Arménsko

Vlajka Arménska

Armenia

Yerevan - local time:

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v súvislosti s aktuálnou bezpečnostnou situáciou odporúča zvážiť nevyhnutnosť cestovania do oblastí v bezprostrednej blízkosti arménsko-azerbajdžanskej hranice. Zároveň cestujúcich vyzýva, aby sa nepokúšali o návštevu Náhorného Karabachu z Arménska cez Lačinský koridor.


Cestovanie

Upozornenia pred cestou
Podmienky vstupu
Published 11.05.2022

Pri turistických cestách je potrebný platný cestovný pas, ktorý musí byť platný pri vstupe aj výstupe z krajiny. 

Občania Slovenskej republiky môžu zostať území Arménskej republiky bez víza po dobu 180 dní (platí len pre občanov Slovenskej republiky; nie pre štátnych občanov tretích krajín, držiteľov cudzineckého pasu SR)
 

Cestovanie s deťmi
Published 11.05.2022

Deti musia mať platný cestovný doklad. V prípade, že necestujú s oboma rodičmi, odporúčame mať so sebou notárom overené splnomocnenie na cestovanie s dieťaťom.

Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v slovenskom jazyku
Word 13.0 kB, 3/10/23, 1715 downloads
Download
Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v anglickom jazyku
Word 12.8 kB, 3/10/23, 1750 downloads
Download
COVID-19
Updated 07.07.2022
Published 15.06.2022

Podmienky vstupu do krajiny

Cestujúci už nepotrebuje pri vstupe do Arménska predložiť PCR test na COVID-19 ani potvrdenie o očkovaní proti COVID-19.

Pre cudzincov zostáva vstup do Arménska otvorený cez vzdušné aj pozemné hranice. 

 

Podmienky návratu do SR

Informácie o postupe pri návrate do SR

Miestne špecifiká
Published 11.05.2022

Pri vstupe do krajiny nie je povinné očkovanie. Odporúča sa však očkovať proti tetanu, hepatitíde A a diftérii. Odporúča sa najmä pobyt vo veľkých mestách a turistických centrách s organizovanými výletmi do vnútrozemia s ubytovaním a stravovaním stredného až vyššieho štandardu. 

Pri cestách do vnútrozemia v jednoduchých podmienkach s jednoduchým ubytovaním alebo pri dlhodobom pobyte a úzkom kontakte s miestnym obyvateľstvom sa odporúča očkovanie ako pri zvýšenom riziku, čiže na týfus a hepatitídu B. Je potrebné venovať pozornosť hygiene pri zaobchádzaní s potravinami a pitnou vodou.

Colné predpisy – čo je možné doviezť a vyviezť pre osobnú spotrebu
Published 11.05.2022

Pri prevoze tovaru cez hranicu sa vykonáva colná kontrola v prípade, že colné orgány majú podozrenie o pašovaní zakázaného tovaru. Do krajiny je možné priviezť 400 ks cigariet, 1 fľašu alkoholu (max. 2 l), parfumy do hodnoty 500 USD a z krajiny je povolené vyviezť 2000 ks cigariet a 20 l alkoholických nápojov Zakázaný je dovoz i vývoz drog, zbraní, rastlín a mäsa. V hotovosti je dovolené priviezť, resp. vyviezť ekvivalent 10 000 USD. 

Bezpečnostná situácia
Published 11.05.2022

Na území Arménska neexistujú oblasti neprístupné pre cudzincov a pobyt na celom území krajiny je bezpečný. Neodporúčajú sa návštevy Náhorného Karabachu. V prípade núdzovej situácie tam zastupiteľský úrad SR nedokáže poskytnúť slovenským občanom konzulárne služby.

Turistické a iné užitočné informácie

Doprava

Published 11.05.2022

V blízkosti hlavného mesta Jerevan sa nachádza medzinárodné letisko Zvartnots s priamymi letmi o.i. do Viedne, Frankfurtu, Paríža, Moskvy, Sankt Peterburgu, Minska, Dohy, Istanbulu a Atén. Vo verejnej doprave (https://t-armenia.com/en)  prevláda doprava mikrobusmi (tzv. maršrutky). Jerevan má železničné spojenie s mestami Gyumri, Spitak, Vanadzor Vardenis, Yerask. Medzinárodné železničné prepojenie existuje iba s Gruzínskom (Tbilisi, v lete i Batumi). V Jerevane je k dispozícii mestská doprava, vrátane metra. Veľmi rozšírené je využívanie taxislužby.

Zdravotná  starostlivosť

Published 11.05.2022

Štátne zdravotnícke zariadenia poskytujú zdravotnú starostlivosť na úrovni nižšieho štandardu. Súkromné zdravotnícke zariadenia sú pomerne rozšírené, pričom poskytujú aj nadštandardné služby. Poistenie liečebných nákladov v zahraničí je potrebné vnímať ako základný predpoklad pre riešenie zdravotných problémov aj pri cestách do Arménska.

Klimatické podmienky

Published 11.05.2022

V krajine prevláda kontinentálna klíma s horúcim, suchým letom a chladnou zimou; priemerná ročná teplota v Jerevane je v júli 25° C a v januári 4° C.

Štátne sviatky
The next public holiday in Armenia is
5 July
Constitution Day
DATE DAY HOLIDAY
1 January sunday New Year´s Day and Christmas
28 January saturday National Army Day
8 March wednesday International Woman´s Day
10 April monday Easter Monday
24 April monday Armenian Remembrance Day
1 May monday Labour Day
9 May tuesday Victory and Peace Day
28 May sunday 1st Republic Day
5 July wednesday Constitution Day
21 September thursday Independence Day
31 December sunday New Year´s Eve
Dôležité telefónne čísla
Published 11.05.2022

Predvoľba krajiny: +374 
Centrála pre núdzové situácie: 101 a 112
Polícia: 102
Záchranná služba a prvá pomoc: 103
Únik plynu: 104
 


Dobrovoľná registrácia pred cestou do zahraničia

Plánujete cestu do zahraničia? Využite našu službu, prostredníctvom ktorej môžete dostávať aktuálne informácie o zvolenej krajine. V prípade vzniku krízovej situácie registrácia umožní lepšiu organizáciu pomoci slovenským občanom v zahraničí.

Mobilná aplikácia Svetobežka

Aplikácia vám pomôže v núdzových situáciach v krajine, keď vás okradnú, havarujete alebo stratíte doklady. Nájdete v nej koho kontaktovať, kde hľadať pomoc, dobrovoľnú registráciu online a hlásenie stavu núdze. Upozorní vás tiež, na čo nezabudnúť pred cestou do vybranej krajiny.Správy

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivan Korčok navštívil v utorok (14. septembra 2021) Arménsko. Počas svojej prvej návštevy Jerevanu vo funkcii ministra rokoval s rezortným partnerom Araratom Mirzojanom. Minister I. Korčok sa taktiež stretol s predsedom vlády Nikolom Pašinjanom, prezidentom Armenom Sarkissianom a predsedom Národného zhromaždenia Alenom Simonjanom.

„Som presvedčený, že stála diplomatická prítomnosť Slovenska v Arménsku povedie ku ďalšiemu rozvoju vzťahov medzi našimi krajinami nielen v politickej, či kultúrnej ale aj ekonomickej oblasti." Také sú slová ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslava Lajčáka, ktorý dnes (24. februára 2020) v rámci oficiálnej návštevy Arménska otvoril Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Jerevane. „Otvorenie stáleho zastúpenia po 27 rokoch od nadviazania diplomatických stykov otvára novú kapitolu našich vzťahov," podčiarkol šéf slovenskej diplomacie.

Možnosti riešenia konfliktu v Náhornom Karabachu boli hlavnou témou dnešných (13. marca 2019) rokovaní ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky a úradujúceho predsedu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Miroslava Lajčáka v Arménsku s tamojšími najvyššími ústavnými činiteľmi. M. Lajčák predstavil ministrovi zahraničných vecí Zohrabovi Mnacakanianovi, prezidentovi Armenovi Sargsianovi, predsedovi parlamentu Araratovi Mirzoianovi a predsedovi vlády Nikolovi Pašinianovi priority tohtoročného slovenského predsedníctva v OBSE.


Arménsko

Základné informácie

Common english name Armenia
Official name Republic of Armenia
Official english name Republic of Armenia
Common name Armenia
Local name Hayastani Hanrapetutyun
Continent Európa
Capital city Yerevan
English name of capital Yerevan
Local name of the capital Yerevan
Currency Arménsky dram
International currency abbreviation AMD
Telephone area code +374
The official languages Arménsky
Time zone +0300
Internet domain .am
International licence plate AM
Capital city longitude 44.50441
Capital city latitude 40.15361
The emergence of the state 21.11.1991
System of government Parlamentná republika

Hlava štátu Vahagn Chačaturjan
Predseda vlády Nikol Pašinjan
Minister zahraničných vecí Ararat Mirzojan
Webová stránka ministerstva

http://www.mfa.am

Uznanie Slovenskej republiky 14.1.1993
Uznanie štátu Slovenskou republikou 14.1.1993
Nadviazanie diplomatických stykov so Slovenskou republikou 14.1.1993

Zastupiteľské úrady

Embassy of the Slovak Republic in Yerevan

Ul. 36 Sayat Nova Ave, 0025 Yerevan
Phone
+374 12 66 88 01
Email of the consular department

      

Honorárne konzuláty

Bilaterálne vzťahy

Updated 11.05.2022
Published 11.05.2022
Dátum Popis
09/2021 Oficiálna návšteva ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivana Korčoka v Arménsku
02/2020 Oficiálna návšteva ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslava Lajčáka v Arménsku
01/2018 Oficiálna návšteva predsedu Národného zhromaždenia Arménskej republiky Aru Babloyana na Slovensku
11/2016 Oficiálna návšteva predsedu NR SR Andreja Danka v Arménsku
02/2002 Oficiálna návšteva prezidenta Arménskej republiky Roberta Kočarjana na Slovensku

Info a príležitosti pre podnikateľov

Ekonomické správy
Ekonomické informácie o teritóriu
Arménsko - Handbook pre podnikateľa
PDF 553.3 kB, 6/20/22, 80 downloads
Download
Arménsko - ekonomické informácie o teritóriu 2022
PDF 1.3 MB, 6/20/22, 87 downloads
Download
Obstarávanie a tendre
Arménsko - Handbook pre podnikateľa
PDF 553.3 kB, 6/20/22, 80 downloads
Download
Arménsko - ekonomické informácie o teritóriu 2022
PDF 1.3 MB, 6/20/22, 87 downloads
Download
Veľtrhy a výstavy

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivan Korčok navštívil v utorok (14. septembra 2021) Arménsko. Počas svojej prvej návštevy Jerevanu vo funkcii ministra rokoval s rezortným partnerom Araratom Mirzojanom. Minister I. Korčok sa taktiež stretol s predsedom vlády Nikolom Pašinjanom, prezidentom Armenom Sarkissianom a predsedom Národného zhromaždenia Alenom Simonjanom.

„Som presvedčený, že stála diplomatická prítomnosť Slovenska v Arménsku povedie ku ďalšiemu rozvoju vzťahov medzi našimi krajinami nielen v politickej, či kultúrnej ale aj ekonomickej oblasti." Také sú slová ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslava Lajčáka, ktorý dnes (24. februára 2020) v rámci oficiálnej návštevy Arménska otvoril Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Jerevane. „Otvorenie stáleho zastúpenia po 27 rokoch od nadviazania diplomatických stykov otvára novú kapitolu našich vzťahov," podčiarkol šéf slovenskej diplomacie.

Možnosti riešenia konfliktu v Náhornom Karabachu boli hlavnou témou dnešných (13. marca 2019) rokovaní ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky a úradujúceho predsedu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Miroslava Lajčáka v Arménsku s tamojšími najvyššími ústavnými činiteľmi. M. Lajčák predstavil ministrovi zahraničných vecí Zohrabovi Mnacakanianovi, prezidentovi Armenovi Sargsianovi, predsedovi parlamentu Araratovi Mirzoianovi a predsedovi vlády Nikolovi Pašinianovi priority tohtoročného slovenského predsedníctva v OBSE.

Cieľom pracovnej cesty do Jerevanu v dňoch 20. - 22. novembra 2018 je predsedníctvo SR v OBSE v roku 2019 a podpora bilaterálnych ekonomických vzťahov medzi Slovenskom a Arménskom. Rozhovory štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a osobitného predstaviteľa ministra pre predsedníctvo SR v OBSE Lukáša Parízka s námestníkmi ministra zahraničných vecí Arménska sa sústredili na spoluprácu oboch krajín s presahom aj na vzťahy s Európskou úniou.

Deputy Prime Minister and Minister of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic Miroslav Lajčák met with Foreign Affairs Minister of Armenia Edward Nalbandian today (April 10, 2013).

Arménsko - Handbook pre podnikateľa
PDF 553.3 kB, 6/20/22, 80 downloads
Download
Arménsko - ekonomické informácie o teritóriu 2022
PDF 1.3 MB, 6/20/22, 87 downloads
Download
Podujatia veľvyslanectva
Ekonomický diplomat
Name and surname Mr. Pavol Popjak
Embassy Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Jerevane
Email pavol.popjak@mzv.sk
Function ekonomický diplomat, konzul, zástupca vedúceho zastupiteľského úradu

Medzinárodné zmluvy

Kultúra a krajania


Back To Top