Aktuality

On 28 February 2023, Slovakia sent 500,040 doses of COVID-19 vaccines from BioNTech-Pfizer to Kazakhstan. The provision of vaccines with a total value of EUR 9,750,780 was carried out based on a request from Kazakhstan.

Ministri a štátni tajomníci pre európske záležitosti členských krajín Európskej únie (EÚ) sa venovali príprave zasadnutia Európskej rady, ktorá sa uskutoční 16. a 17. decembra 2021 v Bruseli. Lídri EÚ budú rokovať o širokom spektre tém vrátane aktuálnej pandemickej situácie v Európe. Na programe decembrového summitu sú aj otázky súvisiace s citlivou problematikou zvyšujúcich sa cien energií či téma vonkajších vzťahov EÚ, tentoraz s dôrazom na mimoriadnu situáciu na bielorusko-poľskej hranici....

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok na pozvanie šéfa rakúskej diplomacie Michaela Linharta rokoval dnes, 22. októbra 2021, vo Viedni s ministrami zahraničných vecí Rakúska, Česka, Maďarska a Slovinska.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivan Korčok navštívil 17. - 18. októbra 2021 Gruzínsko. Počas svojej prvej návštevy Tbilisi vo funkcii ministra rokoval s podpredsedom vlády a ministrom zahraničných vecí Davidom Zalkalianim. Ministra Korčoka prijal aj predseda parlamentu Kacha Kučava, ako aj predseda vlády Irakli Garibašvili.

„S príchodom jesenných mesiacov sa začína v Európskej únii (EÚ), napriek dosiahnutej zaočkovanosti populácie vyše 70 percent, stupňovať ďalšia vlna pandémie COVID-19. Je preto veľmi dôležité, aby sa členské štáty EÚ aktívne koordinovali aj v takých citlivých otázkach, akou je napríklad podávanie tretej dávky vakcín či očkovanie maloletých.“

Slovenská republika sa pripája k úsiliu Európskej únie a jej členských štátov zameranému na podporu tretích krajín v boji s ochorením COVID-19 prostredníctvom zdieľania vakcín. V zmysle uznesenia vlády Slovenskej republiky č. 364/2021 Slovensko daruje 60-tisíc vakcín výrobcu AstraZeneca Ukrajine a 10-tisíc rovnakých vakcín Čiernej Hore.

Slovenská diplomacia od začiatku tohto týždňa intenzívne rokuje o uznávaní certifikátov o očkovaní. „Som rád, že máme prvé výsledky: po mojom rokovaní s maďarským kolegom P. Szíjártóm, budú naši južní susedia uznávať slovenské očkovacie certifikáty, to isté platí aj v prípade Česka a Rakúska," vyhlásil minister I. Korčok.

Už o 6 mesiacov skôr ako bolo pôvodne plánované, dostane Slovensko 680 587 vakcín Pfizer, ktoré do SR prídu už najbližšie tri mesiace. „340 tisíc našich občanov bude pred Covidom chránených registrovanou vakcínou o pol roka skôr,“ uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok.