Vernisáž výstavy „Výtvarné inšpirácie a hľadanie cesty“ v rámci osláv 20. výročia samostatného Slovenska v galérii Estónskej národnej knižnice

28.8.2013 | Kultúrna prezentácia | Prezentácia Slovenska v zahraničí | Estónsko

Výstavu súčasného slovenského výtvarného umenia otvoril v stredu 28. augusta v galérii Estónskej národnej knižnice zástupca veľvyslanca SR v Estónsku Ladislav Babčan spolu s Matim Kibinom, zástupcom riaditeľky Estónskej národnej knižnice a kurátorkou výstavy Zorou Petrášovou.

Po zastávkach v metropolách Ruska a Lotyšska v prvej polovici tohto roka sa výstava tentokrát predstaví v estónskom Tallinne. Svojim obsahom vzdáva hold slovenskému výtvarnému umeniu za ostatných dvadsať rokov samostatnosti prostredníctvom diel najvýraznejších pedagógov Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave a Akadémie umení v Banskej Bystrici a ich absolventov a študentov. Výber tvorí maľba, grafika, socha, šperk, sklo, keramika, dizajn, textil a fotografia. Štýlom pripomínajúcim salón deklaruje prepojenie mladej generácie na pedagogické zázemie. Kolekcia tvorená dielami vyše päťdesiatky autorov podľa kurátorky otvorene reflektuje problémy spoločnosti, odkrývajúc etické, environmentálne, autoreflexívne i sociálne témy. Zahŕňa v sebe všetky znaky generačného univerzalizmu deklarujúc, že svet súčasného umenia je neobmedzenou pluralitou názorov. Svoje diela okrem mnohých iných vystavujú pedagógovia - šperkár Karol Weislechner, sochár Juraj Meliš, fotografka Milota Havránková, maliar Daniel Fischer či grafici Robert Jančovič a Robert Brun. Mladú generáciu zastupujú napríklad maliarky Silvia Čechová a Lucia Tallová, textilná výtvarníčka Andrea Zendeková, sochár Pavol Dubina a grafik Martin Ševčovič, ktorý je spoluorganizátorom výstavy a do Tallinnu pricestoval osobne.

Výstava potrvá v Tallinne do 25. septembra 2013 a následne bude reinštalovaná v októbri vo fínskom Tampere.