Zambia

OZNAMY A UPOZORNENIA PRED CESTOVANÍM

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú službu poskytovania dôležitých informácií, včasného varovania pred hroziacim nebezpečenstvom v zahraničí a pomoci v núdzových situáciách pri cestách do zahraničia.

Využite tento systém pomoci vyplnením registračného formulára.

Nenašli sa žiadne tlačové správy
ZÁKLADNÉ INFORMÁCIE
Vlajka
Svetadiel: Afrika
Štátne zriadenie: republika
Oficiálny názov štátu:
slovensky Zambijská republika
anglicky Republic of Zambia
Rozloha: 752.614 km2
Počet obyvateľov: 14,2mil(údaj z roku 2012)
Hlavné mesto:
slovensky anglicky
Lusaka Lusaka
Počet obyvateľov hlavného mesta: 1513000 (údaj z roku 2012)
Úradný jazyk: angličtina
Mena: zambijská kwacha (ZMK)
Dĺžka hraníc so susednými štátmi:
štát dĺžka hranice
Angolská republika 1065 km
Botswanská republika 0,15 km
Konžská demokratická republika 2332 km
Malawijská republika 847 km
Mozambická republika 439 km
Namíbijská republika 244 km
Tanzánijská zjednotená republika 353 km
Zimbabwianska republika 763
Administratívne územné členenie: 9 provincií (Central, Copperbet, Eastern, Luapula, Lusaka, Nothern, North-Western, Southern, Western)
Telefónna predvoľba: ++260
Medzinárodná poznávacia značka: ZM
Internetová doména: .zm
HDP na obyvateľa: 3900 (údaj z roku 2015)
Miera nezamestnanosti: 17% (údaj z roku 2012)
Náboženstvá:
náboženstvo % zastúpenie
kresťania 50
hinduisti 12
islam 12
domorodé náboženstvo 1%
Štátny sviatok
dátum sviatok
24.10. Deň nezávislosti
Vznik štátu: 24.10.1964 ()
História v skratke:

Názov krajiny „Zambia“ bol prijatý v roku 1964 po získaní nezávislosti. Odvtedy prešla krajina obdobím relatívnej politickej stability. Zambia bola kedysi na čele boja Afričanov za nezávislosť a slobodu a slúžila ako tranzitný bod pre afrických intelektuálov, politikov, vedcov a akademikov, ktorí boli nútení opustiť vlastné domoviny. Autoritatívny prezidenta K. Kaunda začiatkom 90-rokov v dôsledku rastúceho tlaku opozície, ako aj vývoja medzinárodnopolitickej situácie súhlasil s uskutočnením demokratických volieb. Vo voľbách v roku 1991 získalo v parlamente väčšinu kresiel hnutie MMD. Novým prezidentom sa stal jeho vodca, odborár Frederick Chiluba, ktorý svoju pozíciu potvrdil i o päť rokov neskôr. Jeho vláda bola v rokoch 1991 až 2001 v dôsledku rôznych korupčných afér a politických tlakov vo vnútri MMD viackrát pozmenená .

V roku 2001 bol za prezidenta zvolený Levy MWANAWASA a znovu ho zvolili aj v roku 2006. Voľby v roku 2006 už boli hodnotené ako slobodné a spravodlivé. Po jeho náhlej smrti v roku 2008 ho na poste nahradil jeho viceprezident Rupiah BANDA, ktorého v mimoriadnych prezidentských voľbách v októbri 2008 voliči potvrdili vo funkcii. V septembri 2011 bol za prezidenta zvolený Michael Chilufya SATA.

Hlava štátu: Edgar Lungu
Predseda vlády: vykonáva prezident
Minister zahraničných vecí: Joe Malanji
Dátum konania posledných volieb: 11/08/2016
Výkonná moc v štáte: prezident zastáva aj funkciu predsedu vlády, je volený v priamych voľbách na 5 rokov, menuje vládu
Zákonodarný orgán: jednokomorové Národné zhromaždenie (164 kresiel, poslanci volení priamo na 5 rokov).
Uznanie SR: 01.01.1993
Nadviazanie diplomatických vzťahov so SR: 05.05.1993
Internetová stránka ministerstva zahraničných vecí: cez www.gov.zm
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY SR

ZÚ Pretória

Name:
slovak native
The Embassy of the Slovak Republic in Pretoria
Street: 930 ARCADIA Street, Arcadia
Town:
slovak native
ZIP:
State:
slovak native
South Africa
Phone: +27 123422051, +27 123422052
Mobile phone:
Fax: +27 123423688
E-mail: emb.pretoria@mzv.sk
Internet: www.mzv.sk/web/pretoria
   
ZASTUPITEĽSKÉ ÚRADY KRAJINY PRE SR
HONORÁRNE KONZULÁTY
Consular Office of the Slovak Republic in Lusaka
Consular Office of the Slovak Republic in Lusaka
Konzul: Jaroslav Kulich
otvorený: 01.11.1999
adresa: Honorary Consulate of the Slovak Republic
Kariba Road No. 5459 KALUNOU
P.O. Box 33088 Lusaka
Zambia

Mobil.:
Tel.: +260-211-292219
Fax.: +260-1-290-922
E-mail.: kenan292219@gmail.com
konzulárny obvod: celé územie Zambie
   
VÍZOVÉ, KONZULÁRNE, TURISTICKÉ A INÉ UŽITOČNÉ INFORMÁCIE
Podmienky vstupu: Občania Slovenskej republiky potrebujú na vstup do krajiny platný cestovný doklad, vízum a potvrdenie o očkovaní proti žltej zimnici v Medzinárodnom očkovacom preukaze. Vízum je možné získať na Veľvyslanectve Zambie so sídlom v Berlíne ešte pred príchodom do krajiny (Berlín D-10117, Axelspringerstrasse 54A, tel: 004930/2062940). Vízum je možné vybaviť aj na letisku a na hraničnom prechode Zambie (poplatok 50.- USD), avšak doporučujeme si túto skutočnosť overiť s príslušným Veľvyslanectvom Zambie.
Miestne špecifiká: Slovensko nemá v krajine veľvyslanectvo. Teritoriálne príslušné je Veľvyslanectvo SR v Pretórii v Juhoafrickej republike. V rámci konzulárnej spolupráce nevyhnutnú konzulárnu pomoc a asistenciu v prípade núdze, katastrofy alebo krízy bude slovenským občanom a krajanom v Zambii poskytovať Honorárny konzul SR v Lusake p. Jaroslav Kulich alebo prípadne Veľvyslanectvo ČK EÚ so sídlom v Lusake (Nemecko, Dánsko, Francúzsko).
Zambia ponúka turistom neopakovateľné zážitky zo safari, návštev národných parkov a samozrejme pohľad na Viktóriine vodopády. Hladina rieky Zambezi (ktorá vytvára vodopády) však závisí od obdobia a jej hladina v období sucha v oblasti vodopádov na zambijskej strane je pomerne nízka. Preto pri návšteve vodopádov zo zambijskej strane v tomto čase možno rátať so sklamaním, keďže vodopády sú takmer vyschnuté. V prípade návštevy vodopádov aj zo zimbabwianskej strany je nutné mať zambijské vízum aspoň na dva vstupy (a samozrejme vízum zimbabwianske aspoň na 1 vstup). V turistických lokalitách sú vhodné ubytovacie zariadenia od kempovacích priestorov po luxusné chaty a hotely. Medzinárodné hotely sú vo väčšine veľkých miest. Odporúča sa ubytovanie rezervovať pred cestou, keďže kapacity zariadení sú limitované.
Colné a devízové predpisy: Colné obmedzenia sa vzťahujú na dovoz tabakových výrobkov (200 ks cigariet) a alkoholických nápojov (1 fľaša). Dary je možné doviesť bez obmedzenia a nevyžaduje sa ani deklarácia dovážaných valút.
Doprava: V Zambii sa jazdí po ľavej strane vozovky, vyžaduje sa medzinárodný vodičský preukaz.Dopravné komunikácie v hlavnom meste sú dobrom stave, väčšina ciest je opravená. Mimo hlavného mesta sú cesty neudržiavané a miestami veľmi nebezpečné (hlboké jamy, zničené okraje asfaltových ciest). Medzinárodné letisko v Lusake zabezpečuje letecké spojenie so svetom. Taxislužba funguje. Neexistuje však mestská hromadná doprava európskeho typu.V Zambii sa periodicky vyskytujú akútne nedostatky pohonných hmôt, preto odporúčame zvážiť vlastnú zásobu predovšetkým pri cestách na väčšie vzdialenosti.
Klimatické podmienky: tropické podnebné pásmo, teploty závisia od nadmorskej výšky, obdobie dažďov od októbra do apríla
Zdravotná starostlivosť: Imigračné úrady Zambie môžu požadovať záznam o zaočkovaní proti žltej zimnici a cholere. Odporúča sa zaočkovanie proti hepatitíde A a týfusu. V krajine je riziko nákazy maláriou, preto je odporúčané užívanie profylaktík pred cestou a repelenty proti hmyzu počas pobytu. V niektorých lokalitách existuje riziko nákazy spavou nemocou. Kúpanie v jazerách, riekach a stojacích vodách sa neodporúča (riziko nákazy bilharziou). V prípade, že sa kontaktu s takouto vodou nemožno vyhnúť (kanoe, rafting), dbajte o dôkladné osušenie. Rozšírené sú aj črevné ochorenia a evidujeme prípady ochorení na detskú obrnu.Odporúča sa navštíviť len súkromné zdravotnícke zariadenia, pretože štátne zdravotnícke zariadenia nedosahujú úroveň európskeho priemeru. V krajine pôsobí dobre vybavená záchranná služba rýchlej pomoci MARS.Odporúčame piť len balenú stolovú vodu.
Bezpečnostná situácia a bezpečnostné opatrenia: V hlavnom meste Lusake ale i ďalších väčších mestách je reálne riziko krádeží, prepadov osôb i automobilov. Odporúča sa cestovať v uzamknutom automobile so zatvorenými oknami v žiadnom prípade nie v noci. Je nutné zachovávať ostražitosť a dodržiavať základné pravidlá bezpečnosti.
   
Pre viac informácií si prečítajte aj konzulárne informácie v sekcii Konzulárne informácie a navštívte stránku zastupiteľského úradu daného štátu v sekcii Všetky zastupiteľstvá .
   
OBCHODNO-EKONOMICKÉ VZŤAHY, INFORMÁCIE PRE PODNIKANIE

Zambia - informácie pre podnikanie

AKTUÁLNE SPRÁVY
 • ikonka galerie
  28.01.2019
  | Aktivity veľvyslancov | Poverovacie listiny | Zambia
  Mimoriadna a splnomocnená veľvyslankyňa Slovenskej republiky v Pretórii Monika Tomašovičová odovzdala 21. januára 2019 poverovacie listiny do rúk prezidenta Zambijskej republiky E. Ch. Lungu, ktorý podčiarkol perspektívy spolupráce oboch krajín.
 • 31.01.2011
  | Aktivity veľvyslancov | Poverovacie listiny | Zambia
  Slovenský veľvyslanec v Zambijskej republike so sídlom v Pretórii Ladislav Straka odovzdal 28. januára 2011 poverovacie listiny prezidentovi Zambie Rupiah Bwezani Banda.....
DÔLEŽITÉ ADRESY A LINKY
Internetová stránka MZV krajiny: http://cez www.gov.zm
MEDZINÁRODNÉ ZMLUVY
KULTÚRNA VÝMENA A KRAJANIA
Kultúrna výmena:

nerealizuje sa

Krajania a krajanské komunity:

Slovenské veľvyslanectvo v Pretórii eviduje 2-3 Slovákov žijúcich v Zambii