Štátny tajomník P. Javorčík na návšteve Islandu

6.2.2015 | Aktivity štátnych tajomníkov | Island

O ďalšom posilňovaní vzájomných kontaktov na politickej úrovni, ako aj o prehĺbení bilaterálnej spolupráce v akademickej oblasti, vo vede a výskume rokoval dnes (6. februára) štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Peter Javorčík v islandskom Reykjavíku.

Pracovná návšteva zahŕňala bilaterálne stretnutia s ministrom zahraničných vecí Islandu Gunnarom Bragim Sveinssonom, štátnym tajomníkom tamojšieho rezortu diplomacie Stefánom Haukurom Jóhannessonom a so štátnou tajomníčkou Ministerstva školstva, vedy a kultúry Ástou Magnúsdóttirovou.

Rokovania sa venovali aktuálnym európskym i medzinárodným otázkam vrátane situácie na Ukrajine a v Rusku, ďalej novému bezpečnostnému prostrediu NATO a vzájomnej spolupráci v rámci medzinárodných organizácií. V dvojstranných slovensko-islandských vzťahoch existuje priestor zvyšovať mobilitu študentov a využívať potenciál oboch krajín na poli geotermálnej energie.

Vynikajúcim príkladom úspešnej a obojstranne prospešnej spolupráce medzi SR a Islandom sú projekty Európskeho hospodárskeho priestoru, model štúdia islandských študentov na slovenských vysokých školách (Jesseniova lekárska fakulta UK v Martine a Univerzita veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach), ako aj niekoľkoročné pôsobenie islandskej firmy Marel Food v priemyselnom parku v Nitre.

Štátny tajomník P. Javorčík zároveň otvoril výstavu fotografií o Slovensku, ktorá zachytáva jeho prírodné bohatstvo, kultúrne dedičstvo UNESCO či známe slovenské mestá.