Súčasné predsedníctvo v Rade EÚ 

 
Priority rumunského predsedníctva sú:
 
1. Európa konvergencie
 
2. bezpečnejšia Európa
 
3. Európa ako silný globálny aktér
 
4. Európa spoločných hodnôt
 
 

#MYSMEEU

  • ​Projekt #MYSMEEU je iniciatívou Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky, ktorý má za cieľ obnoviť širokú spoločenskú diskusiu na Slovensku o aktuálnych témach týkajúcich sa Európskej únie s osobitným dôrazom na jej budúcnosť a miesto Slovenska v nej.
     
Back

EU 27 Foreign Affairs Ministers Discussed Draft Agreement between EU and London

Ministri zahraničných vecí dvadsaťsedmičky prerokovali návrh dohody medzi EÚ a Londýnom

19.11.2018 | Aktivity ministra | Slovensko a Európska únia | Spojené kráľovstvo

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák sa dnes (19. novembra 2018) zúčastnil na mimoriadnom zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti (GAC) vo formáte EÚ27, na základe čl. 50. K zvolaniu dnešnej Rady došlo v kontexte potreby prerokovania textu dohody o vystúpení Spojeného kráľovstva (UK) z EÚ britským kabinetom. Následne návrh dohody o odstúpení a náčrt politickej deklarácie o budúcich vzťahoch prerokuje Európska rada na úrovni hláv štátov a vlád (25. novembra 2018) s cieľom ich schválenia. Ministri sa zhodli, že dohoda je dobrá, vyvážená a odráža záujmy „európskej dvadsaťsedmičky“. „Dokument zodpovedá našim záujmom a prioritám, medzi ktoré patrí postavenie slovenských a európskych občanov vo Veľkej Británii, ako aj finančné vyrovnanie zo strany Spojeného kráľovstva po odchode z EÚ,“ uviedol M. Lajčák. Minister dodal, že aj riešenie hranice medzi UK a Írskom, ktoré sa podarilo vyjednať, patrí medzi najlepšie možné, nakoľko predstavuje garancie pre férové vzťahy do budúcnosti. 

S maďarským partnerom P. Szijjártóom. S maďarským partnerom P. Szijjártóom. S maltským ministrom Carmelom Abelom. S maltským ministrom Carmelom Abelom. Dánsky minister Anders Samuelsen, maltský minister Carmelo Abela s ministrom M. Lajčákom v diskusii. Dánsky minister Anders Samuelsen, maltský minister Carmelo Abela s ministrom M. Lajčákom v diskusii.
Zo zasadnutia. Zo zasadnutia. Zo zasadnutia. Zo zasadnutia. Zo zasadnutia FAC. Zo zasadnutia FAC.
Zo zasadnutia. Zo zasadnutia.