V nórskom Vardo odhalenie pamätnej tabule venovanej Maximilánovi Hellovi

7.6.2019 | Aktivity veľvyslancov | Kultúrna diplomacia | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Nórsko

Veľvyslankyňa Denisa Frelichová odhalila v nórskom Vardo pamätnú tabulu venovanú Maximilánovi Hellovi.

 

Pred 250 rokmi, Maximilián Hell, rodák zo Štiavnických Baní, odmeral ako prvý astronóm vzdialenosť Slnka od Zeme. Jeho pobyt vo Vardo bol jedinečným projektom medzinárodnej vedeckej spolupráce v dovtedy nepoznanom rozsahu. So starostom mesta Vardo Robertom Jensenom, so starostom mesta Štiavnické Bane Stanislavom Neuschlom, s riaditeľom Základnej školy Maximiliána Hella v Štiavnických Baniach Pavlom Michalom sme vzdali Maximilánovi Hellovi poctu odhalením pamätnej tabule vo Vardø v predvečer jubilejnej konferencie.

 

Maximilián Hell a jeho asistent Janos Sajnovics, obaja jezuitskí bratia, využili svoju cestu maximálne efektívne a priniesli mnoho vedeckých poznatkov nielen z oblasti astronómie, ale aj geológie, geofyziky, etnológie, či lingvistiky, kedy Janos Sajnovics vypracoval rozsiahlu komparatívnu štúdiu maďarčiny a jazyka miestnych obyvateľov Sami.

 

S maďarskou veľvyslankyňou v Nórsku Annou Mariou Sikó a delegáciou z Maďarska sme na konferencii slávnostne vzdali hold nášmu spoločnému dedičstvu a dostojne oslávili 250 rokov medzinárodnej vedeckej spolupráce a priateľstva. V srdečnom životnom príbehu Maximiliána Hella budeme pokračovať aj cez detské duše.

 

Žiaci našich škôl už majú uspešnú spoluprácu a tešia sa na nové projekty