V rakúskom Eisenstadte dnes slávnostne otvorili nový slovenský honorárny konzulát

14.9.2011 | Aktivity veľvyslancov | Honorárne konzuláty | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Rakúsko

V rakúskom Eisenstadte dnes popoludní slávnostne otvorili nový Honorárny konzulát Slovenskej republiky pre spolkovú krajinu Burgenland. Na otvorení sa zúčastnili prezident krajinského parlamentu Gerhard Steiger, starostka Eisenstadtu Andrea Fraunschielová a slovenský veľvyslanec v Rakúsku Peter Lizák. Honorárnym konzulom sa stal profesor Alfred Tonbor.

Honorárny konzulát v Eisenstadte bude rozvíjať hospodárske a kultúrne styky medzi Slovenskou republikou a Burgenlandom, aj cezhraničnú spoluprácu pri navrhovaní projektov z fondov Európskej únie. Bude poskytovať aj konzulárnu pomoc slovenským občanom.

V slávnostnom príhovore prezident Steiger ocenil skutočnosť, že funkciu honorárneho konzula prijal práve Tombor, o ktorom je presvedčený, že prispeje k rozširovaniu vzťahov Burgenlandu so Slovenskou republikou. Zdôraznil potrebu dobrých susedských kontaktov v spoločnej Európe, ako aj spolupráce vo všetkých oblastiach - ekonomickej, kultúrnej čipolitickej.

Slovenský veľvyslanec Peter Lizák vyzdvihol nielen teritoriálnu ale aj ľudskú blízkosť tohto územia pre slovenských občanov, ktorí už dávno objavili turistické lokality tohto kraja, ako je okolie Neziderského jazera či známe vínne oblasti. Pripomenul, že teritoriálna blízkosť a iné podobnosti Burgenlandu so Slovenskom sú veľkou príležitosťou na realizáciu spoločných projektov. Poďakoval sa za dlhoročnú záslužnú prácu slovenskému honorárnemu konzulovi Walterovi Hildebrandovi, ktorý mal doteraz vo svojom konzulárnom obvode aj Burgenland. Veľvyslanec Lizák ároveň vyzdvihol Tombora, ktorý sa v rôznych funkciách zaslúžil o rozvoj Burgenlandu.