Štátny tajomník Burian sa zúčastnil na Medzinárodnej humanitárnej donorskej konferencii k Sýrii v Kuvajte

30.1.2013 | Aktivity štátnych tajomníkov | SR v medzinárodných organizáciách | Slovensko a OSN | Kuvajt | Sýrska arabská republika

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Peter Burian sa 30. januára 2013 v Kuvajte zúčastnil na Medzinárodnej humanitárnej donorskej konferencii k Sýrii. Cieľom konferencie, ktorej predsedal generálny tajomník OSN, bolo získať prísľuby členských krajín OSN na humanitárnu pomoc Sýrii.

Štátny tajomník Burian na konferencii ohlásil finančný príspevok Slovenskej republiky vo výške 50 tisíc eur prostredníctvom UNICEF na zmiernenie utrpenia detí v utečeneckých táboroch.

Slovenská republika reagovala medzi prvými na humanitárnu situáciu v Sýrii. Už po vypuknutí krízy v roku 2012 poskytla pomoc v hodnote 140 tisíc eur na riešenie problematiky utečencov zo Sýrie, ktorých registrovaný počet v utečeneckých táboroch susedných krajín k dnešku narástol na vyše 700 tisíc. V neistej potravinovej situácii sa v Sýrii v súčasnosti nachádzajú približne 3 milióny ľudí. Podľa vyhlásenia OSN si situácia v krajine vyžaduje finančné zdroje vo výške 1,5 miliardy amerických dolárov počas 1. polroka 2013.

Štátny tajomník Burian sa na konferencii neformálne stretol aj s generálnym tajomníkom OSN Ban Ki-Moonom a ďalšími poprednými predstaviteľmi OSN, ktorí ocenili účasť a príspevok SR na podujatí. Úhrnný príspevok z rozpočtu EÚ a z dodatočných príspevkov členských krajín na konferencii dosiahol výšku 275 miliónov eur.

Štátny tajomník Burian využil svoju účasť na donorskej konferencii v Kuvajte aj na rokovanie s predstaviteľmi krajín, ktoré sú cieľom pripravovanej marcovej návštevy medzirezortnej delegácie SR v regióne Zálivu. V rámci tohto sa stretol s podpredsedom vlády a ministrom zahraničných vecí Kuvajtu Sheikhom Sabahom Al-Khalid Al-Hamad Al-Sabahím; s námestníkom ministra zahraničných veci Kataru Alím Bin Fahad Al-Hajrím a s námestníkom ministra zahraničných vecí Spojených arabských emirátov Farisom Mohammedom Al Mazroueím. Marcová návšteva delegácie SR v regióne bude zameraná na posilňovanie hospodárskej spolupráce Slovenska s týmito krajinami, vrátane identifikovania obojstranných investičných možností, a bude sprevádzaná početnou skupinou slovenských podnikateľov. Štátny tajomník Burian sa na konferencii stretol aj s námestníkom ministra zahraničných vecí Ománu Mohammedom Al Zafarím, s ktorým rokoval o možnostiach bilaterálnej spolupráce hlavne v ekonomickej a poľnohospodárskej oblasti.