Dominikánska republika

  1. Domov
  2. Štáty
  3. Dominikánska republika
Vlajka Dominikánskej republiky

Dominikánska republika

Santo Domingo - miestny čas:

Ilustračná fotografia Shutterstock


Upozornenie pred cestou

Pri vstupe do krajiny nie je potrebné preukázať sa očkovacím preukazom, dokladom o prekonaní ochorenia COVID- 19, ani negatívnym PCR testom.


Cestovanie

Upozornenia pred cestou

Aktuálne

Pri vstupe do krajiny nie je potrebné preukázať sa očkovacím preukazom, dokladom o prekonaní ochorenia COVID- 19, ani negatívnym PCR testom.

Podmienky vstupu
Aktualizované 21.08.2022
Publikované 18.05.2022

Víza

Platí obojstranný vízový vstup.

Pre občanov EÚ (vrátane slovenských občanov), ktorí cestujú do krajiny za účelom turistiky nie je potrebné zakúpiť si víza alebo tzv. turistickú kartu, táto je už zahrnutá v letenke;

Pre iné dôvody platí vízová povinnosť.    

 

Výstupná daň

Predĺženie pobytuV prípade potreby predĺžiť si pobyt je potrebné sa obrátiť na migračný úrad v Santo Domingo. Ak návštevník ostane v krajine dlhšie ako mu bolo povolené, bude musieť pri odchode zaplatiť určitú sumu v závislosti od dĺžky neautorizovaného pobytu (30 - 500 USD), pričom 30 USD je za jeden mesiac navyše.

Cestovanie s deťmi
Publikované 18.05.2022

Vstup do Dominikánskej republiky
Cudzí návštevníci pod 18 vstupujúci na územie Dominikánskej republiky nepotrebujú žiadny špeciálny doklad za podmienky, že vstúpia aj odídu s tou istou dospelou osobou. V opačnom prípade je potrebné vyhlásenie rodičov legalizované na veľvyslanectve Dominikánskej republiky.
Výstup z DR:
Maloletí rôzneho občianstva, ktorí sú rezidenti v Dominikánskej republike pri cestovaní s jedným rodičom alebo inou osobou ako sú rodičia musia predložiť písomnú autorizáciu o tejto ceste v španielskou jazyku overenú pred notárom a následne legalizovanú Prokuratúrou Dominikánskej republiky (Procuraduria de la Republica). 

Odporúčame:
Hoci táto požiadavka sa nevzťahuje na dieťa občana SR cestujúce bez svojich rodičov alebo iného zákonného zástupcu, prípadne len jedným z rodičov odporúčame mať súhlas s vycestovaním overený notárom. 

Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v slovenskom jazyku
Word 13.0 kB, 10.3.2023, 993 stiahnutí
Stiahnuť
Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v anglickom jazyku
Word 12.8 kB, 10.3.2023, 1032 stiahnutí
Stiahnuť
COVID-19
Aktualizované 10.10.2022
Publikované 15.06.2022

Podmienky vstupu do krajiny

Pri vstupe do krajiny nie je potrebné preukázať sa očkovacím preukazom, dokladom o prekonaní ochorenia COVID- 19, ani negatívnym PCR testom.

Od 1. mája 2021 je povinnosť vyplniť pri vstupe do krajiny a pri odchode z krajiny online formulár, ktorý platí len v digitálnej podobe

 

Podmienky tranzitu a odchodu

Odchod z krajiny je povolený všetkým cudzincom komerčnými letmi.

 

Opatrenia v krajine

Od 17. februára 2022 boli zrušené všetky reštriktívne opatrenia v súvislosti s pandémiou COVID-19. Nosenie rúšok nie je povinné, okrem zdravotníckych zariadení a verejnej dopravy. Viac informácií

 

Podmienky návratu do SR

Informácie o postupe pri návrate do SR

Miestne špecifiká
Publikované 18.05.2022

Dominikánska republika je v teritoriálnej pôsobnosti Veľvyslanectva SR v Havane. 

Colné predpisy – čo je možné doviezť a vyviezť pre osobnú spotrebu
Publikované 18.05.2022

Povolený dovoz: 50 cigár, 200 cigariet, 2l alkoholu alebo vínaSankcie za pašovanie a držanie omamných a psychotropných látok sú vysoké. Platí zákaz dovozu zbraní, pornografie, mäsových výrobkov a čerstvého ovocia a zeleniny do krajiny.

Info pre motoristov
Bezpečnostná situácia
Publikované 18.05.2022

V ostatnom období sa situácia mierne zhoršuje. Dochádza k nárastu kriminality, krádeže finančnej hotovosti, dokladov, elektroniky sa prejavujú najmä na turisticky frekventovaných miestach. Pri večerných vychádzkach odporúčame cennejšie predmety nechávať v hoteli a brať so sebou iba kópie dokladov a menšiu hotovosť.

Turistické a iné užitočné informácie

Doprava

Publikované 18.05.2022

Pomerne kvalitná a cenovo prijateľná taxislužba a súkromní dopravcovia na väčšie vzdialenosti. Jazdí sa v pravo. Pri zapožičaní auta postačuje vodičský preukaz SR pokiaľ pobyt nepresahuje 3 mesiace.

Zdravotná  starostlivosť

Publikované 18.05.2022

Upozorňujeme na nevyhnutnosť dodržiavania hygieny pri konzumácii ovocia, zeleniny, mäsa a rýb,. Dbajte, aby ste ich dostali na stôl čerstvo pripravené, najmä pokiaľ sa nestravujete v hotelových reštauráciách. 

Pred cestou do Dominikánskej republiky odporúčame pribaliť bežne lieky, najmä proti žalúdočným ťažkostiam, hnačke, repelenty, opaľovacie krémy. Na západe krajiny je zvýšené riziko výskytu malárie-dengee. Mestá a turistické destinácie maláriou ohrozené nie sú. Voda z vodovodu nie je vhodná na pitie. Počas horúcich mesiacov (apríl - september) neodporúčame konzumáciu pokrmov z rýb a vajec, ak ich nepripravovali v kuchyni solídneho hotela.

Vhodné cestovné poistenie
Pred vycestovaním odporúčame zaobstarať si komplexné cestovné zdravotné poistenie, ktoré zahŕňa v prípade potreby aj letecky prevoz. Upozorňujeme, že zdravotné poistenie SR neplatí v súkromných klinikách. Pred hospitalizovaním si overte krytie u poskytovateľa poistenia.

Zdravotné a bezpečnostné riziká
Očkovanie: kompletné očkovanie podľa slovenského očkovacieho kalendára je základom. Avšak pre osoby, ktoré sa zdržia v krajine dlhšiu dobu, odporúčame obrátiť sa na Oddelenie pre cudzokrajné choroby vo vašej nemocnici.

Dengue 
V krajinách Karibiku sa môže v určitých obdobiach vyskytnúť horúčka dengue, tropická vírusová infekcia, ktorá sa prenáša bodnutiami komárov aedes. Najlepšia ochrana je prevencia pre bodnutím počas celého dňa.Cholera: Cholera bola rozšírená v Dominikánskej republike z Haiti. Miestne úrady robia všetko potrebné, aby zabránili rozšíreniu cholery. V krajinách, kde sa cholera vyskytuje odporúča sa predovšetkým dodržiavať princípy hygienických zásad, odporúča sa piť len balené tekutiny a jedlá konzumovať len dostatočne tepelne opracované, nepoužívať na schladenie nápojov ľad, nekonzumovať šaláty z tepelne neupravenej zeleniny, nekonzumovať surové morské plody.

Malária – závažná infekčná choroba spôsobená parazitom (Plazmódium) a jeho prenášačom je komár rodu Anopheles. Malária sa v DR vyskytuje vo východných provinciách, hlavne La Altagracia, kde sa nachádzajú mnohé turistické rezorty, kde je vďaka dôslednej fumigácií možnosť nakazenia nízka. No rapídne sa zvyšuje vo vidieckych rurálnych oblastiach.

Klimatické podmienky

Publikované 18.05.2022

Tropické s typickým striedaním sucha a dažďov (dažďové obdobia sú od mája do júna a od septembra do októbra). Najteplejším mesiacom je august (23-31°C), najstudenším je február (19-28°C). Zmierňujúci vplyv vetrov, vanúcich od mora. Obdobie hurikánov trvá v Karibiku od 1. júna do 30. novembra. V tomto období je potrebné sledovať miestne a medzinárodné predpovede počasia a v prípade potreby pozorne sledovať odporúčania miestnych úradov.

Štátne sviatky
Dôležité telefónne čísla
Publikované 18.05.2022

Polícia: 6822 152

Rady a odporúčania

Dobrovoľná registrácia pred cestou do zahraničia

Plánujete cestu do zahraničia? Využite našu službu, prostredníctvom ktorej môžete dostávať aktuálne informácie o zvolenej krajine. V prípade vzniku krízovej situácie registrácia umožní lepšiu organizáciu pomoci slovenským občanom v zahraničí.

Mobilná aplikácia Svetobežka

Aplikácia vám pomôže v núdzových situáciach v krajine, keď vás okradnú, havarujete alebo stratíte doklady. Nájdete v nej koho kontaktovať, kde hľadať pomoc, dobrovoľnú registráciu online a hlásenie stavu núdze. Upozorní vás tiež, na čo nezabudnúť pred cestou do vybranej krajiny.Správy

Santo Domingo (25. októbra) – Európska únia a Spoločenstvo štátov Latinskej Ameriky a Karibiku (CELAC) budú rozvíjať tesnejšiu a ambicióznejšiu spoluprácu. Dohodli sa na tom ministri zahraničných vecí oboch zoskupení na historicky prvom spoločnom zasadnutí v hlavnom meste Dominikánskej republiky Santo Domingo. Slovensko zastupoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák. „Toto ministerské zasadnutie potvrdilo spoločné odhodlanie zdynamizovať a zintenzívniť politický dialóg EÚ a krajín CELAC,“ konštatoval minister M. Lajčák. „Máme výhodu v tom, že EÚ a Latinská Amerika sú prirodzene prepojené historicky aj kultúrne. Spolu predstavujeme zhruba tretinu členských štátov OSN a to nám poskytuje priestor na rozvíjanie našej spolupráce prakticky v každej globálnej či lokálnej téme,“ zdôraznil minister M. Lajčák vo vystúpení pred zástupcami členských krajín.


Barbados

Základné informácie

Zaužívaný anglický názov Dominican republic
Oficiálny názov Dominikánska republika
Oficiálny anglický názov Dominican Republic
Zaužívaný názov Dominikánska republika
Miestny názov krajiny República Dominicana
Svetadiel Severná Amerika
Hlavné mesto Santo Domingo
Anglický názov hlavného mesta Santo Domingo
Miestny názov hlavného mesta Santo Domingo
Názov meny Dominikánske peso
Medzinárodná skratka meny DOP
Telefónna predvoľba +1809
Úradné jazyky španielčina (v západnej časti krajiny miestna komunita haitských imigrantov používa kreolskú francúzštinu)
Časové pásmo -0400
Internetová doména .do
Medzinárodná poznávacia značka DOM
Zem. dĺžka hl. mesta -69.94211
Zem. šírka hl. mesta 18.48020
Vznik štátu 27.02.1844
Štátne zriadenie Prezidentská republika

Hlava štátu Danilo Medina
Predseda vlády Funkciu vykonáva prezident republiky
Minister zahraničných vecí Carlos Morales Troncoso
Webová stránka ministerstva

www.serex.gov.do 

Uznanie Slovenskej republiky 20.3.2001
Nadviazanie diplomatických stykov so Slovenskou republikou 20.03.2001

Zastupiteľské úrady

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Havane

Calle 66, No. 521, Entre 5B y 7, Miramar, Playa, Havana
Telefón
+53 72041884
Fax
+53 72041883
Núdzová linka
+5352630584

Na núdzovej linke neposkytujeme konzulárne informácie. Je určená len na nahlásenie úmrtí, hospitalizácií, policajného zadržania a iných vážnych prípadov ohrozujúcich život, zdravie či majetok slovenských občanov, ktorí sa ocitli v núdzi.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Havane

Honorárne konzuláty

Bilaterálne vzťahy

Info a príležitosti pre podnikateľov

Ekonomické správy

Aktuálne

V novembri 2011 navštívila slovenská diplomatická a podnikateľská misia Dominikánsku republiku. Účastníkmi misie boli ekonomickí diplomati troch slovenských veľvyslanectiev, piati slovenskí honorárni konzuli a manažéri šiestich slovenských firiem.

Ekonomické informácie o teritóriu
Dominikánska republika - ekonomická informácia o teritóriu 2022
PDF 928.8 kB, 21.6.2022, 53 stiahnutí
Stiahnuť
Karibská oblasť - ekonomické informácie o teritóriu 2022
PDF 337.4 kB, 21.6.2022, 40 stiahnutí
Stiahnuť
Obstarávanie a tendre
Dominikánska republika - ekonomická informácia o teritóriu 2022
PDF 928.8 kB, 21.6.2022, 53 stiahnutí
Stiahnuť
Karibská oblasť - ekonomické informácie o teritóriu 2022
PDF 337.4 kB, 21.6.2022, 40 stiahnutí
Stiahnuť
Veľtrhy a výstavy

Aktuálne

Dominikánska republika - ekonomická informácia o teritóriu 2022
PDF 928.8 kB, 21.6.2022, 53 stiahnutí
Stiahnuť
Karibská oblasť - ekonomické informácie o teritóriu 2022
PDF 337.4 kB, 21.6.2022, 40 stiahnutí
Stiahnuť
Podujatia veľvyslanectva
Ekonomický diplomat
Meno a priezvisko Mária Dinusová
Zastupiteľský úrad Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Havane
Email maria.dinusova@mzv.sk
Funkcia ekonomická diplomatka

Medzinárodné zmluvy

Kultúra a krajania

Aktuálne


Back To Top