Európska rada - informácie a závery z rokovaní

Európska rada dáva Európskej únii potrebné podnety na jej rozvoj a určuje jej všeobecné politické smerovanie a priority. Nevykonáva legislatívnu funkciu. Európska rada sa skladá z hláv štátov alebo predsedov vlád členských štátov, ako aj svojho predsedu a predsedu Európskej komisie. Na jej práci sa zúčastňuje vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku.

 

 

 

 

BREXIT

Cieľom tejto informačnej Platformy je poskytnúť v jasnej a zrozumiteľnej forme praktické informácie občanom a podnikateľskej obci, ako aj poskytnúť im odporúčania a rady pre riešenie ich životnej či ekonomickej situácie zasiahnutej Brexitom.

 

 

 

#MYSMEEU

Projekt #MYSMEEU je iniciatívou Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky, ktorý má za cieľ obnoviť širokú spoločenskú diskusiu na Slovensku o aktuálnych témach týkajúcich sa Európskej únie s osobitným dôrazom na jej budúcnosť a miesto Slovenska v nej.

 

 

 

Back

Core Topics of the Talks of State Secretary Klus with his Croatian Counterpart Metelko-Zgombić: Summer Tourist Season and EU Summit with Western Balkans Countries

Letná turistická sezóna a summit EÚ s krajinami západného Balkánu ako hlavné témy rozhovoru štátneho tajomníka M. Klusa s chorvátskou partnerkou A. Metelko-Zgombić

30.4.2020 | Aktivity štátnych tajomníkov | Slovensko a Európska únia | Chorvátsko

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Martin Klus absolvoval dnes (vo štvrtok 30. apríla 2020) telefonický rozhovor so štátnou tajomníčkou Ministerstva zahraničných a európskych záležitostí Chorvátskej republiky Andrejou Metelko-Zgombić. Tá aktuálne počas chorvátskeho predsedníctva vedie Radu pre všeobecné záležitosti (GAC). „Chorvátsko má svoje prvé predsedníctvo počas jedného z najťažších období v histórii EÚ. Napriek tomu sa pandémiou koronavírusu nenechalo zaskočiť a je veľmi aktívne. Od polovice marca zorganizovalo už 27 videokonferencií. Tie nám umožňujú hovoriť o spoločných riešeniach, lebo práve o tom je EÚ,“ podčiarkol M. Klus.
 

Partneri vyjadrili nádej, že vývoj epidemiologickej situácie umožní aspoň v obmedzenej miere letnú turistickú sezónu. „Slováci boli zvyknutí stráviť letnú dovolenku v Chorvátsku a radi hovoria o chorvátskom mori ako o slovenskom,“ pripomenul štátny tajomník. Aj keď záujem o hľadanie vhodného riešenia je, ani jeden z partnerov nechcel predbiehať, ako by malo vyzerať. „Bude to predmetom rozhovorov aj na európskej úrovni. Ale tento tlak tu už je a začína byť výrazný. Je jasné, že odpoveď musíme mať čoskoro, “ dodal M. Klus.
 

Obe krajiny zdieľajú početné priority v oblasti zahraničnej a európskej politiky a sú silnými podporovateľmi integrácie regiónu západného Balkánu do EÚ. „Vyjadril som naše odhodlanie prispieť k úspechu samitu EÚ – západný Balkán, ktorý sa uskutoční na budúcu stredu 6. mája formou videokonferencie. Pôvodne mali byť všetci lídri v Záhrebe. Je to škoda, malo to byť top podujatie chorvátskeho predsedníctva. Slovensko je pripravené potvrdiť európsku perspektívu pre tento región,“ potvrdil M. Klus.