Bangladéš

  1. Home
  2. States
  3. Bangladéš
Vlajka Bangladéšu

Bangladesh

Dháka - local time:

Cestujúci z Belgicka, Čile, Kolumbie, Kostariky, Dánska, Grécka musia prejsť povinnou 14-dňovou inštitucionálnou karanténou v nariadených hoteloch na vlastné náklady. Cestujúci z ostatných krajín (platí pre Slovensko) musia absolvovať povinnú 14-dňovú domácu karanténu. Podmienkou možnosti nastúpenia do domácej karantény je úplné zaočkovanie voči COVID-19...


Cestovanie

Upozornenia pred cestou

Aktuálne

Podmienky vstupu
Published 24.06.2022

Slovenskí občania plánujúci cestu do krajiny (vrátane detí) musia mať platný vlastný cestovný pas a udelené víza podľa účelu pobytu. Podľa platnej legislatívy sú osoby zdržiavajúce sa v krajine povinné mať doklad totožnosti neustále pri sebe, a to pre prípad možnej kontroly totožnosti zo strany polície. Uistite sa, že váš cestovný pas a vízum budú platné počas celého pobytu.  

Cestovanie s deťmi
Updated 07.07.2022
Published 24.06.2022

Deti musia mať platný cestovný pas, v prípade, že necestujú s oboma rodičmi odporúčame mať so sebou notárom overené splnomocnenie na cestovanie s dieťaťom v anglickom jazyku.

Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v slovenskom jazyku
Word 13.0 kB, 3/10/23, 1616 downloads
Download
Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v anglickom jazyku
Word 12.8 kB, 3/10/23, 1636 downloads
Download
COVID-19
Updated 30.09.2022
Published 11.07.2022

Podmienky vstupu do krajiny

Udeľovanie víz na letisku (visa on arrival) je pozastavené, za účelom získania víz je nutné kontaktovať príslušné veľvyslanectvo Bangladéša (pre SR je to Veľvyslanectvo Bangladéša v Berlíne).

Platí zákaz vstupu pre osoby, ktoré boli v posledných 14 dňoch v nasledovných krajinách: Argentína, Bahrajn, Bolívia, Brazília, India, Malajzia, Maldivy, Nepál, Paraguaj. Trinidad a Tobago a Uruguaj.

Všetci cestujúci do Bangladéša, s výnimkou detí do 10 rokov, sú povinní na vstupe predložiť negatívny PCR test nie starší ako 72 hodín.

 

Karanténa

Cestujúci z Belgicka, Čile, Kolumbie, Kostariky, Dánska, Grécka musia prejsť povinnou 14-dňovou inštitucionálnou karanténou v nariadených hoteloch na vlastné náklady.

Cestujúci z ostatných krajín (platí pre Slovensko) musia absolvovať povinnú 14-dňovú domácu karanténu. Podmienkou možnosti nastúpenia do domácej karantény je úplné zaočkovanie voči COVID-19Nezaočkované osoby musia ísť do štátnej karantény. V prípade príznakov COVID-19 na vstupe do krajiny, bude cestujúci povinný podriadiť sa zdravotnej prehliadke v určenej štátom autorizovanej nemocnici, kde sa rozhodne, či bude umiestnený v štátom prevádzkovaných zariadeniach alebo v hoteli na vlastné náklady. Tranzitujúci pasažieri môžu vstúpiť do Bangladéša, len ak sa počas tranzitu zdržiavali iba v letiskových priestoroch.

Osobám v karanténe bude dočasne odobratý pas a vrátený bude až po jej ukončení.

 

Cestovanie v rámci krajiny

Cestovanie v rámci krajiny je obmedzené. Verejná doprava môže fungovať len s 50-percentnou kapacitou.

 

Podmienky návratu do SR

Informácie o postupe pri návrate do SR

Miestne špecifiká
Updated 09.07.2022
Published 24.06.2022

Bangladéš je sekulárna krajina, ale prevažná väčšina obyvateľov vyznáva islam.

Je vhodné nosiť dlhé oblečenie – u žien sa odporúča zakrývať kolená aj ramená.

K miestnym zvyklostiam patrí aj vyzúvať sa pred vstupom do mešít resp. do ďalších chrámov.

Verejne konzumovať alkohol sa neodporúča.

Dňom pracovného pokoja je piatok.

Homosexualita nie je legálna.

Fotografovať je vhodné len so súhlasom.

Veľká časť obyvateľstva v mestách hovorí (aspoň čiastočne) po anglicky.

Miestnou menou v Bangladéši je taka (BDT), cudzie meny sa nepoužívajú.

Medzinárodné platobné karty fungujú v obmedzenom rozsahu.

Napätie je 220 voltov, výpadky elektrického prúdu sú bežné.

Ubytovanie – odporúčaným štandardom je izba s klimatizáciou a sieťou proti komárom. Niektoré zariadenia odmietajú spoločne ubytovať nemanželské páry.

Colné predpisy – čo je možné doviezť a vyviezť pre osobnú spotrebu
Published 24.06.2022

BD má pomerne komplikovaný sadzobník importných ciel, podrobný zoznam sa nachádza na stránke: http://www.bangladeshcustoms.gov.bd/trade_info/duty_calculator. Do krajiny je okrem nebezpečných materiálov a zbraní zakázané prinášať aj alkohol, kožušiny a zvieracie kože, ktoré nemajú lokálny pôvod. Na jedného dospelého pasažiera je z krajiny možné v jednom kalendárnom roku odniesť bez potreby colnej deklarácie maximálne 12 000 USD (resp. ekvivalent v inej mene). 

Info pre motoristov
Bezpečnostná situácia
Published 24.06.2022

Kriminalita môže byť v určitých častiach na vyššej úrovni. Voči turistom prevažuje drobná kriminalita a vreckári, a to hlavne na preľudnených miestach. Odporúčame stráženie osobných vecí, nenechávanie vecí bez dohľadu a nenosenie drahých šperkov a pod. na viditeľných miestach. Niektoré miesta, pamiatky, ulice, miestne trhy a pod. môžu byť značne preľudnené a je potrebné si dávať väčší pozor na osobné veci.  

Turistické a iné užitočné informácie

Doprava

Published 24.06.2022

Letecké spojenie:

Priame letecké spojenie so Slovenskou republikou neexistuje; je vhodné použiť linky z Viedne cez Dubaj – Emirates, Dohu – Qatar Airways alebo Istanbul (Turkish Airlines).  V krajine je 15 letísk, z toho iba jedno medzinárodné (Dháka). Špecifikom je, že osoby staršie ako 2 roky musia pri opustení krajiny platiť daň (je buď už započítaná do ceny letenky alebo sa platí osobitne). 

Doprava v hlavnom meste:

V Dháke funguje mestská hromadná doprava (metro, autobusy). Rikše a taxíky sú lacná a dostupná alternatíva, cenu je potrebné dohodnúť vopred. Otvorené vozidlá sú však rizikové z pohľadu zvýšenej zraniteľnosti voči možným útokom. 

Taxislužba:

Taxislužba môže byť užitočná a je dostupná. V Dillí pôsobí niekoľko taxislužieb, k dispozícii je napríklad aj aplikácia Uber a iné miestne aplikácie ako napr. Chalo prostredníctvom ktorých je možné si ľahko zabezpečiť odvoz s dopredu stanovenou sumou, typom auta, alebo je možné využiť aj typický formy dopravy. Pri využití aplikácie je možné sledovať presnú trasu a zamedzí sa zjednávaniu ceny, ktoré je v Bangladéši bežné.  

Zdravotná  starostlivosť

Published 24.06.2022

Zdravotná starostlivosť nie je dostupná vo všetkých oblastiach krajiny a zväčša nedosahuje úroveň európskych štandardov. Štátne nemocnice sú spravidla na nízkej úrovni. Vyskytli sa dokonca prípady falšovania liekov, čo by ale nemal byť problém väčších nemocníc. Súkromné kliniky a nemocnice požadujú platbu za ošetrenie alebo za pobyt v nemocnici. 

Adresy vybraných nemocničných zariadení :

Apollo Hospitals (Dhaka) 

81, Block E 
Bashundhara R/A 
Dhaka 1229 
Tel.: +880 2 5503 7242 
www.apollodhaka.com   

United Hospital Ltd. 

Plot 15, Road 71 
Gulshan, Dhaka 1212 
Tel.: +880 2 8836444 
www.uhlbd.com   
www.facebook.com/uhlbd 

Biodent – Dental Care 

Rangs Pearl Building  
Level 08 
House #76, Road # 12, Block E,  
Banani Model Town, Dhaka 1212 
Tel.: +880 2 9851142 
E-mail: info@biodent-dental.com 
www.biodent-dental.com  

Klimatické podmienky

Published 24.06.2022

Bangladéš je vo všeobecnosti horúcou krajinou s vysokou mierou vlhkosti. Klíma je ovplyvnená monzúnovým obdobím (jún-október). Najteplejšie mesiace sú prepojené s obdobím monzúnov a trvajú v období apríl – september. Suchšie a hladnejšie obdobie trvá od decembra do februára. 

Skutočné veľká a rozmanitá krajina, čo je možné vidieť aj na rozdieloch v podnebí.  

Bangladéš je vo všeobecnosti krajinou so zvýšeným množstvom smogu, ktorý môže byť nebezpečný a je odporúčané si prekrývať dýchacie cesty, najmä v dňoch, kedy miera znečistenia dosahuje vysoké hodnoty. 

Štátne sviatky
Dôležité telefónne čísla
Published 24.06.2022

Predvoľba krajiny: +880;  
Rýchla pomoc: 999; 
Polícia: 999;  
Požiarna služba: 102; 

Linka pre pomoc ženám a deťom: 109  

Rady a odporúčania
Published 24.06.2022

Odporúčame štandardnú ostražitosť, nasledovanie pokynov miestnych orgánov a sledovanie dĺžky platností víz, pri prekročení platnosti je vyžadované zaplatenie pokuty. Veľká väčšina obyvateľstva (až 90%) je moslimského vierovyznania, preto odporúčame prispôsobiť výber odevov a zamedziť ľúbostným prejavom na verejnosti medzi pármi, najmä pre LGBTIQ+ ľudí, nakoľko práva sexuálnych menších sú vzhľadom k veľmi konzervatívnej spoločnosti silne potláčané.    


Dobrovoľná registrácia pred cestou do zahraničia

Plánujete cestu do zahraničia? Využite našu službu, prostredníctvom ktorej môžete dostávať aktuálne informácie o zvolenej krajine. V prípade vzniku krízovej situácie registrácia umožní lepšiu organizáciu pomoci slovenským občanom v zahraničí.

Mobilná aplikácia Svetobežka

Aplikácia vám pomôže v núdzových situáciach v krajine, keď vás okradnú, havarujete alebo stratíte doklady. Nájdete v nej koho kontaktovať, kde hľadať pomoc, dobrovoľnú registráciu online a hlásenie stavu núdze. Upozorní vás tiež, na čo nezabudnúť pred cestou do vybranej krajiny.Správy

Peter Javorčík, State Secretary of the Ministry of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic, received Muhammad Ali Sorcar, Ambassador-Designate of the People’s Republic of Bangladesh residing in Berlin, on the occasion of presenting his credentials today (12 May 2014).


Bangladéš

Základné informácie

Common english name Bangladesh
Official name People`s Republic of Bangladesh
Official english name People`s Republic of Bangladesh
Common name Bangladesh
Local name গণপ্রজাতন্ত্রী বাংলাদেশ (Gônoprojatontrī Bangladesh)
Continent Ázia
Capital city Dháka
English name of capital Dhaka
Local name of the capital ঢাকা, Dacca
Currency Taka
International currency abbreviation BDT
Telephone area code +880
The official languages Bengálčina, angličtina (v diplomatickom a obchodnom styku)
Time zone +0600
Internet domain .bd
International licence plate BD
Capital city longitude 90.38902
Capital city latitude 23.76440
The emergence of the state 26.03.1971
System of government Parlamentná republika

Hlava štátu Abdul Hamid
Predsedníčka vlády Sheikh Hasina
Minister zahraničných vecí Abdul Momen
Webová stránka ministerstva

Ministry of Foreign Affairs (mofa.gov.bd)

Nadviazanie diplomatických stykov so Slovenskou republikou 3.3.1993

Zastupiteľské úrady

Embassy of the Slovak Republic in New Delhi

50-M, Niti Marg, Chanakyapuri, 110021 New Delhi
Phone
+91 1126889071
+91 1126885340
+91 1126111075
Fax
+91 1126877941
Email of the consular department
Embassy of the Slovak Republic in New Delhi

Honorárne konzuláty

Bilaterálne vzťahy

Info a príležitosti pre podnikateľov

Ekonomické správy

Aktuálne

Ekonomické informácie o teritóriu
Bangladéš - ekonomické informácie o teritóriu 2022
PDF 449.1 kB, 6/20/22, 254 downloads
Download
Obstarávanie a tendre
Bangladéš - ekonomické informácie o teritóriu 2022
PDF 449.1 kB, 6/20/22, 254 downloads
Download
Veľtrhy a výstavy

Aktuálne

Bangladéš - ekonomické informácie o teritóriu 2022
PDF 449.1 kB, 6/20/22, 254 downloads
Download
Podujatia veľvyslanectva
Ekonomický diplomat
Name and surname Mr. Patrik Líška
Embassy Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Dillí
Email patrik.liska@mzv.sk
Function ekonomický diplomat

Kultúra a krajania

Aktuálne


Back To Top