Malawi

Vlajka Malawi

Malawi

Lilongwe - local time:


Cestovanie

Upozornenia pred cestou

Aktuálne

Podmienky vstupu
Published 11.08.2022

Občania SR potrebujú pre vstup do krajiny platný cestovný pas, víza, potvrdenie o očkovaní proti žltej zimnici v prípade príchodu z infikovanej oblasti:
AFRIKA: Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Čad, Etiópia, Gabon, Gambia, Ghana, Guinea, Guinea-Bissau, Kamerun, Keňa, Konžská demokratická republika, Konžská republika, Libéria, Mali, Niger, Nigéria, Pobrežie slonoviny, Rovníková Guinea, Rwanda, Senegal, Sierra Leone, Somálsko, Stredoafrická republika, Sudán, Svätý Tomáš a Princov ostrov, Tanzánia, Togo a Uganda.LATINSKÁ AMERIKA: Bolívia, Brazília, Ekvádor, Francúzska Guayana, Guayana, Kolumbia, Panama, Peru, Surinam a Venezuela.
O turistické vízum je možné požiadať na Veľvyslanectve Malawi so sídlom v Berlíne (www.malawiembassy.de)
 

Cestovanie s deťmi
Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v slovenskom jazyku
Word 13.0 kB, 3/10/23, 4843 downloads
Download
Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v anglickom jazyku
Word 12.8 kB, 3/10/23, 5210 downloads
Download
Miestne špecifiká
Published 11.08.2022

Najnavštevovanejšou turistickou atrakciou v Malawi je jedno z najväčších sladkovodných jazier v Afrike Lake Malawi. Aj samotný názov krajiny Malawi je odvodený od slova „malavi“ z jazyka chichewa, ktoré znamená hmlistý opar alebo odraz svetla vychádzajúceho slnka nad jazerom (pozri vlajku Malawi). V krajine je tiež okolo 11 národných chránených parkov s divou zverou a unikátnou flórou (orchidey). V turistických oblastiach sú dostupné vhodné ubytovacie zariadenia aj pre najnáročnejších. V Malawi nie je slušné na verejnosti kritizovať vládu a neschvaľuje sa nahota (resp. príliš odhaľujúce oblečenie) ani okázalé prejavovanie emócií na verejnosti.

Colné predpisy – čo je možné doviezť a vyviezť pre osobnú spotrebu
Published 11.08.2022

Pri vstupe na územie Malawi sa deklarujú valuty a limitovaný je dovoz tabakových (200 ks cigariet alebo 225 g tabaku) a alkoholických nápojov (1l liehoviny alebo 1 l piva alebo 1 l vína).

Info pre motoristov
Published 11.08.2022

Vzhľadom na to, že v krajine je vysoký počet zvierat pohybujúcich sa voľne po vozovke a kvôli väčšinou nízkej kvalite vozoviek, odporúčame motoristom vyhýbať sa cestovaniu po zotmení a v noci.

Bezpečnostná situácia
Published 11.08.2022

Bezpečnostná situácia je viac-menej stabilizovaná. Z hľadiska turistiky je potrebné počítať s ojedinelým výskytom lúpežných prepadov, je treba dávať si veľký pozor na osobný majetok. Samotné rekreačné strediská sú strážené dobre vybavenými bezpečnostnými súkromnými službami.
Platí zásada, že počas cesty krajinou je vhodné necestovať v nočných hodinách ale prenocovať v turistických zariadeniach, prípadne na policajných staniciach.
Ak má turista zabezpečenú dovolenku prostredníctvom turistickej kancelárie, bezpečnostné riziko je minimálne. Rizikové oblasti: tzv. Tete koridor z Mozambiku, vysoká kriminalita, prepady osobných automobilov v nočných hodinách.
 

Turistické a iné užitočné informácie

Doprava

Published 11.08.2022

Železničná doprava v Malawi je príliš preplnená a vlaky sú pomalé. Pre turistov sú využiteľné autobusy, ktoré pravidelne premávajú medzi väčšími mestami. Vo vidieckych oblastiach jazdia nespoľahlivé, pomalé a preplnené lokálne spoje. Stopovanie sa neodporúča.Nie všetky cesty v Malawi sú ľahko zjazdné, najmä v období dažďov sa treba vopred uistiť o stave plánovanej cesty. Niektoré časti sú dostupné len terénnymi vozidlami. V krajine operujú požičovne aut, pred prevzatím vozidla odporúčame vždy skontrolovať technický stav.Vyžaduje sa medzinárodný vodičský preukaz.

Zdravotná  starostlivosť

Published 11.08.2022

Štátna zdravotná starostlivosť je na veľmi nízkej úrovni. Odporúča sa kontaktovať súkromné zdravotnícke zariadenia. Lekári často vyžadujú okamžitú platbu v hotovosti. Krajina má veľké problémy so získaním zdravotníckeho materiálu a liekov. Pri dlhších turistických cestách do vidieckych oblastí sa odporúča vziať si so sebou najnutnejší zdravotnícky materiál. Malawijské imigračné úrady vyžadujú potvrdenie v očkovacom preukaze len od osôb cestujúcich z oblasti postihnutej žltou zimnicou a cholerou (okrem detí do 1 roka). Odporúča sa očkovanie proti hepatitíde A, týfusu a detskej obrne.

V krajine je vysoké riziko nákazy maláriou. Je nutné užívať antimalariká pred cestou, chrániť sa kontaktu s komármi, používať repelenty. Evidované sú prípady nákaz črevnými ochoreniami, týfusom a cholerou.
Aj napriek ubezpečeniam cestovných kancelárií sa kúpanie v sladkovodných jazerách v Malawi neodporúča kvôli stálemu riziku nákazy bilharziou. Voda z kohútikov nie je v Malawi pitná, odporúčame piť len balenú fľaškovú vodu. Pred pitím je nutné sa uistiť, či je fľaša uzavretá originál pri balení.

Klimatické podmienky

Published 11.08.2022

Subtropické podnebné pásmo, strieda sa obdobie dažďov od novembra do mája s obdobím sucha od mája do novembra.

Štátne sviatky
Dôležité telefónne čísla
Published 11.08.2022

Polícia: 997 
Rýchla pomoc: 999 (or 01 757 999, or 01 751 444)
 

Rady a odporúčania

Dobrovoľná registrácia pred cestou do zahraničia

Plánujete cestu do zahraničia? Využite našu službu, prostredníctvom ktorej môžete dostávať aktuálne informácie o zvolenej krajine. V prípade vzniku krízovej situácie registrácia umožní lepšiu organizáciu pomoci slovenským občanom v zahraničí.

Mobilná aplikácia Svetobežka

Aplikácia vám pomôže v núdzových situáciach v krajine, keď vás okradnú, havarujete alebo stratíte doklady. Nájdete v nej koho kontaktovať, kde hľadať pomoc, dobrovoľnú registráciu online a hlásenie stavu núdze. Upozorní vás tiež, na čo nezabudnúť pred cestou do vybranej krajiny.Správy


Malawi

Základné informácie

Common english name Malawi
Official name Republic of Malawi
Official english name Republic of Malawi
Common name Malawi
Local name Dziko la Malaŵi (Chichewa), Charu cha Malaŵi (Chitumbuka)
Continent Afrika
Capital city Lilongwe
English name of capital Lilongwe
Local name of the capital Lilongwe
Currency Malawijská kwacha = 100 tambala
International currency abbreviation MWK
Telephone area code +265
The official languages angličtina, chichewa
Time zone +0200
Internet domain .mw
International licence plate MW
Capital city longitude 33.76814
Capital city latitude -13.98751
The emergence of the state 06.07.1964
System of government republika

Hlava štátu Arthur Peter Mutharika
Minister zahraničných vecí Francis Kasaila
Webová stránka ministerstva

http://www.foreignaffairs.gov.mw/

Nadviazanie diplomatických stykov so Slovenskou republikou 30.12.1993

Zastupiteľské úrady

Embassy of the Slovak Republic in Pretoria

930 ARCADIA Street, Arcadia, 0083 Pretoria
Phone
+27 123422051
Fax
+27 123423688
Email of the consular department
Emergency line
+27833041599

Na núdzovej linke neposkytujeme konzulárne informácie. Je určená len na nahlásenie úmrtí, hospitalizácií, policajného zadržania a iných vážnych prípadov ohrozujúcich život, zdravie či majetok slovenských občanov, ktorí sa ocitli v núdzi.

Embassy of the Slovak Republic in Pretoria

Honorárne konzuláty

Bilaterálne vzťahy

Info a príležitosti pre podnikateľov

Ekonomické správy

Aktuálne

Ekonomické informácie o teritóriu
Obstarávanie a tendre
Veľtrhy a výstavy

Aktuálne

Podujatia veľvyslanectva
Ekonomický diplomat

Medzinárodné zmluvy

Kultúra a krajania

Aktuálne


Back To Top