Aktuality

Vyšehradská skupina si 15. februára 2024 pripomína 33. výročia založenia. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár zdôraznil pri tejto príležitosti potrebu aktívnejšej spolupráce v jednej z významných regionálnych skupín európskeho kontinentu.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok absolvoval 7. decembra 2023 pracovnú návštevu Maďarska. V Budapešti rokoval s ministrom pre záležitosti Európskej únie (EÚ) a šerpom predsedu vlády Maďarska Jánosom Bókom.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár rokoval 22. novembra 2023 vo Viedni so spolkovým ministrom pre európske a medzinárodné záležitosti Rakúskej republiky Alexandrom Schallenbergom.

Pri príležitosti odovzdania predsedníckeho postu Slovenskej republiky v rámci krajín Vyšehradskej štvorky (V4) nastupujúcej Českej republike sa 29. júna 2023 v Helsinkách uskutočnil spoločný koncert veľvyslanectiev krajín V4. Koncert sa konal tradične v mestskom parku Esplanadi v Helsinkách.

V prestížnych priestoroch milánskeho kostola sv. Mórica sa 7. júna 2023 konal tradičný Koncert krajín Vyšehradskej štvorky, na ktorom už dlhoročne spolupracujú Slovenský inštitút v Ríme, Generálny honorárny konzulát Slovenskej republiky v Miláne, České centrum v Miláne, Generálny honorárny konzulát Českej republiky v Miláne, Generálny honorárny konzulát Maďarska v Miláne a Generálny honorárny konzulát Poľskej republiky v Miláne.

V rámci prebiehajúceho slovenského predsedníctva vo Vyšehradskej štvorke otvorili 3.júna veľvyslanci Slovenska, Poľska, Česka a Maďarska spoločnú výstavu ilustrácií detských kníh v spolupráci s Bibianou, medzinárodným domom umenia pre deti a verejnou knižnicou v Káhire.

Pri príležitosti predsedníctva Slovenskej republiky vo Vyšehradskej skupine sa 23. marca 2023 uskutočnili na pôde slovenského rezortu diplomacie konzultácie politických riaditeľov ministerstiev zahraničných vecí krajín V4 a Japonska.

14.02.2023 Slovensko a V4

Aktuálna vnútropolitická a bezpečnostná situácia v Kosove, dynamika regionálnych vzťahov, postoj Kosova k návrhu Európskej únie na normalizáciu vzťahov, ako aj spolupráca krajín Vyšehradskej štvorky s Kosovom boli 13. februára 2023 témami pracovnej večere, ktorú usporiadal vedúci Styčného úradu SR v Prištine Rastislav Kostilník v rámci predsedníctva Slovenska vo Vyšehradskej skupine.

Z iniciatívy Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a Veľvyslanectva SR v Ríme bola dnes, 20. januára 2023, v Miláne slávnostne podpísaná partnerská dohoda medzi Akadémiou módy a kostýmu a Medzinárodným vyšehradským fondom (IVF) k programu V4 módnej rezidencie v Miláne.

Veľvyslanci krajín Vyšehradskej štvorky absolvovali 20. a 21. novembra 2022 pracovnú návštevu Laponska, ktorý je najväčším a najsevernejším regiónom Fínska.