Upozornenie pre cestujúcich do Guinei

25.3.2014 | Archív cestovných odporúčaní a upozornení | Guinea

2. stupeň – upozornenie pre cestujúcich do Guinei (zvážiť nevyhnutnosť cestovania)

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky upozorňuje slovenských občanov na výrazné zdravotné riziko pri cestách do Guinejskej republiky v súvislosti s rozšírením smrtiaceho vírusu Ebola, voči ktorému zatiaľ neexistuje žiadna účinná liečba (ani lieky, ani vakcinácia).

Prípady infikovaných ľudí sú zatiaľ evidované na juhovýchode krajiny a v hlavnom meste Konakry. Doteraz bolo diagnostikovaných viac ako 80 prípadov a epidémia smrtiacej horúčky si vyžiadala 59 obetí na ľudských životoch. Celkový počet nemožno zatiaľ určiť, pretože inkubačná doba pri uvedenom type ochorenia je až 21 dní.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky preto odporúča slovenským občanom zvážiť nevyhnutnosť cestovania do Guinei a celkom sa vyhnúť cestám do južných lesnatých oblastí krajiny, kde boli zaznamenané všetky smrteľné prípady.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky odporúča slovenským občanom, aby v prípade cestovania do Guinei využili službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na webovej stránke MZVaEZ SR.“