Južný Sudán

 1. Home
 2. States
 3. Južný Sudán
Vlajka Južného Sudánu

South Sudan

Juba - local time:


Cestovanie

Upozornenia pred cestou

Aktuálne

Podmienky vstupu
Updated 30.05.2022
Published 30.05.2022

Slovenskí občania plánujúci cestu do krajiny (vrátane detí) musia mať platný vlastný cestovný pas a vstupné vízum. Uistite sa, že váš cestovný pas bude platný počas celého pobytu. Minimálna platnosť cestovného dokladu je 6 mesiacov. 

Vízum je potrebné získať pred príletom do Juby. Platnosť víz je len na jeden vstup. Turistické víza sú platné na obdobie 30 dní. Vízový proces môže trvať 2-6 dní. Vízum je možné získať na Veľvyslanectvách Južného Sudánu v Nairobi (Keňa), v Kampale (Uganda) a Addis Abeba (Etiópia). Víza na 1 vstup, platnosť je 30 dní,  poplatok je 100 USD.

Vízové požiadavky:

 • vízová žiadosť (Form 5A) spolu s jej kópiou sa vypĺňa osobne pri podaní, (formulár na stiahnutie),
 • platný cestovný doklad 
 • 2 x fotografia pasového formátu s bielym pozadím,
 • medzinárodný očkovací preukaz s očkovaním proti žltej zimnici,
 • vízový poplatok (100 USD) (možné platiť aj prevodom, odporúča sa hotovosť),
 • spiatočná letenka (doklad o účelu cesty, ubytovanie),
 • finančné zabezpečenie.

Médiá a filmové štáby musia mať špeciálne povolenia z Ministerstva informácií Južného Sudánu. 

Potrebné vízum sa dá získať aj online

 • Víza na 1 vstup, platnosť je 90 dní,  poplatok je 51 USD.
 • Tranzitné víza,  platnosť 90 dní, poplatok je 51 USD.
 • Courtesy víza, platnosť 90 dní, poplatok je 51 USD

Pri podávaní žiadosti o vízum, okrem iných požadovaných dokumentov podľa pokynov, musíte predložiť aj potvrdenie o očkovaní proti žltej zimnici.
Ak ste v Južnom Sudáne dlhšie ako 4 dni, musíte sa zaregistrovať aj na miestnej policajnej stanici.
 

Cestovanie s deťmi
Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v slovenskom jazyku
Word 13.0 kB, 3/10/23, 6395 downloads
Download
Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v anglickom jazyku
Word 12.8 kB, 3/10/23, 6649 downloads
Download
Miestne špecifiká
Published 30.05.2022

Vždy by ste mali rešpektovať miestne tradície, zvyky, zákony a náboženstvá a byť si vedomí svojich činov, aby ste zaistili, že neurážajú iné kultúry alebo náboženské presvedčenie, najmä ak máte v úmysle navštíviť náboženské oblasti. 

Vždy so sebou noste preukaz totožnosti s fotografiou vrátane farebných kópií, ktoré v prípade potreby odovzdajte imigračnej alebo dopravnej polícii.

V Južnom Sudáne sú za obchodovanie s drogami prísne tresty.

Vojenské a štátne objekty je zakázané nakrúcať či fotiť. 
Nefotografujte v blízkosti vládnych budov, vojenských zariadení, verejných služieb (vrátane čerpacích staníc) a iných citlivých oblastí (mosty, letiská). Mnoho civilných dôstojníkov verejnej bezpečnosti pôsobí v Jube a v Južnom Sudáne.

Spoločnosť je sociálne konzervatívna. Homosexualita a mimomanželské vzťahy nie sú kultúrne akceptované.
 

Colné predpisy – čo je možné doviezť a vyviezť pre osobnú spotrebu
Published 30.05.2022

V niektorých hoteloch a supermarketoch sú akceptované kreditné/debetné karty. Bankomaty sú vzácne a nie vždy spoľahlivé na používanie medzinárodných kariet. Odporúča sa priniesť si americké doláre s veľkou nominálnou hodnotou (čisté, nepoškodené bankovky od roku 2009) a vymeniť ich v supermarketoch alebo hoteloch. Juba je pomerne drahá a  ubytovanie na jednu noc v hoteli medzinárodného štandardu môže byť až 200 USD.

Info pre motoristov
Bezpečnostná situácia
Published 30.05.2022

Bezpečnostná situácia v Južnom Sudáne zostáva nestabilná. V Južnom Sudáne je veľa zbraní, ktoré sa dajú ľahko získať a zločinci sú často ozbrojení. Boli hlásené krádeže pri jazde jednotlivcami alebo skupinami na motorkách.

Južný Sudán je pre podniky a mimovládne organizácie mimoriadne zložitým prostredím na pôsobenie. Hoci sa počet humanitárnych pracovníkov zabitých pri cielených útokoch v posledných rokoch znížil, Južný Sudán zostáva jedným z najnebezpečnejších pracovných prostredí pre humanitárnych pracovníkov na svete. Hlásené sú prípady násilia, zastrašovania, svojvoľného zadržiavania a únosov, hoci väčšinou postihli občanov Južného Sudánu alebo regionálnych občanov. Dôrazne sa neodporúča žiadne cestovanie do Južného Sudánu, ak sa však rozhodnete cestovať, mali by ste sa uistiť, že ste dôkladne zvážili hrozbu a zaviedli primerané a primerané opatrenia v prípade potreby. 

Po 5 rokoch vnútorného konfliktu bola v roku 2018 podpísaná mierová dohoda, ktorá viedla k výraznému zníženiu násilia, ale politická a bezpečnostná situácia zostáva nestabilná. Vplyv konfliktu na národnej aj miestnej úrovni v kombinácii so sériou prírodných katastrof (vrátane záplav) vedie k zúfalej humanitárnej situácii v celej krajine, ktorú zhoršil koronavírus .

Ak sa rozhodnete zostať v krajine, zachovajte vysoký stupeň ostražitosti, pozorne sledujte politický vývoj a dodržiavajte všetky platné zákazy vychádzania. 

V prípade občianskych nepokojov zostaňte doma a obmedzte svoj pohyb čo najviac, najmä po zotmení. Mali by ste sa vyhýbať všetkým protestom, politickým zhromaždeniam a veľkým zhromaždeniam, pozorne sledovať vývoj a riadiť sa pokynmi miestnych úradov a bezpečnostných služieb.

V niektorých častiach krajiny sa pravidelne objavujú správy o medzi-komunitnom násilí a sporadické správy o bojoch medzi ozbrojenými skupinami v určitých oblastiach. Kriminálne útoky sa odohrali na hlavnej ceste Juba-Nimule, ktorá je jednou z hlavných zásobovacích trás z Ugandy do Južného Sudánu. V niektorých častiach krajiny sú správy o mínach a nevybuchnutej munícii.
Teroristické útoky v Južnom Sudáne nemožno vylúčiť. Útoky môžu byť bez rozdielu, a to aj na miestach navštevovaných cudzincami.

Turistické a iné užitočné informácie

Doprava

Published 30.05.2022

Letecké spojenie
Priame linky medzi Slovensko a Jubou nie sú v prevádzke.  

Pozemné spojenie
Počas obdobia dažďov (apríl až október-november) sa väčšina ciest mimo Juby stáva neprejazdnými  a niektoré časti krajiny sa môžu stať nedostupnými.

Cestná a pojazdné podmienky a normy v Južnom Sudáne sú výrazne nižšie ako v iných európskych krajinách. Len veľmi málo ciest je povrchovo upravených a udržiavaných, najmä mimo Juby.
Obytné oblasti majú zvyčajne poľné cesty. 

V noci tu nie je takmer žiadne pouličné osvetlenie a veľa vozidiel nemá svetlá. Cesty využívajú chodci, oslie káry a taxíky v štýle rikší, ako aj motorové vozidlá. Kontrolné body obsadené ozbrojenými mužmi sú v okolí Juby bežné, najmä po zotmení. Pravidelne sa objavujú správy o požadovaní peňazí od vodičov a o fyzickom týraní ľudí (najmä žien) na týchto kontrolných stanovištiach.

Je potrebné sa vyhnúť používaniu verejnej dopravy z dôvodu nebezpečného stavu vozidiel, pravidelného výskytu dopravných nehôd (najmä na ceste Juba-Nimule) a vysokého rizika lúpeží alebo útokov na cudzích štátnych príslušníkov.
 

Zdravotná  starostlivosť

Published 30.05.2022

Zdravotnícke zariadenia sú extrémne obmedzené  v celom Južnom Sudáne. Vážne zdravotné problémy si vyžadujú lekársku evakuáciu do Nairobi alebo Kampaly. Počas obdobia dažďov sú lety často nútené zostať na zemi. Uistite sa, že máte primerané cestovné zdravotné poistenie a dostupné finančné prostriedky na pokrytie nákladov na akúkoľvek liečbu v zahraničí, lekársku evakuáciu a repatriáciu.

Klimatické podmienky

Published 30.05.2022

Južný Sudán má tropické podnebie. Priemerná teplota je zvyčajne nad 25 °C, s maximami nad 35 °C, najmä počas obdobia sucha (január až apríl). Juba, hlavné mesto, má priemernú ročnú najvyššiu teplotu 34,5 °C a priemernú ročnú minimálnu teplotu 21,6 °C.

Štátne sviatky
The next public holiday in South Sudan is
9 July
Independance Day
DATE DAY HOLIDAY
1 January monday New Year´s Day
29 March friday Good Friday
1 April monday Easter Monday
16 April tuesday Easter Saturday
17 April wednesday Easter Sunday
1 May wednesday Labour Day
2 May thursday End of Ramadan (Eid Al-Filtr)
16 May thursday SPLA Day
9 July tuesday Independance Day
9 July tuesday Eid Al-Adha
30 July tuesday Martyrs' Day
24 December tuesday Christmas Eve
25 December wednesday Christmas Day
26 December thursday Christmas Holiday
Dôležité telefónne čísla
Published 30.05.2022

Polícia: 999
Rýchla pomoc: 333
Požiarna služba: 777
 

Rady a odporúčania
Published 30.05.2022

Južný Sudán, ako novovzniknutá krajina patrí medzi najzaostalejšie krajiny sveta. Problémy sú takmer v neexistujúcej infraštruktúre, minimálnej elektrifikácii krajiny a tiež veľmi nízkej gramotnosti obyvateľstva. 

Odporúčame vysokú  ostražitosť a nasledovanie pokynov miestnych orgánov.


Dobrovoľná registrácia pred cestou do zahraničia

Plánujete cestu do zahraničia? Využite našu službu, prostredníctvom ktorej môžete dostávať aktuálne informácie o zvolenej krajine. V prípade vzniku krízovej situácie registrácia umožní lepšiu organizáciu pomoci slovenským občanom v zahraničí.

Mobilná aplikácia Svetobežka

Aplikácia vám pomôže v núdzových situáciach v krajine, keď vás okradnú, havarujete alebo stratíte doklady. Nájdete v nej koho kontaktovať, kde hľadať pomoc, dobrovoľnú registráciu online a hlásenie stavu núdze. Upozorní vás tiež, na čo nezabudnúť pred cestou do vybranej krajiny.Správy


Južný Sudán

Základné informácie

Common english name South Sudan
Official name Republic of South Sudan
Official english name Republic of South Sudan
Common name South Sudan
Local name Janub alsuwdan
Continent Afrika
Capital city Juba
English name of capital Juba
Local name of the capital Juba
Currency Juhosudánska libra
International currency abbreviation SSP
Telephone area code +211
The official languages Angličtina, arabčina, Dinka
Time zone +0300
Internet domain .ss
International licence plate SS
Capital city longitude 31.59592
Capital city latitude 4.84592
The emergence of the state 09.07.2011
System of government Prezidentská republika

Hlava štátu Salva Kiir Mayardit
Predseda vlády Vykonáva prezident
Minister zahraničných vecí Mayiik Ayii Deng
Webová stránka ministerstva

http://www.goss.org/index.php/ministries/foreign-affairs

Uznanie Slovenskej republiky 9.7.2011
Uznanie štátu Slovenskou republikou 9.7.2011
Nadviazanie diplomatických stykov so Slovenskou republikou 12.12.2011

Zastupiteľské úrady

Embassy of the Slovak Republic in Nairobi

Jakaya Kikwete Road, P.O.Box 30 204, 00 100 Nairobi
Phone
+254 (0) 20 869 82 11
Email of the consular department
Emergency line
+254 (0) 11 32 38 442

We do not provide consular information on the emergency mobile number. It is intended only for reporting deaths, hospitalizations, police detention and other serious cases threatening the life, health or property of Slovak citizens who find themselves in need. 

Embassy of the Slovak Republic in Nairobi

Honorárne konzuláty

Bilaterálne vzťahy

Info a príležitosti pre podnikateľov

Ekonomické správy

Aktuálne

Ekonomické informácie o teritóriu
Obstarávanie a tendre
Veľtrhy a výstavy

Aktuálne

Podujatia veľvyslanectva
Ekonomický diplomat
Name and surname Mr. Ján Petrus
Embassy Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nairobi
Email jan.petrus@mzv.sk
Function ekonomický diplomat

Medzinárodné zmluvy

Kultúra a krajania

Aktuálne


Back To Top