Pakistan

Vlajka Pakistanu

Pakistan

Islamabád - local time:

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR odporúča občanom Slovenskej republiky necestovať do Pakistanu vzhľadom na zhoršenie bezpečnostnej situácie kvôli mimoriadne turbulentnej a napätej vnútropolitickej situácii v krajine, v ktorej prebiehajú násilné strety medzi ozbrojenými zložkami a protestujúcimi.


Cestovanie

Upozornenia pred cestou

Aktuálne

Podmienky vstupu
Published 11.06.2022

Pre vstup do krajiny je potrebný cestovný pas platný minimálne 6 mesiacov od vstupu a príslušné vízum, o ktoré možno požiadať online na stránke veľvyslanectva Pakistanu vo Viedni
Pakistanský konzulát vo Viedni:
Hofzeile, 13
A 1190
Viedeň, Rakúsko
Telefón
+43-1-368-7381
+43-1-368-7382
Fax
+43-1-368-7376
+43-1-368-1831
e-mail: parepvienna@gmail.com
Webová stránka veľvyslanectva
 
Slovenská republika nemá v krajine veľvyslanectvo. Teritoriálne je príslušné Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Teheráne v Irán, prípadne honorárny konzulát SR v Lahore (e-mail: asif@ptrii.com; malikasif92@gmail.com)
 
Podmienky vstupu a opatrenia proti šíreniu COVID-19 v Pakistane

Cestovanie s deťmi
Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v slovenskom jazyku
Word 13.0 kB, 3/10/23, 5208 downloads
Download
Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v anglickom jazyku
Word 12.8 kB, 3/10/23, 5544 downloads
Download
Miestne špecifiká
Published 11.06.2022

Oblečenie
V Pakistane je tradičné oblečenie Shalwar kameez /šalvar kamíz/, čo sú dlhé voľné nohavice a dlhá voľná nepriliehavá blúzka, nosia ju muži aj ženy. Dodržiavanie hijabu – zahaľovania nie je povinné zo zákona ale ženy používajú aspoň voľné prehodenú šatku – dupattu, hlavne pri náboženských rituáloch alebo v blízkosti mužov. V závislosti od regiónoch sa to odlišuje. Vo väčších mestách si ženy obliekajú aj rifle a kratšie blúzky. Pokiaľ sa chystáte cestovať po Pakistane, je doporučené mať oblečenie v štýle Shalware kameez a šatku mať po ruke, keby bolo potrebné.
 
Za priestupok proti islamu sa považuje aj príliš tesné oblečenie, u mužov sú neprípustné krátke nohavice, u žien odhalené plecia a nohy vyše kolien.
 
Fotografovanie
Fotografovanie letísk, vládnych a vojenských objektov je prísne zakázané. Pri fotení miestnych obyvateľov si treba vopred vypýtať ich súhlas.
 
Financie
V Pakistane je najlepšou menou na platenie Euro a Dolár. Treba si dávať pozor v akej kvalite vám dajú miestnu menu, bankovky nesmú byť poničené a v prípade doláru, treba dbať na to, aby ste mali bankovky tlačené po r.2010, v opačnom prípade vám ich neakceptujú. Najlepšie je mať najnovšie doláre.
 
Cestovanie a oddych
Pakistan má dosť veľký domáci turizmus, medzinárodní cestovatelia nájdu však hotely na naše pomery hygienicky na veľmi nízkej úrovni. Ženy sólo cestovateľky nie sú v Pakistane vždy vítané, obzvlášť čo sa týka hotelov - hotely strednej kategórie vo väčších mestách sú rezervované len pre mužov, a nie vždy je vhodné, aby sa v nich ubytovala žena bez doprovodu muža, v tomto prípade je lepšie zaplatiť si drahší hotel. Samotné ženy bez sprievodu vzbudzujú pohoršenie aj na verejných miestach a môžu byť terčom obťažovania.
 
Počet turistov sa za posledné roky redukuje, kvôli pretrvávajúcej nestabilnej bezpečnostnej situácií. Okrem historických miest sú atrakciou treky na Hindúkuš, Karakoram či Pamír.
 
Pakistanská kuchyňa má svoje korene v indickej, stredoázijskej či blízkovýchodnej kuchyni. Je známa množstvom korenín - cesnak, zázvor, červené chilli, kurkuma a najčastejšie garam masala. Plackové chleby roti, niečo podobné ako arabský či sýrsky chlieb, sa servíruje najčastejšie s mäsom, zeleninou a šošovicou. Dosť častou prílohou býva aj ryža, ktorá sa servíruje na viac spôsobov. Rozšírený je kebab najmä jahňací alebo hovädzí, grilované kura – charga, kúsky kuraťa s ryžou s koreninami a na šafráne – biryani, hustá omáčka s kuraťom alebo hovädzím mäsom, dosť mastná a pikantná – nihari. Takisto existuje viac druhov polievok so zeleninou, šošovicou alebo mäsom -  shorbas.
 
V celej krajine je typický čierny a zelený čaj s kardamonom, alebo kašmírsky čierny čaj s mliekom, cukrom a mandľami, či jogurtový nápoj Lassi, pije sa najmä v regióne Punjab, býva na sladko alebo na slano. Zo sladkosti je rozšírená Sohan halwa, tradičná zmrzlina, kulfi – s cestovinami, pistáciami a ružovou vodou.
 
V súčasnosti nie je doporučené cestovať do provincií Khyber Pakhtunkhwa a Balúčistan.
 
Khyber Pakhtunkhwa je z hľadiska bezpečnosti nestabilná oblasť, vláda v tejto provincií nemá veľké právomoci. Je takisto častým bojom medzi vládou a väčšími teroristickými skupinami.
 
V dôsledku separatistického konfliktu v Balúčistane, niektorí ľudia môžu reagovať extrémne agresívne, obzvlášť ak vyjadríte podporu Pakistanu. To isté platí voči Indii či Azad Kašmíru kvôli stále trvalému konfliktu o Kašmír, odporúčame vyhýbať sa predmetnej téme a v tejto veci nevyjadrovať svoje názory.
 
V krajine je stále pretrvávajúce nebezpečenstvo únosu cudzincov, samovražedných atentátnikov, ktorí sa vyskytujú hlavne v blízkosti vládnych inštitúcií, verejných miest často navštevovaných práve turistami, letiská, trhy, obchodné centrá, náboženské miesta, reštaurácie alebo obchody západného štýlu a v niektorých prípadoch aj horské kempy, či miesta spojené s horskou turistikou. Veľké mestá ako Islamabad, Karáči, Lahore a Pešávar bývajú výskytom bombových a iných útokov. Aj napriek redukcii teroristických útokov v posledných rokoch si stále treba dávať pozor na vyššie spomenuté.
 
Zdravie
Je striktne doporučené nepiť vodu z vodovodných kohútikov, samotní Pakistanci pijú väčšinou filtrovanú alebo prevarenú vodu alebo vodu balenú vo fľašiach. Ľad sa však robí práve z vody z vodovodných kohútikov. Mliečne výrobky, ktoré nie sú pasterizované môžu byť zdrojom šírenia tuberkulózy. Mlieko si treba po zakúpení radšej prevariť. Treba sa vyvarovať uštipnutia od komára, obzvlášť vo vysokých nadmorských výškach, kde komáre rozširujú maláriu. Treba si dávať pozor aj na horúčku dengue, hlavne v lete, kedy teploty môžu dosiahnuť až 50°C a komáre túto chorobu rozširujú v období monzúnových dažďov v mesiacoch júl až september, najväčší výskyt bol zaznamenaný v provincií Punjab. V súčasnosti sa v Pakistane šíri týfus, ktorý je odolný na akékoľvek lieky a antibiotiká vrátane ceftriaxonu. Je nevyhnutné mať očkovanie proti Hepatíde A a týfusu, treba sa taktiež obozretne stravovať, aby ste predišli infekcii. Jesť len uvarené potraviny. O ostatných očkovaniach sa treba poradiť s doktorom pred cestou, v závislosti od dĺžky pobytu a provincie ktorou budete v Pakistane prechádzať.
 
Morálne aspekty
Pakistanské ženy sa nerozprávajú s cudzími mužmi. V menších mestách a v horách sú obyvatelia konzervatívnejší a dodržiavajú tradičné zvyky. Na verejných miestach sa osoby opačného pohlavia nedotýkajú a neprejavujú si žiadne náklonnosti.
 
Všeobecne
Nie je vždy vhodné diskutovať o náboženstve, niektorí miestni nie vždy rešpektujú ostatné náboženstvá a môže to vyústiť do konfliktu. Takisto sa treba vyhýbať témam ako je Kašmír alebo India a najlepšie nevyjadrovať svoj názor, lepšie je zmeniť tému.
 
To isté platí aj o politike. Pakistan má politické problémy a cudzincovi sa niektorí miestni chcú zveriť so svojím názorom, prípadne zistiť ten váš, alebo môže byť návrh na zapojenie sa do protivládnych protestov, čo v žiadnom prípade neodporúčame. Striktne je odporučené vyhýbať sa daným témam a vyhýbať sa príliš veľkým zhromaždeniam.
 
Pakistan je islamská krajina, kde platí zákaz požívania alkoholu. Za vlastníctvo a užívanie drog môže hroziť až trest smrti. Aj za malé množstvo drog hrozí odňatie slobody na dlhú dobu, vysoká pokuta, prípadne okamžitá deportácia na vlastné náklady. Je zakázané privážať do krajiny bravčové mäso a alkohol. Sexuálny styk medzi osobami rovnakého pohlavia je zakázaný a môže viesť až k trestu smrti.
 
Pakistan má časté výskyty zemetrasení obzvlášť v severných a v západných provinciách. V pobrežných oblastiach bývajú tropické cyklóny charakteristické silným dažďom a vetrom. V horských oblastiach si treba dávať pozor na lavíny.
 

Colné predpisy – čo je možné doviezť a vyviezť pre osobnú spotrebu
Published 11.06.2022

Dovoz peňazí je neobmedzený, s výnimkou miestnej meny. Je povolený dovoz/vývoz maximálne 100 rupií a vývoz valút do 5.000,- USD. Bez cla si môžete doviezť predmety osobnej spotreby, 200 ks cigariet, alebo tomu zodpovedajúce množstvo tabakových výrobkov. Obmedzený je dovoz ovocia a zeleniny, prísne zakázaný dovoz alkoholu.

Info pre motoristov
Bezpečnostná situácia
Published 11.06.2022

Veľvyslanectvo SR v Teheráne neodporúča turistické cesty do Pakistanu a v prípade nevyhnutných ciest do krajiny odporúča spolupracovať s vierohodným domácim partnerom, ktorý by mal byť schopný poskytnúť čo najvyššiu úroveň bezpečnosti pri pohybe po krajine.
 
Pred cestou odporúčame pozrieť si internetovú stránku Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a Veľvyslanectva SR Teheráne.
 
Bezpečnostná situácia v krajine, aj v súvislosti s dlhodobým vývojom v Afganistane, je zlá s tendenciou ďalšieho zhoršovania.
 
Vzhľadom na zhoršenú bezpečnostnú situáciu v krajine a možné riziká Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR dôrazne neodporúča občanom SR smerujúcim do Pakistanskej islamskej republiky cestovať do oblastí severozápadného Pakistanu susediacich s Afganistanom (provincia Khyber-Pakhtunkhwa, provincia Balučistan s vysokým rizikom sektárskeho a etnického násilia, Lahore, kde hrozia bombové atentáty).
 
Upozorňujeme, že teroristické útoky a násilie majú stále vysokú tendenciu a nie sú teritoriálne obmedzené iba na uvedené najviac rizikové územia. Útok aj na civilné ciele je v súčasnosti možný prakticky na ktoromkoľvek mieste v Pakistane.
 
Hrozí vysoké riziko útoku na zahraničné osoby a objekty, prevažne z krajín západného sveta. Únosy s cieľom získania výkupného majú stúpajúcu tendenciu. Aj oblasti, ako napr. Gilgit-Baltistan, ktoré boli považované za bezpečné, zaznamenali útoky teroristov, ktorých obeťami boli už aj slovenskí občania. Ohrozené sú budovy západných spoločností, vládne objekty a úrady, kresťanské zariadenia. Vyhýbajte sa veľkým zhromaždeniam ľudí, správajte sa nenápadne, dbajte na opatrnosť aj v reštauráciách, na trhoviskách, pri prehliadke pamätihodností a v hoteloch.
 
Mimoriadne vysoké riziko sektárskeho a etnického násilia je v meste Karáči, kde je aj vysoká úroveň bežnej kriminality.
 
Veľvyslanectvo neodporúča cesty autom z Iránu do Pakistanu.

Turistické a iné užitočné informácie

Doprava

Published 11.06.2022

V Pakistane sa jazdí ľavostranne. Nespoliehajte sa na pravidlá cestnej premávky, v krajine sa jazdí, čím sa dá, kade sa dá a ako sa dá. Vo verejnej doprave sa najčastejšie používajú mikrobusy, autobusy a pikapy. Nástojčivo neodporúčame používať miestne autobusy a to ani miestne, ani diaľkové. Sčasti pre ich zlý technický stav, sčasti preto, že turistické autobusy sú obľúbeným terčom ozbrojených bánd a atentátnikov. Po zotmení a v noci zásadne NEJAZDITE. V krajine je hustá a pomerne lacná sieť vnútroštátnych aerolínií, väčšie mestá spája železničná sieť.

Zdravotná  starostlivosť

Published 11.06.2022

S ohľadom na hygienické pomery a nedostatok odborného personálu je úroveň zdravotníctva nižšia ako v európskych krajinách. V hlavnom meste je kvalitná nemocnica s lekármi, ktorí študovali v USA. Väčšina odborných a všeobecných lekárov má miestne školy a zriedkavo ovládajú cudzie reči. Vo veľkomestách ako Karáčí, Pešavár a Lahore je vysoký výskyt osôb nakazených vírusom HIV, v severozápadnej pohraničnej provincii bol zaznamenaný výskyt smrteľného "konžského vírusu". Miestne zdravotnícke úrady varujú pred epidemickým šírením hepatitídy typu A,B,C na území celej krajiny, lokálne sa vyskytuje malária, lepra a tuberkulóza. Pred cestou určite nezaškodí návšteva odborného lekára a konzultácia o možnosti preventívneho očkovania. Odporúčame vziať so sebou lekárničku s bežnými liekmi a doplniť ju o preparáty proti črevným chorobám.

Klimatické podmienky

Published 11.06.2022

Púštne podnebie na juhu krajiny, suché, kontinentálne na severe. V mesiacoch apríl až jún dosahujú horúčavy v niektorých oblastiach 50°C, vo východnej časti monzúnová klíma. Obdobie dažďov trvá od júna do augusta, v septembri až máji panuje suché, horúce počasie.

Štátne sviatky
Dôležité telefónne čísla
Rady a odporúčania
Published 11.06.2022

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR upozorňuje slovenských občanov na pretrvávajúce zvýšené bezpečnostné riziko teroristických útokov a únosov pre cudzincov vo veľkých mestách, predovšetkým v Karáči (aj vysoká kriminalita), v provinciách Khyber - Pakhtunkhwa, Balúčistan. V uvedených oblastiach prebiehajú protiteroristické operácie a strety pakistanskej armády s bojovníkmi Talibanu, ktorý neustále hrozí cudzincom, že pokiaľ neopustia Pakistan, stanú sa terčom odvetných útokov.
 
Takisto je doporučené nekomunikovať s miestnymi na tému India vs. Kašmír. A nevyjadrovať svoj názor, prípadne koho v danom konflikte podporujete.
 
Pred cestou odporúčame preveriť na internetových stránkach Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a Veľvyslanectva SR v Teheráne aktuálne cestovné odporúčania.
 
V Pakistane je najlepšou menou Euro a Dolár. Treba si dávať pozor v akej kvalite vám dajú miestnu menu, bankovky nesmú byť poničené a v prípade doláru, treba dbať na to, aby ste mali bankovky tlačené po roku 2010, v opačnom prípade vám ich neakceptujú. Najlepšie je mať najnovšie doláre.
 
V krajine sa dajú použiť bankové karty Visa a MasterCard vo väčších mestách, nie na vidieku. Vyberať peniaze je doporučené v miestnej mene, najlepšie v bankomatoch, ktoré sú pri banke. Platiť kartou je možné len vo veľkých obchodných centrách, supermarketoch, ktoré prijímajú platbu kartou, pripadne v hoteloch. Treba mať však so sebou hotovosť, lebo na platbu kartou sa nedá úplne spoľahnúť. Platné sú čipové karty s PIN kódom, nie karty s magnetickým prúžkom.


Dobrovoľná registrácia pred cestou do zahraničia

Plánujete cestu do zahraničia? Využite našu službu, prostredníctvom ktorej môžete dostávať aktuálne informácie o zvolenej krajine. V prípade vzniku krízovej situácie registrácia umožní lepšiu organizáciu pomoci slovenským občanom v zahraničí.

Mobilná aplikácia Svetobežka

Aplikácia vám pomôže v núdzových situáciach v krajine, keď vás okradnú, havarujete alebo stratíte doklady. Nájdete v nej koho kontaktovať, kde hľadať pomoc, dobrovoľnú registráciu online a hlásenie stavu núdze. Upozorní vás tiež, na čo nezabudnúť pred cestou do vybranej krajiny.



Správy

Miroslav Lajčák, Deputy Prime Minister and Minister of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic, ceremonially opened the Honorary Consulate of Slovakia in Lahore (Punjab Province) and appointed Malik Muhammad Asif to the office of the Honorary Consul today (10 June 2014) on the second day of his official visit to Pakistan.

Miroslav Lajčák, Deputy Prime Minister and Minister of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic, started his official visit to the Pakistan Islamic Republic today (9 June 2014). In talks with Sartaj Aziz, Adviser to the Prime Minister on National Security and Foreign Affairs, acting also as the foreign affairs minister, upon whose invitation the head of Slovak diplomacy arrived in Pakistan, Minister Lajčák strongly condemned yesterday’s terrorist attack in Karachi which claimed almost 30 lives.

State Secretary of the Ministry of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic Peter Burian received designated Ambassador of the Islamic Republic of Pakistan to the Slovak Republic (seated in Vienna) Ayesha Riyaz on the occasion of the presentation of her credentials today (18 March 2014).

Lajčák sent his Pakistani counterpart Muhammad Nawaz Sharif a letter of condolence in relation to the earthquake in Pakistan, which resulted in 238 dead and more than 350 people injured, at a minimum. It is supposed that the number of victims and injured will grow as more victims are pulled from the rubble.

The following statement was issued by Minister Miroslav Lajčák concerning the weekend terrorist attack in Pakistan and possible Slovak victims.


Pakistan

Základné informácie

Common english name Pakistan
Official name Islamic Republic of Pakistan
Official english name Islamic Republic of Pakistan
Common name Pakistan
Local name اسلامی جمہوریۂ پاکستان islāmī jamhūriya-i-pākistān
Continent Ázia
Capital city Islamabád
English name of capital Islamabad
Local name of the capital Islamabad
Currency Pakistanská rupia
International currency abbreviation PKR
The official languages urdu, angličtina
Time zone +0500
International licence plate PK
Capital city longitude 73.06515
Capital city latitude 33.69381
The emergence of the state 08.08.1947
System of government Islamská republika

Hlava štátu Árif Alví
Predseda vlády Imrán Chán
Minister zahraničných vecí Šáh Mahmúd Qureši
Nadviazanie diplomatických stykov so Slovenskou republikou 01.01.1993

Zastupiteľské úrady

Embassy of the Slovak Republic in Tehran

No, 72 Moghadassi Street, Bahonar Street, Niavaran, Post Code: 1971836199, P.O.Box 19395-6341, 1971836199 Tehran
Phone
+98 2122740466
+98 2122754560
Fax
+98 2122758528
Email of the consular department

(for all e-mails concerning consular agenda, such as visa/residencies or superlegalization).

Embassy of the Slovak Republic in Tehran

Honorárne konzuláty

Bilaterálne vzťahy

Info a príležitosti pre podnikateľov

Ekonomické správy

Aktuálne

Ekonomické informácie o teritóriu
Pakistan - ekonomické informácie o teritóriu 2022
PDF 474.3 kB, 6/22/22, 177 downloads
Download
Obstarávanie a tendre
Pakistan - ekonomické informácie o teritóriu 2022
PDF 474.3 kB, 6/22/22, 177 downloads
Download
Veľtrhy a výstavy

Aktuálne

Pakistan - ekonomické informácie o teritóriu 2022
PDF 474.3 kB, 6/22/22, 177 downloads
Download
Podujatia veľvyslanectva
Ekonomický diplomat
Name and surname Mr. Peter Harmanovský
Embassy Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Teheráne
Email peter.harmanovsky@mzv.sk
Function ekonomický diplomat, konzul

Medzinárodné zmluvy

Kultúra a krajania

Aktuálne


Back To Top