Sudán

Vlajka Sudanu

Sudan

Khartoum - local time:

Po prevzatí moci armádou 25. októbra 2021 a odstúpení predsedu vlády 2. januára 2022 zostáva krajina bez funkčnej vlády. Napätie medzi armádou a polovojenskými zložkami sa v posledných mesiacoch vystupňovalo. V hlavnom meste Chartúme a v iných mestách dochádza od 15. apríla 2023 k ozbrojeným zrážkam.


Cestovanie

Upozornenia pred cestou
Podmienky vstupu
Updated 04.05.2022
Published 03.05.2022

Občania SR potrebujú pre vstup na územie Sudánu cestovný pas a platné víza. Cestovný pas musí mať platnosť minimálne 6 mesiacov od dátumu vstupu do Sudánu. 

V cestovnom pase nesmie byť udelené izraelské vízum

Občania SR môžu požiadať o udelenie víza veľvyslanectve Sudánu vo Viedni. Žiadateľ musí predložiť na veľvyslanectve potvrdenie o rezervácii ubytovania a spiatočnú letenku. 

V prípade obchodnej cesty je potrebné preložiť list pozývajúcej organizácie s cieľom pobytu, jeho predpokladanou dĺžkou a finančným zabezpečením. Kópia zoznamu iných kontaktov v Sudáne sa odporúča predložiť. Doba na vybavenie víz je zvyčajne 14 dní. V mimoriadnych prípadoch (pri obchodných cestách) je možné požiadať o vízum na veľvyslanectve Sudánu v Káhire. 

Medzinárodný očkovací preukaz sa nevyžaduje. Môže sa stať, že pohraničné orgány budú vyžadovať od návštevníka potvrdenie, že nie je nositeľom vírusu HIV, alebo vírusu Ebola. 

V žiadnom prípade sa neodporúča cestovať do Sudánu bez platného víza. Získať vízum na letisku po prílete nie je možné a väčšina leteckých spoločností neprevezme na palubu cestujúceho bez víz. V súčasnosti sa nevyžaduje žiadna deklarácia o výške dovážaných valút, ani pri odchode z krajiny.

Miestne špecifiká
Updated 04.05.2022
Published 03.05.2022

V krajine neodporúčame používať platobné karty. Pomerne akceptovaným je americký dolár, s výnimkou vidieckych oblastí. Odporúčame preto, aby ste pri sebe mali hotovosť. Existuje malá alebo žiadna formálna infraštruktúra cestovného ruchu. Záchranná pomoc a následná vhodná lekárska asistencia sú často obmedzené alebo nedostatočné.

Colné predpisy – čo je možné doviezť a vyviezť pre osobnú spotrebu
Updated 04.05.2022
Published 03.05.2022

V súčasnosti sa nevyžaduje žiadna deklarácia o výške dovážaných valút, ani pri odchode z krajiny. Do Sudánu je prísne zakázaný dovoz alkoholu, pornografických časopisov a nosičov, zbraní a drog. Taktiež konzumácia drog sa prísne trestá. Je zakázané dovážať rádioamatérske výrobky (prijímače a vysielače). 

Videokamery, fotoaparáty, počítače a niektoré ďalšie elektrické prístroje sa môžu doviezť avšak je na ne uvalený dočasný colný režim, pričom je možné požadovať zloženie kaucie, ktorá je pri odchode z krajiny vrátená. Je zakázaný vývoz slonoviny, archeologických pamiatok, tigrích koží a trofejí chránených zvierat. Toto opatrenie sa netýka suvenírov zakúpených v obchodoch. V Sudáne nie je povinná výmena valút. Miestne devízové predpisy umožňujú nevyužitú sudánsku menu zmeniť naspäť v konvertibilnú menu. Odporúča sa výmena v miestach tomu určených (banky, zmenárne). 

Od turistov sa na hraničných priechodoch nepožaduje preukázanie dostatočných finančných prostriedkov na zabezpečenie pobytu. Pred vstupom je nutné vyplniť colnú deklaráciu s uvedením výšky valút dovážaných do krajiny. Pri odchode je možné vyviezť valuty len do výšky uvedenej na vstupnej deklarácií.

Bezpečnostná situácia
Updated 04.05.2022
Published 03.05.2022

Sudán nie je krajinou, ktorá je naklonená cestám individuálnych turistov. Protesty prebiehajú po celej krajine. Internetové a telefónne služby zostávajú nespoľahlivé a môžu byť v krátkom čase zablokované alebo pozastavené, môže dôjsť k uzavretiu letísk. Protesty sú pravidelným javom od revolúcie v roku 2019 a ich tempo sa zvyšuje po vojenskom prevzatí moci z 25. októbra 2021. Polícia a iné bezpečnostné sily môžu zasiahnuť s cieľom rozohnať demonštrantov, a to aj s použitím slzotvorného plynu a v niektorých prípadoch ostrej munície, keď sa protesty konajú v blízkosti kľúčových vládnych miest a/alebo obmedzujú slobodu pohybu. MZVaEZ SR neodporúča podnikanie ciest mimo hlavného mesta smerom na juh krajiny. Situácia v južných štátoch je stále nepokojná kvôli ozbrojeným zrážkam medzi vládnymi zložkami a SPLA (Sudánskou ľudovou ozbrojenou armádou). Cesty do štátov Južný Darfour, Severný Kordofan, Kassala, štáty horného toku rieky Níl, Bahr el Ghazal a Equatoria sa absolútne neodporúčajú. Mestá južného Sudánu sú zakázané pre turistov a sú pod kontrolou vládnych vojsk. V prípade cesty do niektorého z týchto štátov sa vyžaduje “Travel permit” a cesta je možná väčšinou len letecky. Travel permit do južných štátov sa vybavuje veľmi zdĺhavo a prakticky sa vydáva len členom diplomatických misií akreditovaných v Sudáne, pracovníkom medzinárodných organizácií a členom nevládnych medzinárodných organizácií. Mimo väčších miest je bezpečnosť slabá. V prípade cesty na juh od línie Nyala – EL Obeid – Kassala sa odporúča zostať v kontakte s veľvyslanectvom SRv Káhire, resp. honorárnym konzulom SR v Chartúme.

Turistické a iné užitočné informácie

Doprava

Updated 04.05.2022
Published 03.05.2022

Mestská doprava
Taxíky sú k dispozícii v mestských centrách, ale vo všeobecnosti sú nekvalitné. V Chartúme môžete používať online telefonickú službu, ale musíte mať v telefóne miestnu SIM kartu s dátovou službou.

Letecké spojenie: Priame letecké spojenie Viedeň-Chartúm neexistuje; je vhodné použiť linku z Viedne –Káhira-Chartúm (Egyptair).
 

Zdravotná  starostlivosť

Updated 04.05.2022
Published 03.05.2022

Zdravotnícke zariadenia v Chartúme sú dostatočné na bežnú starostlivosť, ale nemocnice nie sú vhodné v prípade vážnejších zdravotných problémov. Mimo hlavného mesta existuje len málo zdravotníckych zariadení, nemocnice a kliniky sú slabo vybavené a záchranné služby sú nedostupné. Lieky sú dostupné len občas. Za všetku zdravotnú starostlivosť poskytovatelia očakávajú platbu v plnej výške v sudánskych librách pred vykonaním liečby. Záchranné služby nie sú prítomné v celej krajine alebo sú nespoľahlivé Nie sú vybavené najmodernejším zdravotníckym vybavením, nie sú vybavené vyškolenými zdravotníkmi. Sudán zažíva prepuknutie cholery a poliovírusu odvodeného z vakcín (cVDPV). Prípady detskej obrny boli hlásené v štátoch: Modrý Níl, Gezira, Červené more, Západný Darfúr a Východný Darfúr. Dôrazne odporúčame doplnkové poistenie, ktoré obsahuje v prípade zdravotných problémov aj lekársku evakuáciu.

Klimatické podmienky

Updated 04.05.2022
Published 03.05.2022

Sever krajiny má typické horúce púštne počasie, zrážok je minimum, najviac padá na juhu a zvyčajne v období medzi aprílom a októbrom. Teploty sú vysoké (45 °C) v každom mesiaci a kdekoľvek. V januári sú teploty nad 30°C, v noci teploty klesajú na  25°C. Trvanie slnečného svitu je veľmi vysoké v celej krajine, ale najmä v púšti, kde sa môže vyšplhať až na viac ako 4 000 hodín ročne.

Štátne sviatky
The next public holiday in Sudan is
1 January
Independence Day
DATE DAY HOLIDAY
1 January monday Independence Day
Dôležité telefónne čísla
Updated 04.05.2022
Published 03.05.2022

Predvoľba krajiny: +249; 
Polícia: 999; 
Rýchla pomoc: 333;
Hasiči: 777
 


Dobrovoľná registrácia pred cestou do zahraničia

Plánujete cestu do zahraničia? Využite našu službu, prostredníctvom ktorej môžete dostávať aktuálne informácie o zvolenej krajine. V prípade vzniku krízovej situácie registrácia umožní lepšiu organizáciu pomoci slovenským občanom v zahraničí.

Mobilná aplikácia Svetobežka

Aplikácia vám pomôže v núdzových situáciach v krajine, keď vás okradnú, havarujete alebo stratíte doklady. Nájdete v nej koho kontaktovať, kde hľadať pomoc, dobrovoľnú registráciu online a hlásenie stavu núdze. Upozorní vás tiež, na čo nezabudnúť pred cestou do vybranej krajiny.Správy

Prieniky možnej spolupráce Slovenska a Sudánu na bilaterálnej a medzinárodnej úrovni zhodnotili dnes (14. júna) štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Lukáš Parízek a štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí Sudánskej republiky Kamal Ismaíl.

O možnostiach budúcej spolupráce medzi Slovenskom a Sudánom rokovali dnes (4. apríla) štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Lukáš Parízek a dezignovaný veľvyslanec Sudánskej republiky v SR so sídlom vo Viedni Mohamed Hussein Hassan Zarouga pri príležitosti odovzdania kópií jeho poverovacích listín.

State Secretary of the Ministry of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic Peter Burian paid a working visit to the Republic of the Sudan on September 24-26, 2014. Within his visit, he held talks with his counterpart, State Minister Kamil Ismail on opportunities for expanding bilateral cooperation. During the discussion, they exchanged views on current regional and global issues.


Sudán

Základné informácie

Common english name Sudan
Official name Republic of the Sudan
Official english name Republic of the Sudan
Common name Sudan
Local name Jumhuriyat as-Sudan
Continent Afrika
Capital city Khartoum
English name of capital Khartoum
Local name of the capital Al-Khurtum
Currency Sudánska libra
International currency abbreviation SDG
Telephone area code +249
The official languages arabský
Time zone +0300
Internet domain .sd
International licence plate SUD
Capital city longitude 32.57390
Capital city latitude 15.50383
The emergence of the state 1956-01-01
System of government federácia

Predseda vlády Abdel Fattah al-Burhan
Minister zahraničných vecí Ali Sadiq Ali
Uznanie Slovenskej republiky 1.1.1993
Uznanie štátu Slovenskou republikou 01.02.1993
Nadviazanie diplomatických stykov so Slovenskou republikou 27.7.1993

Zastupiteľské úrady

Embassy of the Slovak Republic in Cairo

3, Adel Hussein Rostom, P.O.BOX 450, 11794 - Ramses Post Office Dokki, P.O.BOX 450
11794 - Ramses Post Office Dokki Cairo
Phone
+20 233358240
+20 233357544
+20 233376901
Fax
+20 233355810
Email of the consular department
Embassy of the Slovak Republic in Cairo

Honorárne konzuláty

Bilaterálne vzťahy

Info a príležitosti pre podnikateľov

Ekonomické správy
Ekonomické informácie o teritóriu
Sudán - ekonomické informácie o teritóriu 2023
PDF 313.4 kB, 9/19/23, 292 downloads
Download
Obstarávanie a tendre
Sudán - ekonomické informácie o teritóriu 2023
PDF 313.4 kB, 9/19/23, 292 downloads
Download
Veľtrhy a výstavy
Sudán - ekonomické informácie o teritóriu 2023
PDF 313.4 kB, 9/19/23, 292 downloads
Download
Podujatia veľvyslanectva
Ekonomický diplomat
Name and surname Mr. Ján Petrus
Embassy Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nairobi
Email jan.petrus@mzv.sk
Function ekonomický diplomat

Medzinárodné zmluvy

Kultúra a krajania


Back To Top