V kazašskom Almaty otvorili schengenské vízové centrum

1.7.2011 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Kazachstan

Na generálnom konzuláte Maďarskej republiky v Almaty vo štvrtok 30. júna slávnostne otvorili vízové stredisko, v ktorom budú vydávať obyvateľom južných oblastí Kazachstanu víza pre päť štátov Schengenskej dohody – Slovensko, Maďarsko, Rakúsko, Slovinsko a Lotyšsko.

Štátny podtajomník Ministerstva zahraničných vecí Maďarska János Hóvári zdôraznil význam úzkej spolupráce schengenských štátov, ktorej praktickým výsledkom je zriadenie vízového strediska na pôde maďarského generálneho konzulátu. Slovenský veľvyslanec v Kazachstane Ľubomír Rehák vo vystúpení uviedol, že zriadenie strediska bude užitočné najmä pre obyvateľov na juhu Kazachstanu, pre ktorých budú schengenské víza pred cestou na Slovensko dostupnejšie, rýchlejšie a lacnejšie, pretože nebude potrebné cestovať do kazašského hlavného mesta Astana. Tento krok by mal stimulovať aj rozvoj obchodno-ekonomických kontaktov medzi Slovenskom a Kazachstanom.

Víza pre občanov Kazachstanu a Kirgizska bude i naďalej vydávať aj vízové pracovisko slovenského veľvyslanectva v Astane.