Štátny tajomník Peter Javorčík na Slovenskom dni na Malte

21.10.2013 | Aktivity štátnych tajomníkov | Malta

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Peter Javorčík absolvoval koncom minulého týždňa (17. – 20. októbra 2013) oficiálnu návštevu Maltskej republiky. Na stretnutiach s predstaviteľmi maltskej vlády - ministrom zahraničných vecí Georgeom Vellom, podpredsedom vlády a ministrom pre európske záležitosti Louisom Grechom a parlamentným tajomníkom pre predsedníctvo Malty v Rade EÚ v roku 2017 Ianom Borgom – sa hovorilo aj o otázke nelegálnej migrácie, ktorej sú krajiny ako Malta vystavené a ktorá bude aj jednou z tém tohto týždňovej Európskej rady (24. - 25. októbra). Slovensko zabezpečuje východnú hranicu Schengenu, rozumie preto potrebe riešiť nelegálnu migráciu do EÚ. Zo zahraničnopolitických priorít sa partneri venovali Východnému partnerstvu, kde potvrdili záujem na podpise Asociačnej dohody a Dohody o voľnom obchode (DCFTA) medzi EÚ a Ukrajinou počas summitu Východného partnerstva vo Vilniuse.

Cieľom návštevy štátneho tajomníka P. Javorčíka na Malte bolo aj naštartovať spoluprácu v rámci predsedníckeho tria Holandsko-Slovensko-Malta. Partneri sa zhodli, že je čas začať s koordináciou prípravy 18-mesačného predsedníckeho Tria; v tomto duchu nastavili aj rámec spolupráce a výmeny skúseností a to v oblasti prípravy ľudských zdrojov a technického zabezpečenia na výkon predsedníctva, pri predsedaní pracovným skupinám Rady a pri budovaní imidžu Trojky. Prvé spoločné stretnutie troch krajín by sa malo uskutočniť už v 1. štvrťroku 2014.

Štátny tajomník P. Javorčík sa v rámci svojej návštevy zúčastnil aj na 8. ročníku kultúrnych podujatí „Slovenský deň“ organizovaného slovenským veľvyslanectvom v Ríme s významnou pomocou honorárneho konzula SR na Malte Godwina E. Benciniho. Slovensko je jedinou krajinou na Malte, ktorá každoročne organizuje vystúpenia slovenských umelcov v rezidencii prezidenta Maltskej republiky Georgea Abelu. Honorárnemu konzulovi SR G. Bencinimu odovzdal štátny tajomník P. Javorčík cenu prezidenta SR Ivana Gašparoviča za významné zásluhy o šírenie dobrého mena Slovenska v zahraničí a veľvyslankyňa SR v Ríme Mária Krasnohorská cenu podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka pri príležitosti 20.výročia vzniku Slovenskej republiky za zásluhy pri rozvoji priateľských vzťahov so Slovenskom a šírení jeho dobrého mena vo svete. „Pred dvadsiatimi rokmi by som o slovensko-maltských vzťahoch mohol povedať len málo. Som rád, že dnes sa spolupráca rozvíja vo viacerých oblastiach. Pred dvoma rokmi navštívil Maltu po prvýkrát prezident SR I. Gašparovič a v januári 2014 sa uskutoční prvá oficiálna návšteva prezidenta Malty G. Abelu na Slovensku. Teším sa na jej ďalšie posilnenie aj počas prípravy predsedníckeho Tria v Rade EÚ 2016 a 2017,“ uviedol vo svojom prejave pred najvyššími vládnymi predstaviteľmi Malty, krajanmi a ďalšími významnými hosťami štátny tajomník P. Javorčík.

Štátny tajomník Javorčík navštívil Maltu. Autor fotografie: Stephen Buhagiar Štátny tajomník Javorčík navštívil Maltu. Autor fotografie: Stephen Buhagiar Štátny tajomník Javorčík navštívil Maltu. Autor fotografie: Stephen Buhagiar Štátny tajomník Javorčík navštívil Maltu. Autor fotografie: Stephen Buhagiar