SR-Nový Zéland: Ministri M. Lajčák a M. McCully o čoraz intenzívnejšej spolupráci

18.8.2016 | Aktivity ministra | Nový Zéland

Bratislava (18. augusta) – Slovensko a Nový Zéland sú si napriek veľkej geografickej vzdialenosti veľmi blízke. Zhodli sa na tom ministri zahraničných vecí oboch krajín Miroslav Lajčák a Murray McCully počas rokovania v Bratislave.

 

„Návšteva ministra McCullyho a kvalita našich vzťahov potvrdzujú, že vzdialenosť krajín v dnešnom svete už nezohráva významnú úlohu,“ konštatoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR M. Lajčák. „Podľa umiestnenia na mape sme síce od seba veľmi ďaleko, ale napriek tomu sme si blízki hodnotami, na ktorých  sú postavené naše spoločnosti, cieľmi, ktoré si kladieme i úlohou, ktorú sa naše krajiny snažia zohrávať v medzinárodných vzťahoch ako konštruktívni partneri orientovaní na hľadanie riešení,“ povedal minister M. Lajčák.

 

Vyzdvihol tiež, že Nový Zéland je zdrojom inšpirácie v mnohých oblastiach: kvalitou podnikateľského prostredia, skúsenosťami so znižovaním nezamestnanosti mladých, duálnym vzdelávaním či rozvojom informačných technológií.

 

Minister M. Lajčák ocenil úroveň a intenzitu politického dialógu medzi Slovenskom a Novým Zélandom ako aj nárast obchodnej spolupráce, kde má však SR záujem o rozšírenie do viacerých oblastí, keďže jej prevažnú časť tvorí len vývoz automobilov.

 

Na úrovni kontaktov medzi občanmi oboch krajín sa veľkému záujmu teší program pracovných dovoleniek. Ide o program, v rámci ktorého môže každý rok 100 mladých ľudí z jednej krajiny vycestovať do druhej krajiny s cieľom spoznávať  ju, absolvovať krátkodobé jazykové či kultúrne kurzy a krátkodobo vykonávať zárobkovú činnosť bez pracovného povolenia. Minister M. Lajčák tlmočil novozélandskému partnerovi záujem o navýšenie uvedenej ročnej kvóty.

 

Ministri sa venovali aj diskusii o aktuálnych zahranično-politických otázkach. Slovensko v súčasnosti predsedá Rade Európskej únie a Nový Zéland je nestálym členom Bezpečnostnej rady OSN a v tomto kontexte sa ministri dotkli tém ako je situácia na Blízkom východe či migrácia.

 

Rozhovory a návšteva ministra M.McCullyho potvrdili podľa ministra M.Lajčáka blízkosť názorov oboch krajín na celý rad bilaterálnych, regionálnych aj globálnych otázok a ako aj užitočnosť pravidelného dvojstranného dialógu.

 

 

Videozáznam z tlačovej konferencie oboch ministrov

Plenárne zasadnutie. Plenárne zasadnutie. Z tlačovej konferencie. Z tlačovej konferencie. Minister zahraničných vecí Nového Zélandu Murray McCully na tlačovej konferencii. Minister zahraničných vecí Nového Zélandu Murray McCully na tlačovej konferencii.
Minister M. Lajčák prijal ministra zahraničných vecí Nového Zélandu Murraya McCullyho. Minister M. Lajčák prijal ministra zahraničných vecí Nového Zélandu Murraya McCullyho.