Hongkong

Vlajka Hongkongu

Hong Kong

Hongkong - local time:


Cestovanie

Upozornenia pred cestou

Aktuálne

Podmienky vstupu
Published 11.06.2022

Na slovenských občanov sa vzťahuje bezvízový vstup do Hongkongu pre krátkodobý pobyt nezárobkového charakteru v dĺžke trvania do 90 dní a min. platnosť pasu 6 mesiacov od vstupu do Hongkongu. Vycestovanie do Osobitnej administratívnej oblasti Hongkong sa považuje za opustenie územia ČĽR a na hraniciach s týmito samostatnými administratívnymi oblasťami je pasová a colná kontrola osôb. Osoby prichádzajúce z  Číny do Hongkongu, ktoré sa plánujú vrátiť naspäť na územie pevninskej Číny, musia mať udelené vízum na minimálne dva vstupy.
 
V prípade, že turista vycestuje do Hongkongu z územia pevninskej Číny a nemá vízum na návrat späť, musí o vízum požiadať na Konzulárnom úrade Ministerstva zahraničných vecí ČĽR v Hongkongu prostredníctvom pobočiek turistických kancelárií China Travel Service. Vízum je tiež možné získať na hranici medzi Hongkongom a mestom Shenzhen, na základe ktorého je možné zotrvať na území ČĽR maximálne 5 dní. Víza a povolenia k ďalším druhom pobytu (napr. za účelom zamestnania, štúdia, podnikania, atď.) vydáva:

Hong Kong Immigration Department
Immigration Tower, 7 Gloucester Rd.
Wan Chai
Hong Kong
Tel: (852) 2824 6111
http://www.immd.gov.hk
 
Žiadosť o tieto druhy pobytov je možno podať :
a) osobne na Hong Kong Immigration Department
b) písomnou formou na Hong Kong Immigration Department
c) na migračnom oddelení úradu vlády OAO Hongkong v Pekingu
d) prostredníctvom miestneho sponzora (vrátane budúceho zamestnávateľa)
e) prostredníctvom ZÚ ČĽR v Bratislave.
 

Cestovanie s deťmi
Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v slovenskom jazyku
Word 13.0 kB, 3/10/23, 6043 downloads
Download
Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v anglickom jazyku
Word 12.8 kB, 3/10/23, 6371 downloads
Download
Miestne špecifiká
Colné predpisy – čo je možné doviezť a vyviezť pre osobnú spotrebu
Published 11.06.2022

Pri vstupe na územie Hongkongu sú cudzinci povinní vyplniť príletovú kartu (Arrival Card), samostatné colné prehlásenie neexistuje. V rámci limitov na bezcolné vybavenie môžu osoby staršie ako 18 rokov doviezť max. 1 liter alkoholu s obsahom alkoholu vyšším ako 30% objemu, 19 cigariet alebo 1 cigaru alebo 25 g tabaku. 
 
Dovoz drog, chemikálií, antibiotík, akýchkoľvek zbraní (vrátane strelných zbraní, elektrických paralyzérov, boxerov, obranných sprejov), pyrotechniky a výbušnín, neopracovaných diamantov, zvierat a rastlín (vrátane ohrozených druhov), špecifických telekomunikačných zariadení, mäsa a hydiny a falšovaných výrobkov (tašky, hodinky, oblečenie, filmy, hry, počítačové programy). 
 
Držanie akýchkoľvek vyššie uvedených zbraní, ktoré sú v Hongkongu klasifikované ako útočné, je trestných činom aj v prípade letiskového tranzitu a bez vstupu do Hongkongu a s finančným trestom  do výšky až 100 000 HKD alebo do 14 rokov odňatia slobody.
 

Info pre motoristov
Published 11.06.2022

V Hong Kongu sa šoféruje vľavo. Počas dňa sú časté dopravné zápchy. Každý rok sa v Hongkongu stane približne 14 000 dopravných nehôd, na ktorých sa podieľa viac ako 18 000 vodičov, cestujúcich a chodcov. Rýchlostné limity sú 50 kilometrov za hodinu v mestských oblastiach, 80 km/h na diaľniciach a 110 km/h na rýchlostných cestách, pokiaľ nie je označené inak. Používanie bezpečnostných pásov vo vozidlách, ak sú nimi vybavené, je povinné na predných aj zadných sedadlách. Maximálny trest za smrť spôsobenú nebezpečnou jazdou môže byť pokuta vo výške 50 000 HK, odňatie slobody na päť rokov a zákaz šoférovania na minimálne dva roky. Ak ste ako vodič účastníkom dopravnej nehody, musíte sa podrobiť skúške na alkohol. Ak sa zistí, že prekročíte predpísaný limit alkoholu v krvi, môžete čeliť trestnému stíhaniu podľa hongkonských zákonov. Používanie mobilných telefónov v ruke počas šoférovania je v Hongkongu prísne zakázané. Ak tento zákon porušíte, môže vám byť uložená maximálna pokuta 2 000 HK (260 USD). Hongkonské zákony vyžadujú, aby všetky registrované vozidlá mali platné poistenie zodpovednosti za škodu.

Bezpečnostná situácia
Published 11.06.2022

Hong Kong má nízku kriminalitu. Napriek tomu je potrebné byť v preplnených oblastiach opatrný a venovať osobitnú pozornosť osobným veciam na preplnených trhoch a pri cestovaní verejnou dopravou. K násilným trestným činom dochádza len zriedkavo.

Turistické a iné užitočné informácie

Doprava

Published 11.06.2022

Počas pobytu v Hong Kongu sa môžete stretnúť s podmienkami na cestách, ktoré sa výrazne líšia od podmienok v SR. Približne 90 percent obyvateľov Hongkongu závisí od verejnej dopravy. Taxíky, autobusy a hromadná doprava (MTR) sú ľahko dostupné, lacné a vo všeobecnosti bezpečné. MTR, podzemná železničná sieť, je najobľúbenejším spôsobom verejnej dopravy, ktorý prepraví v priemere 3,5 milióna cestujúcich denne.

Zdravotná  starostlivosť

Published 11.06.2022

V Hongkongu sú dostupné kvalitné zdravotnícke zariadenia, v ktorých pracuje veľa lekárov vyškolených v západných krajinách. Lieky na predpis sú široko dostupné, aj keď môžu mať iné názvy ako v Európe. 

Znečistenie ovzdušia je v Hongkongu čoraz vážnejšie. Preplnená automobilová doprava a továrne na pevnine odčerpávajú ozón, síru a oxidy dusíka, čo vedie k viditeľnému oparu v atmosfére počas väčšiny dní v roku. Priemerná úroveň znečistenia na cestách prekračuje smernice WHO o 200 % a naďalej sa zhoršuje, čo vytvára zdravotné riziká pre ľudí s alergiami, astmou alebo srdcovými problémami.

Klimatické podmienky

Published 11.06.2022

Podnebie Hongkongu je subtropické, teploty v zime klesajú pod 10 stupňov Celzia a v lete presahujú 31 stupňov Celzia. Je tu teplo, slnečno; na jeseň sucho, chladné a suché počasie v zime; teplé a vlhké na jar a horúce a daždivé v lete.

Štátne sviatky
Dôležité telefónne čísla
Published 11.06.2022

Polícia, mimoriadne udalosti – 999 
Požiarnici – 999
Prvá zdravotnícka pomoc – 999
 

Rady a odporúčania

Dobrovoľná registrácia pred cestou do zahraničia

Plánujete cestu do zahraničia? Využite našu službu, prostredníctvom ktorej môžete dostávať aktuálne informácie o zvolenej krajine. V prípade vzniku krízovej situácie registrácia umožní lepšiu organizáciu pomoci slovenským občanom v zahraničí.

Mobilná aplikácia Svetobežka

Aplikácia vám pomôže v núdzových situáciach v krajine, keď vás okradnú, havarujete alebo stratíte doklady. Nájdete v nej koho kontaktovať, kde hľadať pomoc, dobrovoľnú registráciu online a hlásenie stavu núdze. Upozorní vás tiež, na čo nezabudnúť pred cestou do vybranej krajiny.Správy


Hongkong

Základné informácie

Common english name Hong Kong
Official name Hong Kong Special Administrative Region of China
Official english name Hong Kong Special Administrative Region of China
Common name Hong Kong
Local name 中華人民共和國香港特別行政區 (Cantonese:Jūng'wàh Yàhnmàhn Guhng'wòhgwok Hēunggóng)
Continent Ázia
Capital city Hongkong
English name of capital Hongkong
Currency Hongkonský dolár
International currency abbreviation HKD
Telephone area code +852
The official languages Čínština, Angličtina
Time zone +0800
Internet domain .hk
International licence plate HK
Capital city longitude 114.18492
Capital city latitude 22.35063
System of government osobitná autonómna oblasť

Hlava štátu Carrie Lam Cheng Yuet-ngor

Zastupiteľské úrady

Embassy of the Slovak Republic in Beijing

Ritan Lu, Jianguomen Wai, 100 600 Beijing
Phone
+86 1065321530
+86 1065321531
Fax
+86 1065324814
Email of the consular department
Embassy of the Slovak Republic in Beijing

Honorárne konzuláty

Bilaterálne vzťahy

Info a príležitosti pre podnikateľov

Ekonomické správy

Aktuálne

Ekonomické informácie o teritóriu
Obstarávanie a tendre
Veľtrhy a výstavy

Aktuálne

Podujatia veľvyslanectva
Ekonomický diplomat
Name and surname Mrs. Martina Mihálová Šteliarova
Embassy Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Pekingu
Email martina.mihalova@mzv.sk
Function ekonomická diplomatka

Medzinárodné zmluvy

Kultúra a krajania

Aktuálne


Back To Top