Zníženie rýchlosti na diaľniciach a ekologické plakety

1.5.1970 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Rakúsko

Z ekologických dôvodov obmedzilo Rakúsko rýchlosť na ďalších úsekoch diaľnic zo 130 na 100 km/h (niekde až na 80 km/h).

Úseky so zníženou rýchlosťou pre zníženie emisnej záťaže nie sú na rakúskych diaľniciach novinkou. S koncom roka ale pribudli ďalšie. V Tirolsku sa mení maximálna povolená rýchlosť zo súčasných 130 na 100 km/h na diaľnici Inntal A12 medzi mestami Kufstein a Zirl (približne 87 km) aj medzi Karrösten a Zams (18,5 km) a tiež na brennerskej diaľnici A13 medzi Innsbruckom a Schönbergom (asi 16 km).

Z Kufsteinu do Innsbrucku platilo obmedzenie 100 km/hod po väčšiu časť dňa už niekoľko rokov, takže väčšina vodičov zmenu ani nezaregistruje. Obmedzenie rýchlosti budú aktívne kontrolovať tamojšie policajné hliadky a je kvôli ekológii a hluku stanovené na skúšobné obdobie jedného roka.

Na diaľnici A1 na objazde Salzburgu medzi výjazdmi Salzburg-Nord a Knoten Walserberg bude znížená rýchlosť z doterajších 130 km/h až na 80 km/h v závislosti na kvalite ovzdušia a na počasí v okolí tejto trasy. Na spomínaných komunikáciách budú tiež veľmi často merať maximálnu rýchlosť hliadky polície. Pokuty môžu byť až dvojnásobné.

Opatrenie má znížiť množstvo emisií z prechádzajúcich vozidiel (Immissionsschutzgesetz-Luft, skratka IG-L). Ak v danom úseku pôjdete rýchlejšie, okrem pokuty za prekročenie rýchlosti hrozí ešte ďalšia za znečisťovanie životného prostredia, ktorá je až 2000 eur.

Na niektorých úsekoch rakúskych diaľnic sa tiež od novembra 2014 začalo objavovať úsekové meranie rýchlosti. Inštalované sú na diaľnici A8 medzi mestami Weibern a Haag, na diaľnici A7 pri meste Linz, na Pyhrnskej diaľnici A9 v tuneli Bosruck a v tuneli Plabutsch, na diaľnici A2 v tuneli Ehrentalerberg a na diaľnici A22 v tuneli Kaisermühle. Polícii sa tento systém osvedčil a nehodovosť sa podľa sledovania znížila až o 50%.

Ekologické plakety

Rakúšania v priebehu roka 2014 zaviedli systém ekologických plakiet pre vjazd úžitkových vozidiel (presnejšie vozidiel kategórie N bez ohľadu na hmotnosť) do niektorých miest, podobne ako v Nemecku. Opatrenie platí vo všetkých mestách Dolného Rakúska a od začiatku roka aj vo Viedni. Ekologické plakety sa zatiaľ vydávajú za 25 eur len v niektorých pobočkách rakúskeho autoklubu (ÖAMTC) alebo väčších STK na základe technického preukazu. Ekologická známka sa vydáva podľa Euro normy daného vozidla a od 1. 1. 2015 majú do zón zákaz vjazdu vozidlá s normou EURO 1 a nižšou, teda žiadnou. O rok, teda od 1. 1. 2016 sa zmení zákaz na normu EURO 2.

Bližšie informácie (i v slovenčine) na: http://www.oeamtc.at/portal/ig-luft-abgasplaketten-verordnung+2500+1387398