Maroko

Vlajka Maroka

Morocco

Rabat - local time:

Cestujúci nad 12 rokov, ktorí chcú vstúpiť do Maroka letecky, musia predložiť buď platný očkovací preukaz alebo negatívny test PCR nie starší ako 72 hodín pred nástupom do lietadla a rovnako zdravotný formulár...


Cestovanie

Upozornenia pred cestou
Podmienky vstupu
Published 11.05.2022

Na vstup do Maroka sa nevyžaduje vízum. 

S Marokom bola uzatvorená dohoda, kde pre občanov SR platí jednostranný bezvízový styk na dobu do 90 dní. Vyžaduje sa cestovný pas, ktorého platnosť je minimálne 6 mesiacov odo dňa vstupu do krajiny. 
 

Cestovanie s deťmi
Updated 12.05.2022
Published 11.05.2022

Pri cestovaní neplnoletých osôb bez rodičov nešpecifikujú marocké orgány na vstup do krajiny pri pobyte do 90 dní okrem platného cestovného pasu (platný ešte 6 mesiacov od vstupu do krajiny) ďalšie náležitosti. Veľvyslanectvo SR v Madride odporúča mať k dispozícii splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v anglickom jazyku bez notárskeho overenia: /documents/20121/84394/splnomocnenie_diete_en.docx/ab36a06c-fb89-f7fd-7e50-401ce5937153?t=1652336234356

Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v slovenskom jazyku
Word 14.6 kB, 6/13/22, 595 downloads
Download
Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v anglickom jazyku
Word 14.3 kB, 6/13/22, 606 downloads
Download
COVID-19
Updated 30.01.2023
30.01.2023
Aktualizovaný dátum a potvrdenie platnosti informácií.
30.01.2023
Marocké orgány sa rozhodli až do odvolania zakázať od 3. januára 2023 vstup na územie Marockého kráľovstva všetkým cestujúcim z Čínskej ľudovej republiky, a to bez ohľadu na ich štátnu príslušnosť. Podrobnosti žiadajte od príslušných marockých konzulátov alebo sledujte Twitter marockého ministerstva zahraničných vecí.
02.01.2023
Marocké orgány sa rozhodli až do odvolania zakázať od 3. januára 2023 vstup na územie Marockého kráľovstva všetkým cestujúcim z Čínskej ľudovej republiky, a to bez ohľadu na ich štátnu príslušnosť. Podrobnosti žiadajte od príslušných marockých konzulátov alebo sledujte Twitter marockého ministerstva zahraničných vecí.
02.01.2023
Aktualizovaný dátum.
22.12.2022
Aktualizovaný dátum.
28.11.2022
Aktualizovaný dátum.
04.10.2022
Aktualizovaný dátum.
05.09.2022
Aktualizovaný dátum.
05.09.2022
Aktualizovaný dátum.
Published 16.06.2022

Najnovšie zmeny

Marocké orgány sa rozhodli až do odvolania zakázať od 3. januára 2023 vstup na územie Marockého kráľovstva všetkým cestujúcim z Čínskej ľudovej republiky, a to bez ohľadu na ich štátnu príslušnosť. Podrobnosti žiadajte od príslušných marockých konzulátov alebo sledujte Twitter marockého ministerstva zahraničných vecí.

Cestujúci nad 12 rokov, ktorí chcú vstúpiť do Maroka letecky, musia od 1. októbra 2022 predložiť zdravotný formulár.

Ďalšie informácie nájdete na stránke národného leteckého dopravcu.

Podmienky cestovania a zotrvania v krajine odporúčame overiť si aj u vašej leteckej spoločnosti a ubytovacieho zariadenia alebo priamo u marockých autorít.

S ohľadom na dynamický vývoj situácie v krajine a naďalej platný mimoriadny (núdzový) stav sa pravidlá môžu rýchlo zmeniť, a preto je potrebné si ich pred odchodom overiť. 

Na účely poskytovania podrobných podmienok vstupu a pobytu v konkrétnych častiach územia je príslušný zastupiteľský úrad Marockého kráľovstva vo Viedni.

 

Podmienky odchodu

Pred každou cestou z Maroka je potrebné, aby si cestujúci vopred overili u svojej leteckej spoločnosti či platia konkrétne opatrenia.

V prípade zrušenia, zmeny alebo odloženia letu, ktoré môže nastať náhle, zo dňa na deň, kontaktujte priamo svoju leteckú spoločnosť alebo cestovnú kanceláriu.

Pre uviaznutých občanov SR v Maroku je možné individuálne komunikovať o svojej situácii s veľvyslanectvom SR v Madride: emb.madrid@mzv.sk.

 

Oficiálne (národné) webové stránky o COVID-19 v krajine

Oficiálny portál o COVID-19 v Maroku
COVID-19 - bezpečná cesta do Maroka  (Marocký národný úrad pre cestovný ruch)

 

Opatrenia a cestovanie v rámci krajiny

Odporúčame sledovať aj miestne médiá, príp. vládny Twiter alebo Facebook a mať na zreteli, že stále platný núdzový stav v Maroku umožňuje rýchle a náhle zásahy proti ohniskám nákazy a pod. 

Na cestujúcich aj z tohto dôvodu apelujeme, zaujímať sa o svoje poistenie do zahraničia príp. finančné možnosti, ak by bolo potrebné zotrvať v krajine v prípade náhlych zmien v karanténnych opatreniach dlhšie, ako bol predpoklad, a tiež v prípade pozitívneho testu, náhlej hospitalizácie a podobne.

Marocká vláda zároveň dôrazne upozorňuje na dodržiavanie všetkých hygienických opatrení.

Ak cudzinec v Maroku nie je držiteľom pobytovej karty, maximálna doba pobytu je 90 dní. V prípade jej prekročenia je potrebné obrátiť sa na cudzineckú políciu podľa miesta pobytu v Maroku a riadiť sa jej pokynmi. V opačnom prípade vám pri odlete môže byť odopretý odchod z krajiny, kým si neuhradíte záväzky. V tejto situácii je potrebné komunikovať s cudzineckou políciou v Maroku a príslušným súdom a uhradiť pokutu za prekročenie lehoty.

 

Podmienky návratu do SR

Informácie o postupe pri návrate do SR

Miestne špecifiká
Published 11.05.2022

Maroko je moslimská krajina, ktorá sa riadi islamskými zákonmi a zvykmi a tieto je potrebné rešpektovať, najmä počas svätého mesiaca Ramadán. Citlivým politickým a vojenským objektom je odporúčané sa vyhnúť.

Slovensko nemá v krajine veľvyslanectvo - teritoriálne je príslušné veľvyslanectvo SR v Madride. 
 

Colné predpisy – čo je možné doviezť a vyviezť pre osobnú spotrebu
Published 11.05.2022

Colné kontroly sú prísne zamerané na všetky druhy omamných látok. Prechovávanie, obchod a konzumácia omamných látok je závažným trestným činom, ktorého následkom sú prísne tresty - odsúdenie na niekoľko rokov a vysoká finančná pokuta.

Pri dovoze a vývoze valút je potrebné ohlásiť túto skutočnosť, ak hodnota presahuje 100 000 MAD.
Turisti môžu doviezť a vyviesť miestnu menu (dirham) vo výške  2000 MAD.
Zákaz dovozu platí pre omamné a psychotropné látky, niektoré druhy zbraní, niektoré druhy zvierat a dovoz dronov podlieha špeciálnemu  povoleniu. Nepovoľuje sa vývoz fauny a flóry.

Info pre motoristov
Published 11.05.2022

Upozorňujeme na povinnosť používať počas jazdy bezpečnostné pásy a na zákaz používania mobilného telefónu. Dopravné značenie je pre zahraničných turistov považované za problematické. 

Mimo miest je na cestách možné stretnúť zvieratá. 
 

Bezpečnostná situácia
Published 11.05.2022

V Maroku upozorňujeme na pouličnú kriminalitu, časté sú vreckové krádeže, nie je výnimočné strhávanie kabeliek alebo batohov z idúceho motocykla, rozšírené je vykrádanie áut. 

Turistické a iné užitočné informácie

Doprava

Published 11.05.2022

Individuálne cestovanie po Maroku autostopom alebo spanie vo voľnej prírode mimo kempov sa neodporúča. 

Zdravotná  starostlivosť

Published 11.05.2022

Nevyhnutná prvá pomoc je poskytovaná zadarmo. Pri vážnejších zraneniach sa odporúčajú súkromné kliniky. 

Dôležité telefónne čísla
Published 11.05.2022

Dôležité telefónne linky sa líšia podľa miest (napr. Rabat - 15, polícia - 19, záchranná služba v prípade havárie - 19)

Rady a odporúčania
Published 11.05.2022

Odporúčame štandardnú ostražitosť a nasledovanie pokynov miestnych orgánov.


Nadpis

Dobrovoľná registrácia pred cestou do zahraničia

Plánujete cestu do zahraničia? Využite našu službu, prostredníctvom ktorej môžete dostávať aktuálne informácie o zvolenej krajine. V prípade vzniku krízovej situácie registrácia umožní lepšiu organizáciu pomoci slovenským občanom v zahraničí.

Mobilná aplikácia Svetobežka

Aplikácia vám pomôže v núdzových situáciach v krajine, keď vás okradnú, havarujete alebo stratíte doklady. Nájdete v nej koho kontaktovať, kde hľadať pomoc, dobrovoľnú registráciu online a hlásenie stavu núdze. Upozorní vás tiež, na čo nezabudnúť pred cestou do vybranej krajiny.Správy

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok sa dnes, 11. mája 2022, zúčastnil na ministerskom zasadnutí Globálnej koalície proti Dá´iš v marockom Marrákeši. Zasadnutie sa uskutočnilo pod predsedníctvom ministrov zahraničných vecí Maroka Nasser Bourita a Spojených štátov amerických Antony Blinkena.

The opportunities for intensification of bilateral economic relationships between Slovakia and Morocco were the primary topics of discussions between Peter Burian, the State Secretary of the Ministry of Foreign and European Affairs of SR and Ali El Mhamdi, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of Morocco with seat in Vienna, in the premises of the Slovak diplomacy department today (9 April 2014).


Maroko

Základné informácie

Common english name Morocco
Official name Kingdom of Morocco
Official english name Kingdom of Morocco
Common name Morocco
Local name Al Mamlakah al Maghribīyah (المملكة المغربية)
Continent Afrika
Capital city Rabat
English name of capital Rabat
Local name of the capital Al-Ribát
Currency marocký dirham
International currency abbreviation MAD
Telephone area code +212
The official languages arabský a berberský
Time zone +0100
Internet domain .ma
International licence plate MA
Capital city longitude -6.83454
Capital city latitude 34.02241
System of government konštitučná monarchia

Head of state king Mohamed VI
Prime minister Abdal Azíz Achanúš
Foreing minister Nasser Bourita
Ministry website

www.diplomatie.ma

Recognition of the Slovak republic 29.12.1992
State recognition by the Slovac republic 1.1.1993
Establishing diplomatic relations with the Slovak Republic 1.1.1993

Zastupiteľské úrady

Embassy of the Slovak Republic in Madrid

C / Pinar, 20, 28006 Madrid
Phone
+34 915903861
Fax
+34 915903868
Email of the consular department
Emergency line
+34609002803

Na núdzovej linke neposkytujeme konzulárne informácie. Je určená len na nahlásenie úmrtí, hospitalizácií, policajného zadržania a iných vážnych prípadov ohrozujúcich život, zdravie či majetok slovenských občanov, ktorí sa ocitli v núdzi.

Embassy of the Slovak Republic in Madrid

Honorárne konzuláty

Bilaterálne vzťahy

Published 13.05.2022
Dátum Popis
07/2007 Oficiálna návšteva ministra zahraničných vecí SR Jána Kubiša v Maroku

Info a príležitosti pre podnikateľov

Ekonomické správy
Ekonomické informácie o teritóriu
Maroko - ekonomické informácie o teritóriu 2022
PDF 1.3 MB, 6/21/22, 66 downloads
Download
Obstarávanie a tendre
Maroko - ekonomické informácie o teritóriu 2022
PDF 1.3 MB, 6/21/22, 66 downloads
Download
Veľtrhy a výstavy
Maroko - ekonomické informácie o teritóriu 2022
PDF 1.3 MB, 6/21/22, 66 downloads
Download
Podujatia veľvyslanectva
Ekonomický diplomat

Medzinárodné zmluvy

Kultúra a krajania


Back To Top