+(status:0) +(ddmStructureKey:19502) +(head:true) +(+(ddm/11341/priorita_sk_SK:top)) +(+(ddm/11341/only-zu_sk_SK:false)) +(title_sk_SK:[a TO z] title_sk_SK:[а TO я])
M. Lajčák na Gymnichu: „Turecko napriek všetkým rozdielom zostáva naším strategickým partnerom“

28.apríl

M. Lajčák na Gymnichu: „Turecko napriek všetkým rozdielom zostáva naším strategickým partnerom“

V maltskej Vallette, hlavnom meste krajiny predsedajúcej v tomto polroku Rade EÚ, sa dnes (28. apríla) zišli ministri zahraničných vecí členských krajín únie na neformálnom stretnutí známom ako Gymnich, ktoré už tradičné ponúka priestor na strategickú diskusiu o aktuálnych otázkach, prioritách a výzvach pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku EÚ. Slovenskú republiku zastupoval vo Vallette minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák.

M. Lajčák na GAC v Luxemburgu: „Na tému Brexitu hovorí EÚ27 jedným jazykom“

27.apríl

M. Lajčák na GAC v Luxemburgu: „Na tému Brexitu hovorí EÚ27 jedným jazykom“

Jediným, ale o to dôležitejším bodom dnešného (27. apríla) zasadnutia Rady EÚ pre všeobecné záležitosti (GAC) v Luxemburgu, bolo schválenie finálnej podoby usmernení pre rokovania o vystúpení Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska z Európskej únie. Mimoriadne zasadnutie GAC, na ktorom Slovenskú republiku zastupoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák, bolo zvolané v súvislosti s notifikáciou podľa čl. 50 Zmluvy o EÚ zo strany Spojeného kráľovstva a v nadväznosti na dokument obsahujúci návrh usmernení, ktorý pripravila Európska komisia. Negociačné usmernenia rámcovo definujú hlavné princípy a zásady, na základe ktorých bude Únia rokovať so Spojeným kráľovstvom o podmienkach jeho vystúpenia z EÚ.

M. Lajčák vo Viedni so S. Kurzom o Brexite, predsedníctve v OBSE, ale aj o bilaterálnych otázkach

25.apríl

M. Lajčák vo Viedni so S. Kurzom o Brexite, predsedníctve v OBSE, ale aj o bilaterálnych otázkach

Úroveň slovensko-rakúskych vzťahov je uspokojivá, zakladá sa na silných ekonomických prepojeniach a praktickej spolupráci v celom rade oblastí, ministri zahraničných vecí však cítia potrebu stretávať sa častejšie a vymieňať si názory na kľúčové témy minimálne dvakrát ročne - v Bratislave a vo Viedni. Zhodli sa na tom dnes (25. apríla) šéfovia rezortov diplomacie Slovenskej republiky a Rakúska, Miroslav Lajčák a Sebastian Kurz, počas bilaterálneho stretnutia vo Viedni. Pracovná cesta ministra M. Lajčáka bezprostredne predchádza oficiálnej nástupnej návšteve novozvoleného prezidenta Rakúskej republiky Alexandra Van der Bellena na Slovensku a okrem aktuálnych dvojstranných a európskych tém počas nej rezonovalo aj blížiace sa predsedníctvo Rakúska v Rade EÚ a využitie skúseností z SK PRES, a tiež nadchádzajúce predsedníctvo Slovenska v OBSE v roku 2019, pri ktorom chceme čerpať zo skúseností Rakúska (predsedá tejto organizácii v súčasnosti), ako aj aktuálny vývoj na západnom Balkáne a v Turecku.

Strategický dialóg medzi MZVaEZ SR a Ženevským centrom pre demokratickú kontrolu ozbrojených síl pokračuje

25.apríl

Strategický dialóg medzi MZVaEZ SR a Ženevským centrom pre demokratickú kontrolu ozbrojených síl pokračuje

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák prijal dnes (25. apríla) delegáciu Ženevského centra pre demokratickú kontrolu ozbrojených síl (DCAF), ktoré je strategickým partnerom Slovenskej republiky v aktivitách na podporu reformy bezpečnostného sektora. Slovensko spolupracuje s DCAF už od roku 2006, čoho výsledkom je množstvo aktivít na pôde medzinárodných a regionálnych organizácií. Minister M. Lajčák ocenil nadštandardnú spoluprácu so ženevským centrom, s výhľadom na predsedníctvo SR v OBSE v roku 2019. Jednou z najvýznamnejších aktivít, na ktorých SR spolupracuje so ženevským centrom v roku 2017 bude usporiadanie medzinárodnej konferencie k reforme bezpečnostného sektora (SSR) začiatkom júna v Bratislave pri príležitosti 10. výročia prvej otvorenej debaty Bezpečnostnej rady OSN z iniciatívy SR ako nestáleho člena v rokoch 2006 – 2007.

M. Lajčák s predsedom Európskeho parlamentu o brexite aj budúcnosti EÚ

24.apríl

M. Lajčák s predsedom Európskeho parlamentu o brexite aj budúcnosti EÚ

Brexit a postavenie občanov EÚ v Spojenom kráľovstve, jednota EU27 ako základný princíp pri rokovaniach s Londýnom, budúcnosť EÚ v multipolárnom svete – to boli hlavné témy, ktoré dnes (24. apríla) rezonovali počas stretnutia ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka s predsedom Európskeho parlamentu Antoniom Tajanim, ktorý sa v Bratislave zúčastňuje na Konferencii predsedov parlamentov členských štátov EÚ. Ako to v rozhovore minister zdôraznil, sme s europoslancami na jednej lodi, pokiaľ ide o priority EÚ v nadchádzajúcich rokovaniach so Spojeným kráľovstvom – právne postavenie občanov EÚ na britských ostrovoch po rozchode a finančné vyrovnanie. „Rešpektujeme nezastupiteľnú úlohu, ktorú v tomto procese bude zohrávať Európsky parlament, ktorý v konečnom dôsledku povie ÁNO alebo NIE dosiahnutej dohode. Sme zástancami toho, aby proces bol sekvenčný, aby sme sa najprv dohodli, ako sa rozídeme a až potom rokovali o budúcich vzťahoch,“ povedal M. Lajčák, pričom vyzdvihol návrh usmernení vypracovaných Európskou komisiou, ktorý má schváliť Európska rada už nadchádzajúcu sobotu na mimoriadnom zasadnutí v Bruseli.

Logo slovenského presdsedníctva v Rade EÚ 2016

 

ĎALŠIE AKTUALITY

Viac

Očakávané udalosti

OZNAMY PRED CESTOU

V NÚDZI (24 hodín, 7 dní)

+421 2 5978 5978