Uruguaj

OZNAMY A UPOZORNENIA PRED CESTOVANÍM

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú službu poskytovania dôležitých informácií, včasného varovania pred hroziacim nebezpečenstvom v zahraničí a pomoci v núdzových situáciách pri cestách do zahraničia.

Využite tento systém pomoci vyplnením registračného formulára.

Nenašli sa žiadne tlačové správy
ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
Vlajka
Svetadiel: Amerika
Štátne zriadenie: republika
Oficiálny názov štátu:
slovensky Uruguajská východná republika
miestny názov Uruguay (República Oriental del Uruguay)
anglicky Oriental Republic of Uruguay
Rozloha: 176 215 km2
Počet obyvateľov: 3324460(údaj z roku 2013)
Hlavné mesto:
slovensky miestny názov anglicky
Montevideo Montevideo Montevideo
Počet obyvateľov hlavného mesta: 1672000 (údaj z roku 2011)
Úradný jazyk: španielsky jazyk
Jazyky:
jazyk % zastúpenie
španielsky %
portugalský %
Mena: uruguajské peso (UYP)
Dĺžka hraníc so susednými štátmi:
štát dĺžka hranice
Argentínska republika 580
Brazílska federatívna republika 1068
Dĺžka pobrežia: 660 km
Administratívne územné členenie: 19 departmentov: Artigas, Canelones, Cerro Largo, Colonia, Durazno, Flores, Florida, Lavalleja, Maldonado, Montevideo, Paysandu, Rio Negro, Rivera, Rocha, Salto, San Jose, Soriano, Tacuarembo, Treinta y Tres
Telefónna predvoľba: +598
Medzinárodná poznávacia značka: ROU
Internetová doména: uy
HDP na obyvateľa: 16 200 (údaj z roku 2012)
Miera nezamestnanosti: 6,1 % (údaj z roku 2012)
Národnostné zloženie:
národnosť % zastúpenie
Uruguajci %
Náboženstvá:
náboženstvo % zastúpenie
rímskokatolíci 47,1 %
protestanti 11,1 %
židia 0,3 %
ateisti 31%
ateisti 17,2 %
neznáme 23,2 %
iné 1,1 %
Štátny sviatok
dátum sviatok
25.8. Vyhlásenie nezávislosti /1825/
Vznik štátu: 25.08.1825 (Uruguaj)
História v skratke:

Pred príchodom Európanov bolo územie osídlené pôvodnými obyvateľmi z kmeňa Charrua. V roku 1515 španielsky cestovateľ Juan Díaz de Solís objavil ustie Río de la Plata a v roku 1516 Španieli pristáli na uruguajskom pobreží, ktoré pomenovali Banda Oriental ( Východné pobrežie). V priebehu 17. storočia o územie Banda Oriental súperili Španieli s Portugalcami. V roku 1750 územie Uruguaju definitívne pripadlo Španielsku. Začiatkom 19 storočia viedli o Uruguaj vojnu Argentína a Brazília a v mierovej zmluve z roku 1828 sa tieto dva štáty zriekli všetkých nárokov na uruguajské územie a uznali nezávislosť Uruguaja. Hospodárske problémy a sociálne nepokoje v 60. a 70. rokoch 20. storočia a terorizmus marxistickej guerillovej skupiny Tupamaros viedli k nastoleniu represívneho vojenského režimu v roku 1973. V roku 1981 bola vojenská diktatúra donútená k dielčím demokratickým ústupkom. Zvolením vodcu Frente Amplio ( Širokého frontu) Tabaré Vázqueza v roku 2005 bolo symbolickou bodkou za politickým bipartizmom dvoch tradičných strán – Partido Nacional (PN - Národná strana zvaná tiež Partido Blanco - Biela strana) a Partido Colorado (PC - Farebná strana) striedajúcich sa pri moci s výnimkou období vojenských vlád nepretržite od vzniku štátu v roku 1830. Ľavicové zoskupenie Frente Amplio opätovne zvíťazilo vo voľbách v októbri 2009. Prezidentom krajiny sa stal José Mujica. <br/>

Hlava štátu: José Alberto MUJICA Cordano (od 01. 03. 2010)
Predseda vlády: funkciu vykonáva v súlade s ústavou prezident krajiny
Minister zahraničných vecí: Luis Leonardo ALMAGRO Lemes (od 01. 03. 2010)
Dátum konania posledných volieb: 25.10.2009
Výkonná moc v štáte: Rada ministrov menovaná prezidentom republiky a schválená parlamentom
Zákonodarný orgán: dvojkomorové Valné zhromaždenie, pozostávajúce zo Senátu (30 členov; volení ľudovým hlasovaním na 5-ročné obdobie), viceprezident a predseda Senátu Danilo Astori od r. 2010 a Snemovne reprezentantov (99 členov; volení ľudovým hlasovaním na 5-ročné obdobie), predseda Germán Cardoso
Uznanie SR: 01.01.1993
Nadviazanie diplomatických vzťahov so SR: 01.01.1993
Časové pásmo: GMT - 3/ GMT - 2 (SAET)
Internetová stránka ministerstva zahraničných vecí: www.mrree.gub.uy
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY SR

ZÚ Buenos Aires

Name:
slovak native
The Embassy of the Slovak Republic in Buenos Aires Embajada de la República Eslovaca en Buenos Aires
Street: Av. Pte. Figueroa Alcorta 3240
Town:
slovak native
Buenos Aires Buenos Aires
ZIP:
State:
slovak native
Argentina Argentina
Phone: +54 1148013917, +54 1148079451, +54 1148048622
Mobile phone:
Fax: +54 1148014654
E-mail:
Internet: www.mzv.sk/web/buenosaires
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY KRAJINY PRE SR
Slovenská republika nemá v krajine veľvyslanectvo. Teritoriálne je príslušné veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Buenos Aires.
HONORÁRNE KONZULÁTY
Consular Office of the Slovak Republic in Montevideo
Consular Office of the Slovak Republic in Montevideo
Konzul: Matias Balparda
otvorený: 05.08.2014
adresa: Bulevar General Artigas 220
Piso 7
C.P. 11200 Montevideo
Uruguaj

Mobil.:
Tel.: 0059 827 126 638
Fax.:
E-mail.: mbalparda@finacam.com.uy
konzulárny obvod: Celé územie Uruguajskej východnej republiky
   
VÍZOVÉ, KONZULÁRNE, TURISTICKÉ A INÉ UŽITOČNÉ INFORMÁCIE
Podmienky vstupu: Občania SR pri obchodných aj turistických cestách do Uruguaja nepotrebujú víza, pokiaľ ich pobyt neprekročí 90 dní. Postačí len cestovný pas s platnosťou najmenej 6 mesiacov po vstupe do krajiny a spiatočná letenka alebo lístok na opustenie krajiny. Uruguaj jednostranne zrušil vízovú povinnosť pre občanov SR v auguste 2004. Slovenské veľvyslanectvo však aj po tomto dátume riešilo sťažnosti viacerých slovenských turistov, od ktorých uruguajské orgány a dopravné spoločnosti prevádzkujúce cesty do krajinyhlavne z argentínskej strany, požadovali víza. Preto odporúčame cestu do Uruguaja plánovať s dlhším časovým predstihom a nenechávať zakúpenie cestovného lístka na poslednú chvíľu. V prípade, že dôjde k skôr popísanej situácii odporúčame ju dodatočne nahlásiť ZÚ SR v Buenos Aires. Slovenská ambasáda však nemôže promptne a "na počkanie" zabezpečiť vpustenie občanov SR na uruguajské územie. Pri opustení krajiny sa platí poplatok 15 USD.
Colné a devízové predpisy: Do Uruguaja je prísne zakázaný dovoz potravín, rastlinných a živočíšnych produktov. Prihlasovacia povinnosť neexistuje, je potrebné vyplniť vstupný a výstupný formulár. Na cestu do Uruguaja odporúčame zdravotné poistenie a dostatočné množstvo finančných prostriedkov. V prípade straty resp. odcudzenia cestovného pasu je nutné kontaktovať veľvyslanectvo SR v Buenos Aires. Odporúča sa prihlásiť na colnici pri prechode hraníc drahšie fotografické aparáty, resp. videokamery. Zakázaný je dovoz všetkých druhov vtákov a operených zvierat. Povolený je dovoz v primeranom množstve tovarov a potravín osobnej spotreby (1 kg konzerv, 1 liter tvrdého alkoholu). Dovoz surových alebo prírodných polotovarov a potravín je však prísne zakázaný
Doprava: Z Európy neexistuje žiadne priame letecké spojenie do Montevidea (medzinárodné letisko "Carrasco"). Najvhodnejším pre občanov Slovenskej republiky je spojenie z Viedne do Buenos Aires, prípadne Ria a odtiaľ do Montevidea. Z Buenos Aires sa dá do Uruguaja dostať letecky (Montevideo, letovisko Punta del Este) spoločnosťou Aerolíneas Argentinas alebo poločnosťou Buquebus (loďou do výletného strediska Colonia a Montevidea). Montevideo možno navštíviť počas celého roka. Pláže (Punta del Este) predovšetkým v letnej sezóne (december - marec).Pravidlá cestnej premávky sú prísne. Treba dodržiavať predpísanú rýchlosť a dávať prednosť chodcom - špecifikum Uruguaja. Na presuny po krajine odporúčame používať autobusovú dopravu - je pohodlná a na vysokej úrovni. Používanie oficiálnych taxi-služieb je bezpečné.
Klimatické podmienky: Uruguaj hraničí na severovýchode s Brazíliou, na juhovýchode s Atlantickým oceánom, na juhu s riekou Rio de la Plata, na západe a severozápade s Argentínou. Podnebie mierne s vplyvom oceánu a so subtropickou tendenciou (priemerné teploty: jar: 17°C, leto (december –marec) 23 °C, jeseň 18°C, zima (jún – august) 12°C. Ročné zrážky predstavujú 1000 mm a sú rovnomerne rozdelené počas celého roka. Najväčšou je rieka Uruguaj, ktorá pramení v Brazílii a tvorí prirodzenú hranicu s Argentínou. Časový posun: o 4 hod. menej ako stredoeurópsky čas (pri letnom európskom čase) a 5 hod. menej ako stredoeurópsky čas (pri zimnom európskom čase).
Zdravotná starostlivosť: Na slovenských občanov sa nevzťahuje očkovacia povinnosť. V Uruguaji nehrozí výskyt žiadneho infekčného ochorenia. Odporúča sa však preventívne očkovanie proti týfusu a hepatitíde A a B. Je nevyhnutné uzavrieť úrazové a liečebné poistenie pred cestou do zahraničia.
Bezpečnostná situácia a bezpečnostné opatrenia: Bezpečnostná situácia v Uruguaji je v porovnaní s inými krajinami Južnej Ameriky na lepšej úrovni. Treba si však dávať pozor na pouličnú kriminalitu v hlavnom meste osobitne vo večerných hodinách a vyhýbať sa chudobným štvrtiam.
Dôležité telefónne čísla: Polícia - 1909, 911
Polícia dopravná 108Hasiči 104
Záchranná služba - 105 štátna
159 súkromná
   
Pre viac informácií si prečítajte aj konzulárne informácie v sekcii Konzulárne informácie a navštívte stránku zastupiteľského úradu daného štátu v sekcii Všetky zastupiteľstvá .
   
OBCHODNO-EKONOMICKÉ VZŤAHY, INFORMÁCIE PRE PODNIKANIE

Uruguaj - Informácie pre podnikanie

AKTUÁLNE SPRÁVY
 • 26.07.2017
  | Aktivity veľvyslancov | Uruguaj
  Veľvyslanec SR v Uruguaji so sídlom v Buenos Aires Branislav Hitka sa 25. júla 2017 v Montevideu stretol s ministrom zahraničných vecí Uruguaja Rodolfom Ninom Novoom.
 • ikonka galerie
  05.09.2016
  | Aktivity ministra | Predsedníctvo SR v Rade EÚ | Uruguaj
  Montevideo (5. septembra) – O intenzívnejšej bilaterálnej i regionálnej spolupráci rokoval v pondelok v Uruguaji minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák s viceprezidentom krajiny Raúlom Sendicom a ministrom zahraničných vecí Rodolfom Nin Novoom. Minister M. Lajčák konštatoval, že od jeho minuloročnej návštevy v Montevideu sa politické kontakty našich krajín zintenzívnili a Slovensko má záujem v tomto trende aktívne pokračovať a rozšíriť ho aj na oblasť ekonomickej spolupráce s cieľom zvýšiť objem obchodnej výmeny a investícií. Ide o súčasť úsilia SR o väčší rozvoj kontaktov s dynamicky rastúcimi krajinami Latinskej Ameriky, medzi ktoré patrí aj Uruguaj.
 • 11.03.2016
  | Aktivity veľvyslancov | Poverovacie listiny | Uruguaj
  ​Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec SR v Uruguaji so sídlom v Buenos Aires Branislav Hitka odovzdal 10. marca 2016 svoje poverovacie listiny prezidentovi Uruguajskej východnej republiky Tabaré Vázquezovi.
 • 27.10.2015
  | Aktivity ministra | Uruguaj
  Montevideo (27. októbra) – Na zintenzívnení konkrétnej spolupráce medzi Slovenskom a Uruguajom sa v utorok v Montevideu dohodli uruguajský viceprezident Raúl Sendic a podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák, ktorý je na jednodňovej návšteve Uruguaja ako vôbec prvý člen slovenskej vlády od vzniku SR.„Naše kontakty majú zmysel a logiku, keďže sme krajiny podobné nielen veľkosťou ale aj princípmi a postojmi ku globálnym otázkam," konštatoval minister M. Lajčák na stretnutí s R. Sendicom.
 • 27.10.2015
  | Aktivity ministra | Očakávané udalosti - old | Peru | Uruguaj
  Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák dnes (27. októbra) začína dvojdňovú oficiálnu návštevu Uruguaja a Peru – ide o prvú oficiálnu návštevu ministra v týchto dvoch krajinách.
DÔLEŽITÉ ADRESY A LINKY
Internetová stránka MZV krajiny: http://www.mrree.gub.uy
Dôležité telefónne čísla: Polícia - 1909, 911
Polícia dopravná 108Hasiči 104
Záchranná služba - 105 štátna
159 súkromná
MEDZINÁRODNÉ ZMLUVY
KULTÚRNA VÝMENA A KRAJANIA
Kultúrna výmena:

Nerealizuje sa. Vláda SR v rámci podpory bilaterálnej spolupráce vyčlenila na šk. rok 2005/2006 1 riadne vysokoškolské štipendium.

Krajania a krajanské komunity:

Od roku 1931 začal v Uruguaji pôsobiť Slovenský spolok, ktorý bol nositeľom národného povedomia a kultúrneho života slovenských vysťahovalcov. V roku 1933 pri spolku vznikla slovenská škola, v roku 1935 slovenská doplňovacia škola. Od konca roka 1963 bol sídlom spolku Slovenský dom v Montevideu. Niekoľko rokov pôsobil pri spolku aj Kruh mládeže. V polovici minulého storočia sa v rámci spolku organizovali rôzne aktivity – hudobné, divadelné, náboženské a pod. Zásluhy Slovenského spolku boli evidentné aj pri zjednodušovaní a skvalitňovaní života usadlíkov zo Slovenska (pomoc pri zaobstarávaní práce, doručovaní korešpondencie, zabezpečovaní kontaktov s rodinami na Slovensku, atď.).

Spolok ukončil činnosť v roku 2003 rozhodnutím jeho výkonnej rady, keďže mal len 12 členov už v pokročilom veku.

V súčasnosti krajania v Uruguaji nie sú organizovaní.