SR - Nový Zéland: Obojstranná vôľa posilniť vzájomné partnerstvo

29.5.2015 | Aktivity ministra | Nový Zéland

Auckland (29. mája) – „Máme veľa spoločného a preto chceme posilňovať naše partnerstvo,“ povedal v piatok v Aucklande podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák na rokovaní s novozélandským ministrom zahraničných vecí Murrayom McCullym.

„Na veľa vecí sa pozeráme z podobnej perspektívy a je dosť toho, čo môžeme robiť spoločne,“ uviedol M. Lajčák na záver oficiálnej návštevy Nového Zélandu. Slovensko a Nový Zéland už úspešne spolupracujú na multilaterálnych fórach a v medzinárodných organizáciách. Návšteva ministra M. Lajčáka vo Wellingtone a v Aucklande mala za cieľ zintenzívniť aj dvojstrannú spoluprácu. „Čelíme rovnakým problémom, máme podobný počet obyvateľov, zdieľame rovnaké hodnoty a to robí z Nového Zélandu prirodzeného partnera,“ konštatoval minister M. Lajčák a zároveň ocenil už existujúcu spoluprácu Nového Zélandu s Európskou úniou. Nový Zéland plne preberá zahranično-politické pozície EÚ, zapája sa do misií EÚ (v Africkom roku, Bosne a Hercegovine, Afganistane), spolupracuje s EÚ v oblasti rozvojovej pomoci v Tichomorí, či v energetike.

Minister M. Lajčák a M. McCully diskutovali aj o aktivitách oboch krajín v OSN. Nový Zéland je v období 2015-16 nestálym členom Bezpečnostnej rady OSN a v júli jej bude predsedať. „Slovensko podporuje aktivity Nového Zélandu v BR OSN, ktoré sa prelínajú aj s našimi prioritami,“ poznamenal minister M. Lajčák.

Ministri sa venovali aj situácii na Ukrajine, mierovému procesu na Blízkom východe, rastúcej hrozbe terorizmu a ilegálnej migrácie. Zhodli sa tiež, že jednu z najväčších výziev súčasného sveta predstavuje erózia rešpektu voči medzinárodnému právu, čo ohrozuje najmä menšie krajiny.

Počas druhého dňa návštevy Nového Zélandu sa minister M. Lajčák ešte stretol na pôde honorárneho konzulátu SR v Aucklande s predstaviteľmi Aucklandskej univerzity a Novozélandsko-európskej podnikateľskej rady, ktorým prezentoval dynamický vývoj na Slovensku a prediskutoval možnosti zintenzívnenia kontaktov v konkrétnych oblastiach. O slovensko-novozélandských vzťahoch, využívaní ich potenciálu a pohľade Slovenska na dianie v EÚ i na medzinárodnej scéne hovoril minister M. Lajčák aj v rozhovore pre rozhlasovú stanicu v Radio Live, ktorá patrí k najpočúvanejším v krajine.

S ministrom zahraničných vecí Murrayom McCullym. S ministrom zahraničných vecí Murrayom McCullym. S ministrom Murrayom McCullym. S ministrom Murrayom McCullym. Na pôde honorárneho konzulátu SR v diskusii s predstaviteľmi Aucklandskej univerzity a Novozélandsko-európskej podnikateľskej rady. Na pôde honorárneho konzulátu SR v diskusii s predstaviteľmi Aucklandskej univerzity a Novozélandsko-európskej podnikateľskej rady.
Interview pre novozélandský rozhlas. Interview pre novozélandský rozhlas.