Štátny tajomník Lukáš Parízek prijal kazašského veľvyslanca pre Afganistan

26.3.2019 | Aktivity štátnych tajomníkov | Predsedníctvo Slovenska v OBSE | Kazachstan

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky a osobitný predstaviteľ pre predsedníctvo SR v OBSE Lukáš Parízek dnes (26. marca 2019) prijal osobitného veľvyslanca Ministerstva zahraničných vecí Kazachstanu pre Afganistan Stanislava Vassilenka. Kazašský diplomat sa zúčastňuje v Bratislave na Medzinárodnej konferencii Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe o boji proti terorizmu (25. - 26. marca 2019).
 
Obaja predstavitelia diskutovali predovšetkým o aktuálnej bezpečnostnej situácii v Afganistane, ktorá sa Kazachstanu bytostne dotýka. Kazašský veľvyslanec v tejto súvislosti priblížil politiku opätovného začleňovania radikalizovaných občanov svojej krajiny do spoločnosti. S. Vassilenko zároveň vysoko ocenil usporiadanie medzinárodnej konferencie v Bratislave. Toto podujatie za vysokej politickej účasti a pod egidou slovenského predsedníctva v OBSE poskytlo priestor na výmenu názorov a skúseností v boji proti tomuto nebezpečnému fenoménu súčasnosti.
 
Iniciatívy Kazachstanu v regióne Strednej Ázie považujeme za kľúčové pri stabilizácii tejto časti sveta,“ akcentoval štátny tajomník L. Parízek.
 
Ďalej zhodnotili aj otvorený charakter dvojstranných vzťahov medzi našimi krajinami, vrátane posilňovania obchodno-ekonomickej spolupráce.
 
L. Parízek dodal, že Slovensko pozorne sleduje aktuálny vnútropolitický vývoj v Kazachstane a pokojný priebeh tejto politickej tranzície.