Aktuality

Pri príležitosti predsedníctva Slovenskej republiky vo Vyšehradskej skupine sa 23. marca 2023 uskutočnili na pôde slovenského rezortu diplomacie konzultácie politických riaditeľov ministerstiev zahraničných vecí krajín V4 a Japonska.

14.02.2023 Slovensko a V4

Aktuálna vnútropolitická a bezpečnostná situácia v Kosove, dynamika regionálnych vzťahov, postoj Kosova k návrhu Európskej únie na normalizáciu vzťahov, ako aj spolupráca krajín Vyšehradskej štvorky s Kosovom boli 13. februára 2023 témami pracovnej večere, ktorú usporiadal vedúci Styčného úradu SR v Prištine Rastislav Kostilník v rámci predsedníctva Slovenska vo Vyšehradskej skupine.

Z iniciatívy Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a Veľvyslanectva SR v Ríme bola dnes, 20. januára 2023, v Miláne slávnostne podpísaná partnerská dohoda medzi Akadémiou módy a kostýmu a Medzinárodným vyšehradským fondom (IVF) k programu V4 módnej rezidencie v Miláne.

Veľvyslanci krajín Vyšehradskej štvorky absolvovali 20. a 21. novembra 2022 pracovnú návštevu Laponska, ktorý je najväčším a najsevernejším regiónom Fínska.

Zastupiteľský úrad SR v Bangkoku v spolupráci s International College Mahidol University usporiadal 29. novembra 2022 v priestoroch univerzity v Bangkoku kultúrno-vzdelávacie podujatie v rámci slovenského predsedníctva vo Vyšehradskej štvrorke pod názvom „Nation to Nation: Humanity in Challenging Times“. 

Slovenský ekonomický a kultúrny úrad v Taipei pri príležitosti predsedníctva SR vo Vyšehradskej štvorke  pripravil výstavu fotografií hradov a zámkov krajín V4. Oficiálne otvorenie podujatia sa konalo v stredu (30. novembra 2022) vo foyer Taipejského svetového obchodného centra, kde sídli aj slovenský úrad na Taiwane.

Veľvyslanec Slovenskej republiky v Tokiu Marián Tomášik usporiadal 18. novembra 2022 pri príležitosti nadchádzajúceho 20. výročia spolupráce Vyšehradskej štvorky s Japonskom slávnostné stretnutie, na ktorom sa zúčastnili veľvyslanci V4 a japonský veľvyslanec at large pre V4 Kimitake Nakamura.

Po dvojročnej pauze spôsobenej pandémiou sa do Rigy na jeseň opäť vrátila filmová prehliadka krajín Vyšehradskej skupiny (V4) už svojím 7. ročníkom.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Káčer rokoval v pondelok 19. septembra so svojimi európskymi partnermi na neformálnom stretnutí, ktoré sa konalo pri príležitosti 77. Valného zhromaždenia OSN v New Yorku.

Zastupiteľský úrad SR v Záhrebe zorganizoval 13. júla 2022 vo svojich priestoroch slávnostné otvorenie slovenského predsedníctva vo Vyšehradskej štvorke (V4) na obdobie 2022-2023.