Malta

Vlajka Malty

Malta

Valletta - local time:


Cestovanie

Upozornenia pred cestou

Aktuálne

Podmienky vstupu
Published 26.05.2022

Občania SR môžu na územie Maltskej republiky vstupovať s platným cestovným pasom alebo občianskym preukazom. Každý občan Slovenskej republiky, vrátane detí do 5 rokov, musí mať pri cestovaní do zahraničia vlastný cestovný doklad. 

Cestovanie s deťmi
Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v slovenskom jazyku
Word 13.0 kB, 3/10/23, 4843 downloads
Download
Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v anglickom jazyku
Word 12.8 kB, 3/10/23, 5210 downloads
Download
Miestne špecifiká
Updated 26.05.2022
Published 26.05.2022

Na Malte sa šoféruje vľavo. Úradným jazykom je maltčina. Bežne sa tu však hovorí anglicky. Na školách sa povinne vyučuje taliančina. 98% percent Malťanov sa hlási ku katolíckej cirkvi. 

Na ostrove je údajne 365 kostolov. U nás je známa humanitárna organizácia Maltézska pomoc Suverénneho rádu maltézskych rytierov. Veľkolepou udalosťou na celej Malte je sviatok sv. Pavla 10. februára.Najkrajšou a najpozoruhodnejšou stavbou maltského súostrovia je asi katedrála sv. Jána vo Valete, k najstarším kostolom v hlavnom meste je Kostol stroskotania sv. Pavla z roku 1580. Na predmestí Valetty, v malom mestečku Floriana stojí posledný farský kostol, ktorý postavili maltézski rytieri. Mosta Dome je najkrajšou stavbou mestečka Mosta. Kopula chrámu s priemerom 53 metrov patrí medzi najväčšie na svete.

Ceny na Malte

Ceny tovarov a služieb sú na Malte o niečo vyššie ako na Slovensku. V priemere si za potraviny priplatíme asi 20 %. V reštaurácii zaplatíme aj o polovicu viac.


Turistická daň

Rovnako ako vo väčšine prímorských krajín, aj na Malte zaplatíte turistickú daň za pobyt vo výške od 1-5 eur na deň.

Domáce zvieratá

Rovnako ako v ostatných krajinách EÚ, pre cestovanie na maltu s domácim zvieraťom potrebujete mať však medzinárodný cestovný pas, mikročip, kde sú zaznamenané všetky očkovania + doklad o očkovaní proti besnote.

Colné predpisy – čo je možné doviezť a vyviezť pre osobnú spotrebu
Published 26.05.2022

Na Maltu sa môžu bez cla dovážať tieto osobné veci: 200 cigariet alebo 100 cigariet s hmotnosťou 3 g na kus alebo 50 cigár alebo 250 g tabaku, 1 liter alkoholických nápojov obsahujúcich 22 % alkoholu alebo 2 litre likéru alebo šumivého vína s obsahom alkoholu nepresahujúcim 22 % alebo 2 litre ľahkých vín (vždy platí len pre osoby staršie ako 17 rokov), 60 g parfumu, 250 ml toaletnej vody, 500 g kávy, 200 g kávového extraktu, 100 g čaju.

Dovoz benzínu do kanistra je zakázaný.

Dovoz cudzích mien nie je obmedzený, ale v prípade dovozu veľkého množstva finančných prostriedkov sa odporúča deklarovať tieto meny colným úradníkom pri príchode, najmä ak sa tieto peniaze opäť vyvážajú z Malty.
 

Info pre motoristov
Published 26.05.2022

V Maltskej republike sa jazdí po ľavej strane a všetky dopravné značky sú v angličtine. Pozor, platí pravidlo pravej ruky pri dávaní prednosti v jazde, väčšina ciest má však danú prednosť pomocou značky STOP.  

Malta akceptuje medzinárodné, národné i európske vodičské preukazy. Počas jazdy na diaľnici a mimo mesta je potrebné mať rozsvietené svetlá na motorovom vozidle. Platí zákaz telefonovať počas jazdy motorovým vozidlom z mobilného telefónu. Napriek maximálnej povolenej hranici alkoholu v krvi 0,8 promile, bude vhodnejšie, ak pred jazdou nebudete požívať alkoholické nápoje. Jazda pod vplyvom alkoholu je na Malte vážnym trestným činom. V prípade jazdy pod vplyvom alkoholu hrozí odobratie vodičského preukazu, pokuta od 1200 – 2 329 eur, alebo dokonca hrozí trest odňatia slobody na 3-6 mesiacov. Odporúča sa využívať hromadnú dopravu, ktorej ceny sú pre slovenských turistov prijateľné. Jazda na bicykli nevyžaduje nosenie helmy.

Obmedzenie rýchlosti je v obci 50km/hod. mimo obec 80km/hod. Malťania jazdia mnohokrát oveľa pomalšie. 

Pri požičaní auta na Malte musíte mať vek od 21 rokov, pre niektoré požičovne 23 rokov. Vodiči mladší ako 25 rokov sú povinný zaplatiť príplatok, obvykle 20 eur/deň, alebo podľa dohody. 

Dôležité čísla pre motoristov:

  • Polícia: 112
  • Tiesňová linka: 112
  • Prvá pomoc: 196
  • Hasiči: 112
  • Dopravné nehody: +356 2132 0202

 
Zonácia mesta, parkovacie domy, ako aj možnosti úhrady parkovného
 
Počas pobytu na Malte je potrebné dbať na parkovanie na vhodných miestach. Zakázané miesta budú jasne označené dvojitými žltými čiarami. Vo väčších mestách sú parkovacie automaty na uliciach, platné na jednu alebo dve hodiny parkovania. Rovnako na Malte nájdete parkovacie domy v blízkosti obchodných centier a business centier. Pokuty je možné zaplatiť online do siedmich dní prostredníctvom LES - Welcome (gov.mt) alebo osobne na pošte.

Bezpečnostná situácia
Published 26.05.2022

V Maltskej republike dochádza často ku krádežiam, čo znamená, že je potrebné veľmi starostlivo si uschovať finančnú hotovosť, identifikačné doklady, ako aj iné dokumenty, ktoré môžu byť predmetom krádeže alebo lúpeže (napr. v prostriedkoch hromadnej dopravy). 

Odporúča sa taktiež starostlivo kontrolovať svoju batožinu, ako i všetky veci, ktoré má cestujúci pri sebe. Zvýšenú pozornosť je potrebné venovať najmä na plážach a v turistických centrách. Ak ku krádeži dôjde, najmä cestovných pasov, treba ihneď vyhľadať políciu a ohlásiť stratu, aby sa tým zamedzilo zneužitiu dokladov inými osobami.

Turistické a iné užitočné informácie

Doprava

Published 26.05.2022

Letecké spojenie: Priame letecké spojenie na Maltu prevádzkujú rôzne letecké spoločnosti z letiska Viedeň. 

Miestna doprava

Medzinárodné letisko Malta sa nachádza medzi mestami Luqa a Gudja, asi 10 km od hlavného mesta Valetta. Do Valetty sa ľahko dostanete verejným autobusom, ktorý premáva v intervaloch 20 – 30 minút.

Dobrým spôsobom je využiť verejnú autobusovú dopravu, ktorá vás zavedie do všetkých hlavných turistických oblastí, je lacná a efektívna. Náklady na cestu sa pohybujú od 0,35 do 0,58 eur v závislosti od vzdialenosti, pričom najdlhšia cesta trvá asi 50 minút, v priemere 20 až 30 minút. Hlavný autobusový terminál sa nachádza vo Valette vedľa mestskej brány. Autobusy sú oranžové s jasne viditeľným číslom vpredu. Expresné linky spájajú hlavné strediská so Sliema, Masaxlokk, Mdina a hlavnými piesočnatými plážami.

V Gozo sú autobusy sivé s červeným lemom. Linky sú vedené pozdĺž okruhu od odchodu a návratu do Viktórie. Linka do Mgarr sa zhoduje s odchodom trajektov. Cestovné pre dospelých na všetkých trasách je 0,47 Eur.

Ak sa chcete dostať ďalej do interiéru ostrova, je to dobrá voľba na prenájom auta. Hlavné autopožičovne sú na Malte a v Gozo, pričom denné sadzby sa pohybujú od 16 do 28 EUR. Je tiež možné zariadiť auto s vodičom. Kdekoľvek môžete zastaviť biele vozidlo Taxi, okrem autobusovej zastávky. Taxíky s odletom z terminálu medzinárodného letiska Malta a námorného prístavu sú vybavené pevnou sadzbou pre všetky miesta na Malte.

Zdravotná  starostlivosť

Published 26.05.2022

Pri vstupe do krajiny musí každý cudzinec disponovať zdravotným poistením (komerčným , príp. Európskou zdravotnou poisťovacou kartou – EHIC). Bezplatná zdravotná pomoc v Maltskej republike sa neposkytuje.

Klimatické podmienky

Published 26.05.2022

Maltská klíma je silne ovplyvňovaná morom a je typicky stredomorská. Ostrovy sú veľmi slnečné s priemernou dobou 12 hodín slnečného svitu v lete a 6 hodín v zime. Zimy sú mierne s príležitostným krátkym chladným obdobím, ktoré prináša severné a severovýchodné vetry zo strednej Európy. Najdaždivejším mesiacom je október, kedy prší prakticky každý deň. Letá sú horúce a suché. Najsuchším mesiacom je júl, priemerná teplota je 30-40°C, najchladnejším je január, kedy sa teplota pohybuje okolo 11°C. Kúpanie v mori je možné po relatívne dlhú dobu, plážová sezóna často trvá až do konca októbra. V septembri a októbri začína na Malte obdobie teplých dažďov.

Štátne sviatky
The next public holiday in Malta is
19 March
Feast of St Joseph
DATE DAY HOLIDAY
1 January monday New Year's Day
10 January wednesday Feast of St Paul's Shipwreck
19 March tuesday Feast of St Joseph
29 March friday Easter - Good Friday
31 March sunday Freedom Day
1 May wednesday Workers' Day
7 June friday Sette Giugno
29 June saturday Feast of St Peter and St Paul
15 August thursday Feast of St Peter and St Paul
8 September sunday Victory Day
21 September saturday Independence Day
8 December sunday Immaculate Conception
13 December friday Republic Day
25 December wednesday Christmas Day
Dôležité telefónne čísla
Published 26.05.2022

Maltská republika nie je úplne pokrytá mobilným telefonickým signálom. Urgentné udalosti je možné hlásiť na tel. číslach: (prvá pomoc – 118, lekárska prvá pomoc – 196, Gozo tel. 556851). 
Informačné centrá nachádzajú v mestách:
 

  • Valletta - Freedom Square; tel: 21237747, 21255844, fax: 21255844 • 
  • Luqa - Malta Int. Airport; tel: 23696073 / 4, fax: 21822072. •
  • St. Julian’s - Spinola Palace; tel: 21381392, fax: 21383830• 
  • Victoria, Gozo - Tigrija Palazz, Victoria Gozo, tel: 21561419, fax: 21550254

Polícia: 112 
Policajné riaditeľstvo: ostrov Malta-Floriana tel. 224001 
ostrov Gozo a Victoria tel. 555430 
Hasiči: 199
Dopravné nehody: +356 2132 0202

Rady a odporúčania

Dobrovoľná registrácia pred cestou do zahraničia

Plánujete cestu do zahraničia? Využite našu službu, prostredníctvom ktorej môžete dostávať aktuálne informácie o zvolenej krajine. V prípade vzniku krízovej situácie registrácia umožní lepšiu organizáciu pomoci slovenským občanom v zahraničí.

Mobilná aplikácia Svetobežka

Aplikácia vám pomôže v núdzových situáciach v krajine, keď vás okradnú, havarujete alebo stratíte doklady. Nájdete v nej koho kontaktovať, kde hľadať pomoc, dobrovoľnú registráciu online a hlásenie stavu núdze. Upozorní vás tiež, na čo nezabudnúť pred cestou do vybranej krajiny.Správy

State Secretary of the Slovak Foreign and European Affairs Ministry Peter Mišík held negotiations with Minister for Foreign Affairs Ian Borg and Deputy Speaker of the Malta Parliament David Agius in Malta on 12 June 2023. The meeting topics included bilateral cooperation in economic and cultural areas, migration, Russian aggression against Ukraine, the reform of EU institutions and protection of journalists.

State Secretary of the Ministry of Foreign and European Affairs, Ingrid Brocková, held talks with Permanent Secretary of the Maltese Ministry of Foreign, European Affairs and Trade, Christopher Cutajar, in Valletta on 11 November 2022. They discussed migration and related challenges, the rule of law, instruments for democracy and human rights, initiation of trade relations and Russia‘s aggression against Ukraine.

Deputy Prime Minister and Minister of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic Miroslav Lajčák continued his working visit to the Republic of Malta today (October 11, 2014). Day two of the visit started with a meeting with Maria-Louise Coleiro Preca, President of this island state, whom he congratulated on her recent election to office, as well as on the 50th anniversary of the declaration of independence of Malta.

At the invitation of his counterpart, George Vella, Deputy Prime Minister and Minister of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic Miroslav Lajčák arrived for a two-day working visit to the Republic of Malta today (October 10, 2014).

At the initiative of State Secretary Peter Javorčík, the first formal consultations of the Presidency Trio countries – the Netherlands, Slovakia and Malta – in the Council of the EU were held today (March 28, 2014) at the Ministry of Foreign and European Affairs in Bratislava.


Malta

Základné informácie

Common english name Malta
Official name Republic of Malta
Official english name Republic of Malta
Common name Malta
Local name Malta
Continent Európa
Capital city Valletta
English name of capital Valletta
Local name of the capital Valletta
Currency Euro
International currency abbreviation EUR
Telephone area code +356
The official languages maltčtina, angličtina
Time zone +0100
Internet domain .mt
International licence plate M
Capital city longitude 14.51368
Capital city latitude 35.89898
The emergence of the state 21.09.1964
System of government Parlamentná demokracia

Hlava štátu George Vella
Predseda vlády Robert Abela
Minister zahraničných vecí Evarist Bartolo
Webová stránka ministerstva

www.foreign.gov.mt

Uznanie Slovenskej republiky 1.1.1993
Uznanie štátu Slovenskou republikou 1.1.1993
Nadviazanie diplomatických stykov so Slovenskou republikou 1.1.1993

Zastupiteľské úrady

Embassy of the Slovak Republic in Rome

Via dei Colli della Farnesina 144 VI/A, 00135 Rome
Phone
+39 0636715200
Fax
+39 0636715265
Email of the consular department
Emergency line
+393385432071

Na núdzovej linke neposkytujeme konzulárne informácie. Je určená len na nahlásenie úmrtí, hospitalizácií, policajného zadržania a iných vážnych prípadov ohrozujúcich život, zdravie či majetok slovenských občanov, ktorí sa ocitli v núdzi.

Embassy of the Slovak Republic in Rome

Honorárne konzuláty

Bilaterálne vzťahy

Updated 26.05.2022
Published 26.05.2022
Dátum Popis
07/2020 Minister zahraničných vecí Malty E. Bartolo rokovanie s ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky I. Korčokom v Bratislave na žiadosť maltskej strany
05/2019 Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter na Malte
10/2017 Minister financií P. Kažimír sa stretol s maltskou prezidentkou Marie-Louise Coleiro Preca v rámci slovenských dní na Malte
11/2016 Neformálne stretnutie predsedov vlád Predsedníckeho Tria (J. Muscat, M. Rutte, R. Fico) vo Vallette
10/2016 Pracovná návšteva podpredsedu vlády P. Pellegriniho na Malte
6/2016 Pracovný obed predsedu vlády R. Fica s predsedom vlády Malty J. Muscatom a predsedom vlády Holandska M. Ruttem v Bratislave v rámci Slovenského predsedníctva
01/2016 Rokovanie ministra zahraničných vecí Malty G.W. Vellu, podpredsedu vlády a ministra pre európske záležitosti L. Grecha a parlamentného tajomníka pre Maltské predsedníctvo I. Borga so štátnym tajomníkom ministerstva zahraničných vecí a splnomocnencom vlády Slovenskej republiky pre predsedníctvo Slovenskej republiky v Rade EÚ I. Korčokom na okraji verejnej diskusie o programe Tria na Malte (Valletta)
11/2015 Účasť predsedu vlády R. Fica na Summite Európska únia - Afrika k migrácii vo Vallette
11/2015 Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí I. Korčok so štátnym tajomníkom zahraničných vecí Malty I. Borgom na okraj Tatra summitu
11/2015 Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí I. Korčok v delegácii predsedu vlády R. Fica na neformálnom summite Európska únia - Afrika vo Vallette
11/2014 Zdvorilostné stretnutie prezidenta Andreja Kisku s prezidentkou Maltskej republiky Marie-Louise Coleiro Preca na Malte
10/2014 Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí M. Lajčák s ministrom zahraničných vecí Malty G. Vellom vo Vallette, prijatie u prezidentky Malty Marie-Louise Coleiro Preca

Info a príležitosti pre podnikateľov

Ekonomické správy

Aktuálne

Ekonomické informácie o teritóriu
Malta - ekonomické informácie o teritóriu 2023
PDF 603.5 kB, 9/24/23, 265 downloads
Download
Obstarávanie a tendre
Malta - ekonomické informácie o teritóriu 2023
PDF 603.5 kB, 9/24/23, 265 downloads
Download
Veľtrhy a výstavy

Aktuálne

Malta - ekonomické informácie o teritóriu 2023
PDF 603.5 kB, 9/24/23, 265 downloads
Download
Podujatia veľvyslanectva
Ekonomický diplomat
Name and surname Mrs. Miriam Chlupíková
Embassy Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ríme
Email miriam.chlupikova@mzv.sk
Function ekonomická diplomatka

Medzinárodné zmluvy

Kultúra a krajania

Aktuálne

State Secretary of the Slovak Foreign and European Affairs Ministry Peter Mišík held negotiations with Minister for Foreign Affairs Ian Borg and Deputy Speaker of the Malta Parliament David Agius in Malta on 12 June 2023. The meeting topics included bilateral cooperation in economic and cultural areas, migration, Russian aggression against Ukraine, the reform of EU institutions and protection of journalists.


Back To Top