Štátny tajomník P. Burian odcestuje do Kambodže a Vietnamu

5.4.2013 | Aktivity štátnych tajomníkov | Vietnam | Kambodža

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Peter Burian odcestuje v nedeľu 7. apríla 2013 na návštevu Kambodžského kráľovstva a Vietnamskej socialistickej republiky.

Počas pobytu v Kambodži štátny tajomník navštívi slovenské rozvojové projekty zamerané na pomoc HIV postihnutým kambodžským deťom a v utorok 9. apríla 2013 uskutoční konzultácie so štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí Kambodže Ouch Borithom, v rámci ktorých obaja diplomati prerokujú otázky obojstranného záujmu, predovšetkým možnosti rozvoja hospodárskej spolupráce našich krajín ako aj problematiku vývoja v Juhovýchodnej Ázii a EÚ.

Po ukončení návštevy Kambodžského kráľovstva odcestuje P. Burian 10. apríla 2013 do Vietnamskej socialistickej republiky, ktorú spoločne s ním navštívia tiež štátni tajomníci Ministerstva hospodárstva SR Pavol Pavlis a Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Štefan Adam a štyridsať predstaviteľov slovenských podnikateľských subjektov. V rámci svojho intenzívneho programu štátny tajomník P. Burian absolvuje niekoľko prijatí na vysokej vládnej úrovni ako aj politické konzultácie s prvým námestníkom ministra zahraničných vecí Vietnamu Ho Xuan Sonom a s námestníkom ministra národnej obrany Vietnamu Truong Quang Khanhom. Vystúpi tiež na dvoch obchodných fórach pre slovenských a vietnamských podnikateľov a v Hočiminovom meste navštívi Generálny honorárny konzulát Slovenskej republiky a stretne sa s predstaviteľmi mesta a s vietnamskými podnikateľmi. Ďalej navštívi nemocnicu pre ťažko chorých pacientov v Hanoji a zariadenie pre výchovu sirôt v Hočiminovom meste a odovzdá im finančný príspevok zo slovenskej rozvojovej pomoci.

Cesta štátneho tajomníka do regiónu ASEAN (Združenie národov juhovýchodnej Ázie), ktorého členské krajiny patria k najrýchlejšie sa rozvíjajúcim ekonomikám na svete, je súčasťou systematických krokov v napĺňaní slovenskej zahraničnej politiky a politiky EÚ v oblasti podpory zvyšovania exportných a investičných aktivít Slovenskej republiky.