SR podporuje medzinárodne garantovanú neutralitu Turkménska

12.12.2015 | Aktivity ministra | Turkménsko

Ašchabad (12. decembra) – Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák sa na pozvanie turkménskeho prezidenta zúčastnil na medzinárodnej konferencii o politike neutrality a medzinárodnej spolupráci pre mier, bezpečnosť a rozvoj. Medzinárodné podujatie s účasťou predstaviteľov 82 krajín a 26 medzinárodných organizácií usporiadalo Turkménsko v sobotu v Ašchabade pri príležitosti 20. výročia vyhlásenia medzinárodne garantovanej neutrality krajiny. 


Slovensko v lete tohto roku spolusponzorovalo rezolúciu Valného zhromaždenia OSN, ktorá potvrdila rešpektovanie neutrálneho postavenia krajiny na medzinárodnej scéne.
Na okraj konferencie rokoval minister M. Lajčák s hostiteľom, prezidentom krajiny Gurbangulym Berdimohamedovom, podpredsedom vlády a ministrom zahraničných vecí Rašídom Meredovom a námestníkom ministra hospodárstva Rasúlom Meredovom.


Minister M. Lajčák v rozhovore s partnermi okrem bilaterálnych otázok (viac tu) otvoril aj multilaterálne a medzinárodné témy. Ocenil podiel Turkménska na stabilizácii a rekonštrukcii susedného Afganistanu. V tejto súvislosti sa zhodli na potrebe pokračovania medzinárodného úsilia v Afganistane a na nutnosti spoločného postupu v boji proti extrémizmu a terorizmu, ktoré sa rozširujú z krízových oblastí, tak do Európy, ako aj do strednej Ázie.


Minister M. Lajčák diskutoval s turkménskymi partnermi aj o otázkach energetickej bezpečnosti Európy. Turkménsko patrí medzi významných svetových producentov plynu a Európska únia ho považuje za dôležitého partnera pri diverzifikácii zdrojov a posilnení energetickej nezávislosti. Slovensko je podľa ministra M. Lajčáka pripravené rozvíjať a posilniť energetický dialóg Turkménska s Európskou úniou v čase, keď bude SR predsedníckou krajinou v Rade EÚ. Predsedníctvo chceme využiť aj na rozvoj vzťahov Turkménska s EÚ i v ďalších oblastiach, ako je ekonomický a sociálny rozvoj či vzdelávanie.


Pobyt ministra M. Lajčáka v Ašchabade bol jeho vôbec prvou oficiálnou návštevou v regióne strednej Ázie. Slovenská diplomacia je však v regióne dlhodobodo výrazne prítomná a viditeľná, čo turkménski partneri oceňujú. Donedávna tu na poste šéf Regionálneho centra OSN pre preventívnu diplomaciu pôsobil slovenský diplomat Miroslav Jenča. Od jari tohto roku je osobitným predstaviteľom EÚ pre strednú Áziu bývalý štátny tajomník MZVaEZ SR Peter Burian a rovnakú funkciu tam v minulosti vykonával aj bývalý minister zahraničných vecí SR Ján Kubiš. 

Spoločná fotografia účastníkov medzinárodnej konferencie k turkménskej neutralite. Spoločná fotografia účastníkov medzinárodnej konferencie k turkménskej neutralite. Pamätník neutrality Turkménska na okraji Ašchabadu. Pamätník neutrality Turkménska na okraji Ašchabadu. Na konferencii k výročiu turkménskej neutrality. Na konferencii k výročiu turkménskej neutrality.