Počas rokovaní v Luande sa na tom zhodli ministri zahraničných vecí oboch krajín Miroslav Lajčák a Georges Rebelo Pinto Chikoti.

 

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí navštívil angolskú metropolu vo štvrtok a okrem svojho rezortného kolegu rokoval aj s angolským viceprezidentom Manuelom Vicentem.

 

„Toto je prvá návšteva člena vlády samostatnej Slovenskej republiky ale naše vzťahy majú silné základy ešte z česko-slovenskej minulosti,“ konštatoval minister M. Lajčák. Pripomenul, že v minulosti v Angole pracovali stovky Slovákov a Angolčania zase prichádzali na študijné pobyty do bývalého Československa.

 

„Naše väzby z minulosti vytvárajú solídny základ na zintenzívnenie slovensko-angolských vzťahov a táto návšteva by mala odštartovať novú kapitolu našej spolupráce,“ zdôraznil minister M. Lajčák.

 

Angola je treťou najsilnejšou ekonomikou Afriky, má tretie najväčšie zásoby ropy na kontinente, veľké nerastného bohatstvo a rastie aj jej váha na medzinárodnej scéne.

 

„Vidíme veľký potenciál na rozvoj politického dialógu a rozšírenie obchodnej a investičnej spolupráce,“ uviedol minister M. Lajčák na rokovaní s ministrom G. Chikotim i viceprezidentom M. Vicentem. Pripomenul, že v súčasnosti už medzi oboma krajinami bežia rokovania o zrušení vízovej povinnosti pre držiteľov diplomatických a služobných pasov, príprava protokolu o ukončení revízie zmluvnej základne, proces vymenovania honorárneho konzula SR v Luande a obe strany tiež deklarovali záujem pripraviť a podpísať zmluvu o ochrane investícií.

 

Podľa ministra M. Lajčáka, ktorého na ceste v Angole sprevádza aj delegácia slovenských podnikateľov, sa osobitné možnosti spolupráce črtajú v ťažobnom priemysle, obrannom priemysle, poľnohospodárstve, energetike, či stavebníctve. Partnerom tiež ponúkol možnosť štipendií na slovenských univerzitách pre angolských študentov.

 

Okrem bilaterálnych otázok prediskutovali aj otázky spolupráce v medzinárodných organizáciách a tiež politickú a bezpečnostnú situáciu v Afrike.

 

Angola je dlhodobý regionálny partner pre Európsku úniu, ktorá je zase pre Angolu druhým najväčším obchodným partnerom a najväčším donorom rozvojovej pomoci.

 

Počas pobytu sa preto minister M. Lajčák stretol aj s vedúcim Delegácie Európskej únie v Luande Gordonom Krickem a prediskutoval s ním aktuálny stav vzťahov EÚ-Angola. Okrem toho odovzdal aj symbolický šek na mikrogrant v hodnote 10.000 eur pre vzdelávacie projekty mimovládnej spoločnosti APDES, ktorá sa v Angole venuje vzdelávaniu detí, ale aj ich rodičov.

Rokovanie s viceprezidentom Manuelom Vicentem Rokovanie s viceprezidentom Manuelom Vicentem Minister Lajčák a minister zahraničných vecí Angoly Georges Rebelo Pinto Chikoti Minister Lajčák a minister zahraničných vecí Angoly Georges Rebelo Pinto Chikoti Odovzdanie symbolického šeku Aline Sanots z mimovládnej organizácie APDES na podporu vzdelávacích projektov Odovzdanie symbolického šeku Aline Sanots z mimovládnej organizácie APDES na podporu vzdelávacích projektov
Rokovanie delegácií ministrov zahraničných vecí SR a Angoly Rokovanie delegácií ministrov zahraničných vecí SR a Angoly