Štátny tajomník MZVaEZ SR P. Burian na 23. spoločnom ministerskom zasadnutí EU a Rady pre spoluprácu v Zálive

30.6.2013 | Aktivity štátnych tajomníkov | Bahrajn

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Peter Burian sa 30. júna 2013 zúčastnil na 23. spoločnom ministerskom zasadnutí Európskej únie (EÚ) a Rady pre spoluprácu v Zálive (GCC) v hlavnom meste Bahrajnu. Na stretnutí boli prítomní predstavitelia všetkých krajín EÚ (vrátane Chorvátska). Európsku úniu reprezentovala Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku a podpredsedníčka Európskej komisie Catherine Ashton, delegácie krajín GCC boli vedené ministrami zahraničných vecí Bahrajnu, Kataru, Kuvajtu, Ománu, Saudskej Arábie a Spojených arabských emirátov.

Ministri krajín EÚ a GCC zhodnotili súčasný stav vzťahov EÚ-GCC, pričom zdôraznili dôležitosť ich ďalšieho prehlbovania s cieľom podpory bezpečnosti a stability v regióne. Privítali prebiehajúcu spoluprácu medzi Kuvajtom a Irakom a apelovali na dôležitosť udržania bezpečnosti, stability a teritoriálnej integrity Iraku.

Vyzvali tiež Irán, aby zohrával konštruktívnu úlohu v regióne založenú na rešpektovaní zásad národnej suverenity. Zároveň podporili prebiehajúcu snahu Vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku o nájdenie diplomatického riešenia iránskej jadrovej otázky.

Predstavitelia krajín EÚ a GCC venovali veľkú pozornosť situácii v Sýrii s cieľom zastaviť násilnosti voči sýrskemu ľudu, pričom sa zhodli na potrebe jednotného prístupu medzinárodného spoločenstva v tejto otázke. Zopakovali nutnosť nájst politicke riešenie sýrskeho konfliktu a odsúdili účasť Hizballáhu a ďalších zahraničných síl vo vojenských operáciách v Sýrii. Vyjadrili tiež znepokojenie nad akútnou humanitárnou situáciou v Sýrii a vyzvali medzinárodné spoločenstvo na dodatočné záväzky, ktoré by zlepšili prístup sýrskych utečencov k humanitárnej pomoci.

Ministri potvrdili spoločnú pozíciu, že spravodlivý, komplexný a trvalý mier na Blízkom Východe má zásadný význam pre medzinárodnú bezpečnosť s tým, že takéto riešenie musí byť založené na rezolúcii OSN a Arabskej mierovej iniciatíve, ktorá povedie k vytvoreniu nezávislého a zvrchovaného Palestínskeho štátu na okupovaných teritóriách. V tomto kontexte privítali súčasné snahy ministra zahraničných vecí USA Johna Kerryho o oživenie blízkovýchodného mierového procesu. Zdôraznili nezákonnosť budovania izraelských osád na okupovaných palestínskych územiach, čo považujú za prekážku dosiahnutia prímeria. Vyzvali Izrael k okamžitému zastaveniu osídľovania vo Východnom Jeruzaleme a na Západnom brehu.

Ministri tiež odsúdili terorizmus vo všetkých jeho formách a zdôraznili význam medzinárodnej spolupráce v boji proti terorizmu.

Vedúci delegácií boli na záver zasadnutia prijatí kráľom Bahrajnu (kráľ Hamad bin Isa Al Khalifa), za účasti predsedu vlády Bahrajnu (princ Khalifa bin Salman bin Hamad Al Khalifa), ako aj korunného princa (princ Salman bin Hamad bin Isa Al-Khalifa).

V rámci bilaterálneho programu sa štátny tajomník Peter Burian stretol s bahrajnským štátnym ministrom pre zahraničné veci Ghanim bin Fadhulom Al-Buainainom a so štátnym ministrom pre zahraničné veci Spojených arabských emirátov Anwarom Mohamedom Gargashom.

So štátnym ministrom pre zahraničné veci Spojených arabských emirátov sa zhodli, že zintenzívnenie dialógu medzi oboma krajinami umožnilo identifikovať celý rad investičných príležitostí a možností pre rozvoj ekonomickej spolupráce. Potvrdili záujem o realizáciu spoločných projektov v ekonomickej oblasti, vrátane budovania dopravnej infraštruktúry v oblasti Zálivu, resp. pri využití kapacít bratislavského letiska. Minister Gargash potvrdil, že v blízkom čase navštívi SR delegácia predstaviteľov podnikateľských kruhov s úmyslom pokračovať v rokovaniach o týchto otázkach. Zároveň požiadal o pokračovanie podpory zaradenia Spojených arabských emirátov do bezvízového styku s EÚ. Podľa jeho slov sa Spojené arabské emiráty o túto otázku mimoriadne zaujímajú a pozorne vyhodnocujú postoje jednotlivých krajín. Štátny tajomník Peter Burian partnera ubezpečil, že Slovensko venuje tejto otázke náležitú pozornosť.

So štátnym ministrom pre zahraničné veci Bahrajnu sa zhodli na prospešnosti výmeny návštev predstaviteľov oboch krajín s cieľom prerokovania otázok rozvoja bilaterálnej spolupráce s dôrazom na ekonomickú oblasť. Štátny tajomník Peter Burian pozval svojho bahrajnskeho partnera na návštevu SR.

Spoločná fotka zástupcov EÚ a Rady pre spoluprácu v Zálive (GCC) Spoločná fotka zástupcov EÚ a Rady pre spoluprácu v Zálive (GCC) Group photo of EU representatives and Gulf Cooperation Council with king of Bahrain Group photo of EU representatives and Gulf Cooperation Council with king of Bahrain