Tadžikistan

OZNAMY A UPOZORNENIA PRED CESTOVANÍM

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú službu poskytovania dôležitých informácií, včasného varovania pred hroziacim nebezpečenstvom v zahraničí a pomoci v núdzových situáciách pri cestách do zahraničia.

Využite tento systém pomoci vyplnením registračného formulára.

ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
Vlajka
Svetadiel: Ázia
Štátne zriadenie: republika
Oficiálny názov štátu:
slovensky Tadžická republika
miestny názov Džumchurii Todžikiston
miestny názov v latinke Džumchurii Todžikiston
anglicky Republic of Tajikistan
Rozloha: 143.100 km2
Počet obyvateľov: 7900000(údaj z roku 2013)
Hlavné mesto:
slovensky miestny názov anglicky
Dušanbe Душанбе Dushanbe
Počet obyvateľov hlavného mesta: 704000 (údaj z roku 2009)
Úradný jazyk: tadžický, ruský
Mena: somoni (TJS)
Dĺžka hraníc so susednými štátmi:
štát dĺžka hranice
Afganská islamská republika 1206
Čínska ľudová republika 414
Kirgizská republika 870
Uzbecká republika 1161
Administratívne územné členenie: unitárny štát, 2 administratívne regióny a 1 autonómny región
Telefónna predvoľba: 00992
Medzinárodná poznávacia značka: TJK
Internetová doména: .tj
HDP na obyvateľa: 2200 (údaj z roku 2012)
Miera nezamestnanosti: oficiálne 2,5%, neoficiálne oveľa vyššia (údaj z roku 2012)
Národnostné zloženie:
národnosť % zastúpenie
Tadžici 79,9%
Uzbeci 15,3%
Rusi 1,1%
Kirgizi 1,1%
Ostatní 2,6 %
Náboženstvá:
náboženstvo % zastúpenie
islam – suniti hanifitského rítu 80%
šíiti 10%
Štátny sviatok
dátum sviatok
9.9. Deň nezávislosti (1991)
Vznik štátu: 09.11.1991 ()
História v skratke:

Hlava štátu: Emomali RACHMONOV
Predseda vlády: Kohir Rasulzoda
Minister zahraničných vecí: Aslov Sirodjidin
Dátum konania posledných volieb: 01.11.2013
Výkonná moc v štáte: hlavou štátu je prezident, ktorý menuje predsedu vlády a ministrov; prezident je volený na sedemročné obdobie
Zákonodarný orgán: dvojkomorový parlament Madžlisi Oli je zložený z hornej komory - Madžlisi Milli (Národné zhromaždenie) a dolnej komory Madžlisi Namojandagon (Snemovňa reprezentantov) volebné obdobie 5 rokov
Nadviazanie diplomatických vzťahov so SR: 04.02.1993
Časové pásmo: + 4 (+3) hodiny
Internetová stránka ministerstva zahraničných vecí: www.mfa.tj
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY SR

ZÚ Taškent

Name:
slovak native
The Embassy of the Slovak Republic in Tashkent Посольство Словацкой Республики в Ташкенте
Street: ul. Kičik Bešjogoč 38
Town:
slovak native
Tashkent Ташкент
ZIP:
State:
slovak native
Uzbekistan Узбекистан
Phone: +998 711206852, +998 712555565
Mobile phone:
Fax: +998 711206851
E-mail: emb.tashkent@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/web/taskent
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY KRAJINY PRE SR
HONORÁRNE KONZULÁTY
VÍZOVÉ, KONZULÁRNE, TURISTICKÉ A INÉ UŽITOČNÉ INFORMÁCIE
Podmienky vstupu:

Žiadosti o víza na vstup do Tadžikistanu sa od 1. januára 2017 podávajú výhradne elektronicky. V súčasnosti existujú dve možnosti získania víz:

1.) Na stránke www.visa.gov.tj je potrebné vyplniť formulár žiadosti o víza, kde žiadateľ uvedie svoje údaje, informácie o type a dĺžke plánovaného pobytu, doplní naskenované požadované dokumenty a uhradí spracovateľský poplatok. Vo formulári je tiež potrebné uviesť miesto, kde si žiadateľ vyzdvihne svoje víza, na výber sú zastupiteľské úrady Tadžikistanu (najbližší zastupiteľský úrad Tadžikistanu pre občanov SR sa nachádza vo Viedni), prípadne je taktiež možné vyzdvihnúť si víza na medzinárodnom letisku v Dušanbe, túto informáciu je však potrebné zaznačiť v elektronickom formulári. Pri vyhodnocovaní žiadosti môže byť žiadateľ vyzvaný zastupiteľským úradom Tadžikistanu na ďalšie procesné kroky (napr. doplnenie dokumentov, osobný pohovor). Víza sa udeľujú formou vlepenia nálepky do pasu podľa uvedeného miesta vyzdvihnutia víz v elektronickom formulári. Víza môžu byť udelené na maximálnu dĺžku pobytu 45 dní a je možné ich využiť v maximálnom časovom rozpätí 90 dní.

 

2.) Druhou možnosťou je požiadať o elektronické víza na stránke www.evisa.tj. V tomto systéme je možné požiadať o jednorazové víza s dĺžkou pobytu do 45 dní v závislosti od zvoleného typu víz. Po vyplnení formulára, naskenovaní sprievodných dokumentov a zaplatení poplatku sú víza zasielané žiadateľovi elektronicky, to znamená, že nie sú vlepované do pasu vo forme nálepky. Platnosť cestovného pasu musí byť o minimálne šesť mesiacov dlhšia ako je koniec platnosti elektronických víz. Údaje uvedené vo formulári elektronických víz sú kontrolované na vstupe do krajiny, pri uvedení nesprávnych údajov sú elektronické víza neplatné a vstup do krajiny bude zamietnutý. Elektronické víza je potrebné mať pri sebe počas celého pobytu, odporúča sa mať pri sebe vytlačenú kópiu a taktiež uchované víza v elektronickej forme (v PC, telefóne alebo tablete). Platnosť elektronických víz nie je možné predĺžiť.

 

Na vstup do autonómnej oblasti Gorno Badashkan (GBAO), ktorá sa nachádza na východe Tadžikistanu a z väčšej časti pokrýva pohorie Pamír, je potrebné samostatné povolenie tadžických úradov. Zámer navštíviť túto oblasť je potrebné uviesť v elektronických formulároch pri podávaní žiadostí o víza. Vstup do GBAO sa udeľuje zvlášť a je aj zvlášť spoplatňovaný.

 

Pre doplňujúce informácie o získaní víz a povolenia kontaktujte konzulárne oddelenie veľvyslanectva Tadžikistanu vo Viedni.

 

Veľvyslanectvo Tadžikistanu vo Viedni:
Adresa: Universitätsstraße 8/1A, 1090, Wien, Österreich
Tel: (+43 / 1) 409 82 66
Fax: (+43 / 1) 409 82 66 14
E-mail: info@tajikembassy.at
Konzulárne oddelenie: consular@tajikembassy.at
Web: www.tajikembassy.at

Doprava: V tejto horskej krajine dominuje cestná automobilová doprava a medzimestská autobusová doprava. Jednoduchá sieť železníc spája severné a južné oblasti Tadžikistanu so susednými oblasťami Uzbekistanu. Vlakové spojenie medzi hl. mestom Dušanbe a severnou metropolou Chudžand neexistuje. Hlavné mesto Dušanbe je spojené leteckými linkami s hlavnými mestami susedných krajín, pravidelná linka lieta do NSR (Mníchov, Berlín). V hlavnom meste sa dá zo stanovíšť prepravovať Inter-city taxi. V mestskej doprave sa využívajú autobusy, trolejbusy a minibusy, tzv. maršrutky.
Klimatické podmienky: Podnebie je v Tadžikistane kontinentálne, suché, so značnými výkyvmi teplôt a zrážok; horúce letá, mierne zimy, polárne podnebie v oblasti pohoria Pamír. V juhozápadnej časti krajiny je v priemere v januári teplota +2S T, v júli 30S T. V dolinách na severe krajiny sú teploty nižšie, na horách v zime až okolo –26SUa v lete 15° T.
Zdravotná starostlivosť: Pre pobyty dlhšie ako 3 mesiace je požadované potvrdenie o negatívnom teste na HIV. Cudzinci musia za prvú pomoc a následné lekárske ošetrenie poskytované v zdravotníckych zariadeniach v Tadžikistane platiť v hotovosti a v USD. Preto sa odporúča pred cestou si zabezpečiť poistenie liečebných nákladov v zahraničí.
Bezpečnostná situácia a bezpečnostné opatrenia: Bezpečnostná situácia vo väčších mestách Tadžikistanu je vcelku v norme, väčšie nebezpečenstvo okradnutia a únosov s cieľom získať výkupné hrozí cudzincom na cestách vo vnútrozemí krajiny. Turistom sa ešte odporúča dôsledné dodržiavanie podmienok vízového režimu. V prípade nepreukázania vstupného víza, registrácie, či nesprávne udeleného víza sa cudzinci nevyhnú vysokým peňažným pokutám, prípadne zákazu vstupu do krajiny na dobu niekoľkých rokov.
Dôležité telefónne čísla: Hasiči 01
Polícia 02
Záchranná služba a prvá pomoc 03INTER CITY TAXI 213942, 210827
Informácie o tel. číslach 09
   
Pre viac informácií si prečítajte aj konzulárne informácie v sekcii Konzulárne informácie a navštívte stránku zastupiteľského úradu daného štátu v sekcii Všetky zastupiteľstvá .
   
OBCHODNO-EKONOMICKÉ VZŤAHY, INFORMÁCIE PRE PODNIKANIE

Tadžikistan - informácie pre podnikanie

AKTUÁLNE SPRÁVY
 • ikonka galerie
  20.04.2018
  | Aktivity štátnych tajomníkov | Tadžikistan
  Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lukáš Parízek rokoval 20. apríla 2018 v rámci bilaterálnych politických konzultácii s námestníkom ministra zahraničných vecí Tadžickej republiky Muzaffarom Huseinzodom. Aktuálne stretnutie nadviazalo na aktívny dialóg medzi oboma krajinami. Súčasťou agendy boli otázky stavu a rozvoja bilaterálnych vzťahov, vrátane obchodnej výmeny a investícií, energetickej politiky, oblasti vzdelávania, perspektív rozvoja cestovného ruchu. Partneri si vymenili pohľady na vývoj v Strednej Ázii, vzťahy s EÚ, bezpečnostnú situáciu v regióne Strednej Ázie a spoluprácu v multilaterálnych medzinárodných organizáciách.
 • 27.02.2018
  | Aktivity štátnych tajomníkov | Slovensko a V4 | Tadžikistan
  Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lukáš Parízek rokoval 27. februára 2018 so zástupcom ministra zahraničných vecí Tadžickej republiky Muzaffarom Huseinzodom.
 • 23.01.2017
  | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Tadžikistan
  Zastupiteľský úrad v Taškente informuje, že od 1 januára 2017 sú v platnosti nové pravidlá na podávanie žiadostí o víza na vstup na územie Tadžikistanu.
 • ikonka galerie
  04.11.2016
  | Aktivity štátnych tajomníkov | Tadžikistan
  Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lukáš Parízek navštívil dnes (4. novembra 2016) Tadžikistan, kde uskutočnil medziministerské konzultácie s námestníkom Ministerstva zahraničných vecí Tadžikistanu Muzafarom Husejnzodom. Bilaterálne tiež rokoval s námestníčkou Ministerstva ekonomického rozvoja a obchodu Tadžikistanu Džabarzodou Gulru. ​Medziministerské konzultácie sa uskutočnili na základe dohody o spolupráci medzi rezortmi zahraničia oboch krajín.
 • 26.10.2016
  | Aktivity štátnych tajomníkov | Tadžikistan
  Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lukáš Parízek prijal dnes (26. októbra) veľvyslanca Tadžickej republiky so sídlom vo Viedni Ismatulla Nasredinova. Partneri potvrdili záujem o zintenzívnenie politického dialógu a využívania mechanizmu medziministerských konzultácií.
DÔLEŽITÉ ADRESY A LINKY
Internetová stránka MZV krajiny: http://www.mfa.tj
Dôležité telefónne čísla: Hasiči 01
Polícia 02
Záchranná služba a prvá pomoc 03INTER CITY TAXI 213942, 210827
Informácie o tel. číslach 09
MEDZINÁRODNÉ ZMLUVY
KULTÚRNA VÝMENA A KRAJANIA
Kultúrna výmena:

V období posledných rokov sa medzi SR a Tadžikistanom neuskutočnili významné aktivity v rámci kultúrnej výmeny.

Krajania a krajanské komunity:

V Tadžikistane sa nenachádza slovenská krajanská komunita.