Litva

Vlajka Litvy

Lithuania

Vilnius - local time:

Litovská republika od 1. marca 2024 až do odvolania uzatvára hraničné priechody s Bieloruskom, pre osobnú a nákladnú dopravu ostáva k dispozícii len priechod Myadininkai - Kamenny Log a Shalchininkai - Benyakoni.


Cestovanie

Upozornenia pred cestou
Podmienky vstupu
Updated 14.02.2024
Published 02.05.2022

Upozornenie

Tieto informácie zohľadňujú podmienky vstupu do krajiny pre občanov Slovenskej republiky pre najbežnejšie typy cestovania, o ktorých má Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky vedomosť.

Pravidlá vstupu ich výklad, spôsob vykonávania a prijímanie akýchkoľvek zmien je v plnej kompetencii litovských orgánov. Pred cestou dôrazne odporúčame preveriť podmienky vstupu na veľvyslanectve Slovenskej republiky v Rige, Email: cons.riga@mzv.sk, telefón: +371 67814280.

 

Cestovné doklady

Slovenskí občania plánujúci cestu do Litvy (vrátane detí) musia mať platný vlastný cestovný pas alebo občiansky preukaz (s fotografiou). Osoby zdržiavajúce sa v krajine sú povinné mať doklad totožnosti neustále pri sebe, a to pre prípad možnej kontroly totožnosti zo strany polície.

 

Platnosť cestovných dokladov

Uistite sa, že váš cestovný pas alebo občiansky preukaz bude platný počas celej doby pobytu. Minimálna platnosť cestovného dokladu a občianskeho preukazu sa nevyžaduje.

 

Víza

Turistický pobyt bez víz a registrácie je možný po dobu maximálne 90 dní.

 

Overte si informácie

Aktuálne podmienky vstupu do Litvy odporúčame overiť na stránke litovského ministerstva zahraničných vecí.

Cestovanie s deťmi
Updated 14.02.2024
Published 02.05.2022

Deti musia mať platný cestovný doklad (cestovný pas alebo občiansky preukaz s fotografiou), v prípade, že necestujú s rodičmi odporúčame mať so sebou notárom overené splnomocnenie na cestovanie s dieťaťom.

Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v slovenskom jazyku
Word 13.0 kB, 3/10/23, 6209 downloads
Download
Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v anglickom jazyku
Word 12.8 kB, 3/10/23, 6514 downloads
Download
Miestne špecifiká
Updated 04.05.2022
Published 02.05.2022

Základné potraviny, spotrebný tovar a služby: ceny sú porovnateľné so Slovenskou republikou

Colné predpisy – čo je možné doviezť a vyviezť pre osobnú spotrebu
Updated 04.05.2022
Published 02.05.2022

Platia predpisy EÚ, pri prevoze tovaru cez vnútornú hranicu EÚ sa vykonáva colná kontrola len v prípade, že colné orgány majú informácie o pašovaní zakázaného tovaru.

Info pre motoristov
Updated 04.05.2022
Published 02.05.2022

Pri vjazde na územie Litvy z Poľska alebo Lotyšska sa môžu ojedinele vyskytnúť náhodné hraničné kontroly, všetky krajiny Pobaltia sú inak v Schengenskom priestore, preto Vám na identifikáciu postačuje občiansky preukaz, prípadne cestovný pas. Pri vstupe z/do Ruskej federácie alebo Bieloruska je potrebné prejsť klasickou hraničnou kontrolou. Pri jazde motorovým vozidlom v Litve je potrebné mať so sebou vodičský preukaz, technický preukaz o vozidle a zelenú poisťovaciu kartu.
 
Základné dopravné predpisy:

  • maximálna povolená rýchlosť v obci je 50 km/h (pokiaľ nie je uvedené inak);
  • maximálna povolená rýchlosť mimo obce je 90 km/h (pokiaľ nie je uvedené inak);
  • maximálna povolená rýchlosť na diaľniciach je 130 km/h (od 1. apríla do 30. októbra) a 110 km/h (od 1. novembra do 31. marca)
  • pre vodičov s vodičským preukazom nie starším ako dva roky je však povolená rýchlosť maximálne 90 km/h;
  • v Litve platí povinné svietenie vozidiel od 1. novembra do 1. marca;
  • pre vodičov s praxou do 2 rokov, vodičov z povolania a vodičov, ktorých dopravný prostriedok má viac ako 9 sedadiel, je povolená nulová koncentrácia alkoholu v krvi
  • pre vodičov s praxou nad 2 roky 0,4 ‰;
  • povinné prezutie zimných pneumatík platí od začiatku novembra do konca marca s minimálnou hĺbkou dezénu 3 mm.

Platby za užívanie ciest v Litve: Cesty v Litve sú pre osobné autá bezplatné, pre autobusy a nákladné autá sú niektoré úseky spoplatnené. Povinnosť úhrady za používanie spoplatnených úsekov ciest majú aj automobily kategórie N1 do 3,5 t.  Kvalita ciest je rôzna, hlavné ťahy sú pokryté asfaltom a väčšinou dvojprúdové. Centrá väčších miest môžu byť pokryté dlažobnými kockami. Miestne cesty najmä na hranici s Bieloruskom a na hranici s Kaliningradskou sú prašné/poľné.
 
V prípade poruchy vozidla odporúčame kontaktovať vašu poisťovňu alebo jednu z miestnych spoločností, ktoré poskytujú 24/7 cestnú asistenciu: 

  • ALD Automotive 24h Roadside Assistance service - + 370 5 243 1410;
  • Falck – tel.: + 370 5 2644020;

 
Na cestnej sieti v Litve sú časté stacionárne radary a ostatnou novinkou v boji proti cestným pirátom je uvedenie do prevádzky mnohých úsekových radarov.  
 
Prehľad aktuálnych cien
 
Pohonné hmoty: sú porovnateľné so Slovenskou republikou.
 
Parkovanie vo Vilniuse je spoplatnené.
 
Zonácia mesta, parkovacie domy, ako aj možnosti úhrady parkovného (webová stránka v litovskom jazyku)

Bezpečnostná situácia
Updated 04.05.2022
Published 02.05.2022

Litva nemá väčšiu kriminalitu než priemerná európska krajina. Najväčším problémom je drobná bežná kriminalita, ako sú krádeže z áut a vreckové krádeže

Turistické a iné užitočné informácie

Doprava

Published 02.05.2022

Letecké spojenie: Priame letecké spojenie s Bratislavou neexistuje, je možné použiť priame spojenie Viedeň - Vilnius, prípadne z Viedne cez Kodaň, cez Prahu do Vilniusu alebo linku Budapešť – Riga -Vilnius.
 
Pozemné spojenie: Cestnou sieťou je vzdialenosť Bratislava - Vilnius približne 1100 km cez Českú republiku a Poľsko.
 
Doprava v hlavnom meste: Vo Vilniuse je dobre rozvinutá mestská hromadná doprava (autobusy, trolejbusy).
 
Informácie o mestskej hromadnej doprave (typy lístkov, trasy liniek). 
 
Napriek tomu je možné celkom pohodlne používať aj vlastné motorové vozidlo. Pri príjazde do Vilniusu odporúčame orientovať sa na centrum (centro), orientácia pri jazde mestom je pomerne dobrá a zrozumiteľná.

Zdravotná  starostlivosť

Updated 04.05.2022
Published 02.05.2022

V krajine je sieť zdravotníckych zariadení dostatočne rozšírená. Kvalita zdravotnej starostlivosti je porovnateľná so SR, aj keď vo všeobecnosti je materiálne a technické vybavenie rôzne. V súkromných klinikách a zubných ordináciách sa vyžaduje platba. Pri poskytnutí zdravotnej pomoci je potrebné mať európsky preukaz zdravotného poistenca. O preukaz treba požiadať príslušnú zdravotnú poisťovňu s časovým predstihom, nakoľko jeho vybavovanie trvá 30 dní.

Klimatické podmienky

Updated 04.05.2022
Published 02.05.2022

Prevláda mierne podnebie. Zima, hlavne v prímorských oblastiach na západe krajiny, je mokrá, so snehovými prehánkami (najmä vo februári ) a s teplotami málokedy nižšími ako -5° C, stredná časť  a vnútrozemie smerom na východ, vrátane Vilniusu, sú však oveľa chladnejšie. Letá sú krátke a väčšinou mierne, teplota dosahuje 26 - 28° C, máj je zvyčajne po zime prvý naozaj teplý mesiac a naopak v septembri už je potrebné počítať s rýchlo sa meniacim počasím, vetrom a jesennými dažďami.

Štátne sviatky
The next public holiday in Lithuania is
23 June
Midsummer´s Eve
DATE DAY HOLIDAY
1 January monday New Year´s Day
29 March friday Good Friday
1 April monday Easter Monday
1 May wednesday Labour Day
4 May saturday Independence Restoration Day
23 June sunday Midsummer´s Eve
24 June monday St John´s Day
18 November monday Independence Day
24 December tuesday Christmas Eve
25 December wednesday Christmas Day
26 December thursday 2nd Day Of Christmas
31 December tuesday New Year´s Eve
Dôležité telefónne čísla
Updated 04.05.2022
Published 02.05.2022

Predvoľba krajiny: +370; 
Informačná služba: 70055118; 
Rýchla pomoc: 112 (číslo na všetky služby);
Polícia: 022; 
Rýchla lekárska pomoc: 033; 
Požiarna služba: 011
 

Rady a odporúčania
Updated 04.05.2022
Published 02.05.2022

Odporúčame štandardnú ostražitosť a nasledovanie pokynov miestnych orgánov.


Dobrovoľná registrácia pred cestou do zahraničia

Plánujete cestu do zahraničia? Využite našu službu, prostredníctvom ktorej môžete dostávať aktuálne informácie o zvolenej krajine. V prípade vzniku krízovej situácie registrácia umožní lepšiu organizáciu pomoci slovenským občanom v zahraničí.

Mobilná aplikácia Svetobežka

Aplikácia vám pomôže v núdzových situáciach v krajine, keď vás okradnú, havarujete alebo stratíte doklady. Nájdete v nej koho kontaktovať, kde hľadať pomoc, dobrovoľnú registráciu online a hlásenie stavu núdze. Upozorní vás tiež, na čo nezabudnúť pred cestou do vybranej krajiny.Správy

“I´m very much pleased that the meeting with the Latvia´s Vice Minister of Finance Mindaugas Liutvinskas today provided an opportunity to confirm our continuous interest in developing bilateral relations with Latvia as an effective extension of cooperation in the EU and NATO. At the same time we had an opportunity to exchange views on the developments in Ukraine as well as on energy security issues, where Latvia along with Poland can also serve as an extraordinary example for Slovakia.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok sa dnes (30. marca 2022) v Bratislave stretol s ministrom zahraničných vecí Litvy Gabrieliusom Landsbergisom. Počas pracovnej večere prediskutovali možnosti rozvoja bilaterálnych vzťahov medzi obomi krajinami.

„Vilnius bol doteraz posledným hlavným mestom v Európskej únii (EÚ) bez oficiálneho slovenského zastúpenia. Otvorenie Honorárneho konzulátu SR vo Vilniuse je preto dôležitým míľnikom v slovensko-litovských vzťahoch...


Litva

Základné informácie

Common english name Lithuania
Official name Republic of Lithuania
Official english name The Republic of Lithuania
Common name Lithuania
Local name Lietuvos Respublikos
Continent Európa
Capital city Vilnius
English name of capital Vilnius
Local name of the capital Vilnius
Currency Euro
International currency abbreviation Eur
Telephone area code +370
The official languages Litovský
Time zone +0200
Internet domain .lt
International licence plate LT
Capital city longitude 25.28291
The emergence of the state 1918-02-16
System of government Parlamentná republika

Oficiálna vládna stránka

Lithuanian government, ministries and agencies

Webová stránka ministerstva

Ministry of Foreign Affairs of Lithuania

Uznanie Slovenskej republiky 5.1.1993
Uznanie štátu Slovenskou republikou 1.1.1993
Nadviazanie diplomatických stykov so Slovenskou republikou 6.1.1993

Zastupiteľské úrady

Embassy of the Slovak Republic in Riga

Smilšu iela 8, 1050 Riga
Phone
+371 67814280
Email of the consular department
Emergency line
+37125149789

Na núdzovej linke neposkytujeme konzulárne informácie. Je určená len na nahlásenie úmrtí, hospitalizácií, policajného zadržania a iných vážnych prípadov ohrozujúcich život, zdravie či majetok slovenských občanov, ktorí sa ocitli v núdzi.

Embassy of the Slovak Republic in Riga

Honorárne konzuláty

Bilaterálne vzťahy

Info a príležitosti pre podnikateľov

Ekonomické správy
Ekonomické informácie o teritóriu
Litva - ekonomické informácie o teritóriu 2023
PDF 446.0 kB, 9/24/23, 299 downloads
Download
Obstarávanie a tendre
Litva - ekonomické informácie o teritóriu 2023
PDF 446.0 kB, 9/24/23, 299 downloads
Download
Veľtrhy a výstavy
Litva - ekonomické informácie o teritóriu 2023
PDF 446.0 kB, 9/24/23, 299 downloads
Download
Podujatia veľvyslanectva
Ekonomický diplomat
Name and surname Slavomír Nagy
Embassy Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Rige
Email slavomir.nagy@mzv.sk
Function ekonomický diplomat, konzul, zástupca vedúceho zastupiteľského úradu

Medzinárodné zmluvy

Kultúra a krajania

The Embassy of the Slovak Republic in Riga celebrated the 30th anniversary of the establishment of Slovakia and Slovak-Lithuanian diplomatic relations with two events in Lithuanian capital Vilnius.

V stredu 4. mája otvoril slovenský veľvyslanec v Litve Ladislav Babčan v tomto roku už tretiu výstavu slovenského šperku autorskej dvojice Jany a Petra Machatovcov v Pobaltí.

Slovensko-česká snímka Karla Janáka Dôverný nepriateľ bola organizátormi medzinárodného filmového festivalu Európske dni a noc kinematografie v litovskom meste Panevežys vybraná ako bodka za celým podujatím a teda záverečné premietanie vo štvrtok 12. marca v kine Garšas.

V utorok 10. marca otvoril zástupca veľvyslanca Slovenskej republiky v Litve Adam Lesák v galérii Zväzu litovských umelcov Arka vo Vilniuse vernisáž výstavy slovenskej sochárky Miry Podmanickej za jej osobnej účasti.

Vo štvrtok 28. novembra otvorilo Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Litve vernisáž výstavy Viac je viac II v Galérii Mykolasa Žilinskasa v Kaunase.

Veľvyslanectvo SR v Rige otvorilo v stredu 24. apríla filmovú prehliadku slovenských filmov vo vilniuskom artovom kine Skalvija.


Back To Top