Aktuality

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Káčer privítal spoločnú deklaráciu o spolupráci medzi Severoatlantickou alianciou (NATO) a Európskou úniou (EÚ), ktorú dnes, 10. januára 2023 v sídle NATO v Bruseli podpísali predseda Európskej rady Charles Michel, predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen a generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Počas druhého dňa zasadnutia ministrov zahraničných vecí členských krajín Severoatlantickej aliancie (NATO), ktoré sa konalo 29. a 30 novembra 2022 v Bukurešti, sa spojenci venovali témam posilňovania odolnosti, energetickej bezpečnosti, ochrane kritickej infraštruktúry a dodávateľských reťazcov, ako aj výzvam, ktoré pre Alianciu predstavuje Čína.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Káčer sa v utorok, 29. novembra 2022, na okraj zasadnutia ministrov zahraničných vecí členských štátov Severoatlantickej aliancie (NATO) v Bukurešti, stretol so svojím americkým partnerom, ministrom zahraničných vecí USA Antonym Blinkenom.

Národná rada Slovenskej republiky dnes vyslovila súhlas s Protokolom k Severoatlantickej zmluve o pristúpení Fínska a Švédska.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer sa v utorok 20. septembra v New Yorku stretol s ministrami zahraničných vecí východného krídla NATO, platformy známej ako Bukureštská deviatka (B9). Na zasadnutí sa zúčastnila aj námestníčka ministerstva zahraničných vecí USA Wendy R. Shermanová, z iniciatívy ktorej sa neformálne stretnutie uskutočnilo.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer sa v piatok 16. septembra 2022 stretol s predsedom Národnej rady SR Borisom Kollárom. Témou rokovania bola predovšetkým ratifikácia pristúpenia Švédska a Fínska do Severoatlantickej aliancie.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivan Korčok dnes (26. júla 2022) rokoval v Bratislave so šéfkou nemeckej diplomacie Annalenou Baerbock. Išlo o jej prvú návštevu Slovenskej republiky vo funkcii. Ministri ocenili vysokú úroveň bilaterálnych vzťahov a zhodli sa na ich strategickom politickom, bezpečnostnom a ekonomickom význame.

Vláda Slovenskej republiky dnes (20. júla 2022) na návrh ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivana Korčoka a ministra obrany SR Jaroslava Naďa schválila návrhy na ratifikáciu protokolov k Severoatlantickej zmluve o pristúpení Fínska a Švédska.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivan Korčok sa zúčastnil na samite Severoatlantickej aliancie v Madride (28. - 30. júna 2022) ako člen delegácie Slovenskej republiky vedenej prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou.

Žiadosť Fínska a Švédska o vstup do Severoatlantickej aliancie, ktoré dnes doručili generálnemu tajomníkovi NATO, považujem za historické rozhodnutie.