Filipíny

Vlajka Filipín

Filipíny

Manila - miestny čas:

Upozornenie pred cestou

Od 4. októbra 2022 bola obnovená možnosť ciest na Filipíny ako pre očkované, tak aj neočkované osoby.


Cestovanie

Upozornenia pred cestou

Od 4. októbra 2022 bola obnovená možnosť ciest na Filipíny ako pre očkované, tak aj neočkované osoby.

V súvislosti s vyhlásením stavu národnej pohotovosti na Filipínach a eskaláciou konfliktu medzi filipínskymi vládnymi jednotkami a teroristickou skupinou Abu Sayyaf, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky odporúča necestovať na juhozápadnú časť Filipín na ostrovy Basilan, Jolo, Sulu, Tawi Tawi a západnú časť ostrova Mindanao.

Podmienky vstupu
Publikované 10.05.2022

Nižšie uvedené informácie platia za normálnych okolností. Z dôvodu pandémie COVID-19 došlo k zmene režimu. Aktuálne informácie o zavedených opatreniach a podmienkach vstupu v súvislosti s  pandémiou môžete nájsť na webovej stránke slovenského veľvyslanectva v Jakarte v sekciách Oznamy a upozornenia pred cestovaním a COVID-19.
 
Občania Slovenskej republiky môžu na územie Filipín vstúpiť bez víz, ak ich pobyt neprekročí 30 dní (v platnosti od 1. augusta 2013). Pri vstupe do krajiny je potrebné sa preukázať platným pasom a spiatočným lístkom, resp. lístkom do nasledujúcej destinácie.
 
Cestovný pas pri vstupe na Filipíny musí byť platný minimálne ešte 6 mesiacov po plánovanom ukončení pobytu na Filipínach.
 
Slovensko má s Filipínami uzatvorenú dohodu o bezvízovom styku pre držiteľov diplomatických a služobných pasov.

Cestovanie s deťmi
Publikované 10.05.2022

Deti musia mať platný cestovný doklad (pas/občiansky preukaz), v prípade, že necestujú s oboma rodičmi odporúčame mať so sebou notárom overené splnomocnenie na cestovanie s dieťaťom.

Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v slovenskom jazyku
Word 13.0 kB, 10.3.2023, 940 stiahnutí
Stiahnuť
Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v anglickom jazyku
Word 12.8 kB, 10.3.2023, 981 stiahnutí
Stiahnuť
COVID-19
Aktualizované 30.01.2023
Publikované 15.06.2022

Podmienky vstupu do krajiny

Od 4. októbra 2022 bola obnovená možnosť ciest na Filipíny ako pre očkované, tak aj neočkované osoby.

Deti mladšie ako 15 rokov nemusia byť očkované. Ďalej už nie je podmienkou pre vstup na územie Filipín mať dohodnuté cestovné poistenie (predtým musel mať cestujúci cestovné poistenie, ktoré pokrývalo aj ochorenie COVID-19, pričom poistné krytie muselo byť minimálne na sumu 35.000  USD). Filipínske úrady však odporúčajú, aby prichádzajúci cudzinci disponovali cestovným poistením.

Občan Slovenskej republiky starší ako 15 rokov môže na územie Filipín vstúpiť, ak je plne očkovaný (aspoň dvoma dávkami vakcín, pričom očkovanie muselo prebehnúť skôr ako 14 dní pred príchodom) a disponuje vakcinačným certifikátom uznávaným Filipínami (napr. EU DCC, VaxCertPH, a pod.).

Ak nie je očkovaný, pri prílete na Filipíny predloží laboratórny antigén test, ktorý bol vykonaný nie skôr ako 24 hodín pred odletom na Filipíny alebo si po prílete urobí laboratórny rapid antigén test na priamo letisku. Pre filipínske úrady nie je rozhodná platnosť očkovacích certifikátov.

Všetci cudzinci musia byť držiteľmi cestovných pasu, ktorých platnosť je dlhšia ako 6 mesiacov (od dátumu vstupu na Filipíny) a musia tiež predložiť na kontrolu spiatočnú letenku.

Všetci cestujúci, ktorí prichádzajú na Filipíny, majú povinnosť registrovať sa vo filipínskom príjazdovom formulári, tzv. eARRIVAL CARD. Predtým používané registračné formuláre a aplikácie pre cestovanie v rámci Filipín, napr. S-Pass alebo Traze sa momentálne už natoľko nepoužívajú, no nie je však vylúčené, že v niektorých oblastiach Filipín budú vyžadované.

V prípade nákazy COVID-19 je odporúčaná domáca izolácia (izolácia v trvaní 7 dní v prípade, že sa jedná o mierny alebo asymptomatický priebeh a osoba je zaočkovaná a 10 dní v prípade, že sa jedná o stredne ťažký priebeh a vždy aj v prípade, ak osoba nie je zaočkovaná). Prichádzajúci cudzinec má povinnosť informovať o tom, že má symptómy COVID-19 miestny úrad verejnej správy (local government unit - LGU). Filipínske úrady odporúčajú primárne zostať v izolácii doma, pokiaľ nie je potrebná pomoc lekára.

 

Všeobecne sa odporúča overiť si aktuálne platné podmienky pre vstup na Zastupiteľskom úrade Filipín vo Viedni, prípadne Honorárnom konzuláte Filipín v Bratislave a zároveň u konkrétnej leteckej spoločnosti. 

Od 1. mája 2021 cudzinci s platnými vízami môžu opätovne vstupovať do krajiny. Držitelia krátkodobých víz (tzv. víza 9a) musia sa pri príchode preukázať výnimkou na vstup do krajiny (Entry Exemption Document-EDE). 

Vo veci udelenia dlhodobých víz je nutné kontaktovať Zastupiteľský úrad Filipín vo Viedni, prípadne Honorárny konzulát Filipín v Bratislave.


Po príchode je nevyhnutné používať aplikáciu OneHealthPass (OHP). 

Informácie na webovej stránke Imigračného úradu 

 

Cestovanie v rámci krajiny

Plne zaočkovaní cudzinci sa musia pri cestovaní v rámci krajiny vedieť preukázať vakcinačným preukazom. Pre presuny medzi jednotlivými regiónmi odporúčame dôkladne si preveriť u konkrétneho prepravcu a miestnych úradov podmienky presunu v krajine. Od 1. septembra 2021 bola zavedená do praxe trakovacia aplikácia OneHealthPass

Od 28. októbra 2022 platí dobrovoľné nosenie masiek. Ich nosenie je stále odporúčané seniorom, chorým, tehotným ženám, neočkovaným osobám a osobám s príznakmi. Masky sú stále vyžadované v zdravotníckych zariadeniach a vo verejnej doprave všetkých typov.

 

Podmienky tranzitu a odchodu

Odchod z krajiny je pre cudzincov umožnený. Z Filipín sú dostupné pre návrat do SR komerčné lety prostredníctvom aerolínii viacerých komerčných spoločností z troch medzinárodných letísk:  

  • NAIA v Manile
  • Medzinárodné letisko Clark
  • Medzinárodné letisko Mactan Cebu 

 

Opatrenia v krajine

V krajine platia už len limitované karanténne obmedzenia pre boj s COVID-19 a v jednotlivých regiónoch platné rôzne stupne obmedzení. Verejná doprava funguje v normálnom režime. 

Aktuálne informácie o COVID-19 na Filipínach

Aktuálne karanténne opatrenia pravidelne zverejňované na webovom sídle Ministerstva zdravotníctva

 

 

Podmienky návratu do SR

Informácie o postupe pri návrate do SR

Miestne špecifiká
Publikované 10.05.2022

Za dovoz, prechovávanie a užívanie drog/narkotických látok hrozí v krajine trest smrti.

Colné predpisy – čo je možné doviezť a vyviezť pre osobnú spotrebu
Publikované 10.05.2022

V praxi sa uplatňuje len zákaz dovozu a vývozu nelegálnych drog a obmedzenia na pohyb strelných zbraní.

Info pre motoristov
Publikované 10.05.2022

Na Filipínach sa jazdí v pravom jazdnom pruhu. Ak plánujete byť na Filipínach dlhšie ako 90 dní a plánujete riadiť vozidlo, budete potrebovať filipínsky vodičský preukaz. Na Filipínach je veľa autopožičovní, najmä v mestských oblastiach, a zahraniční turisti si môžu prenajať vozidlo po príchode alebo si ho zarezervovať online. Bezpečnostné pásy sú povinné. Vozidlo v obchodnej alebo obytnej zóne musí dať prednosť chodcom na priechode pre chodcov. 

Bezpečnostná situácia
Aktualizované 05.07.2022
Publikované 10.05.2022

S ohľadom na súčasnú bezpečnostnú situáciu a pretrvávajúce nebezpečenstvo únosov cudzincov odporúčame občanom SR dodržiavať počas návštevy Filipín maximálnu opatrnosť a ostražitosť.  
Vzhľadom na ozbrojené zrážky medzi filipínskymi vládnymi jednotkami a militantami a riziko teroristických útokov, odporúčame necestovať na západnú (moslimskú) a strednú časť časť ostrova Mindanao a juhozápadnú časť Filipín na ostrovy Basilan, Jolo, Sulu, Tawi Tawi (tzv. Sulu archipelago). Do východnej časti  ostrova Mindanao a do južnej časti provincie Cebu (až po a vrátane municipalít Badian a Dalaguete) a južnej časti ostrova Palawan (až po Porto Porto Princesa) odporúčame cestovať len v najnevyhnutnejších prípadoch. Pri cestách do ostatných oblastí Filipín odporúčame zvýšenú opatrnosť, dodržiavať zásady osobnej bezpečnosti a vyhýbať sa väčším zhromaždeniam osôb. 
Vzhľadom na nekompromisnú protidrogovú kampaň upozorňujeme na vysoké postihy v prípade držby a predaja drog. 

V hlavnom meste Manile a hlavných turistických centrách (Cebu, Bohol, Mindoro a Borocay) sú bežné prípady vreckových krádeží a podvodov s kreditnými kartami, vyskytujú sa však aj únosy bohatých cudzincov. Odporúča sa v hoteloch využívať bezpečnostné depozity, na uliciach nenosiť šperky, používať iba služby pravidelnej taxi služby a počas jazdy motorovými vozidlami uzamykať dvere. V prípade straty alebo krádeže cestovných dokladov sa odporúča okamžite kontaktovať Honorárny konzulát SR v Manile alebo Cebu City, ktoré podajú potrebné informácie.

Turistické a iné užitočné informácie

Doprava

Publikované 10.05.2022

Cestná doprava je na súostroví komplikovaná a komunikácie sú v zlom stave a preplnené. Kvalita cestných komunikácií mimo hlavného mesta je nízka. Cestovanie na vidieckych cestách v nočných hodinách sa neodporúča. Cudzincom sa všeobecne odporúča letecká a lodná doprava.

Zdravotná  starostlivosť

Publikované 10.05.2022

Zodpovedajúcu zdravotnícku starostlivosť európskeho štandardu je možné získať iba v hlavnom meste. Väčšina zdravotníckych zariadení vyžaduje preddavok za poskytnuté ošetrenie, resp. zdravotnícke služby.

Klimatické podmienky

Publikované 10.05.2022

Na Filipínach sú bežné tajfúny, povodne, zemetrasenia a zosuvy pôdy. Obdobie tajfúnov a povodní trvá od mája do novembra. Tropická klíma s častými dažďami a miernym vetrom. Tri ročné obdobia: dažďové obdobie od júna do októbra, chladnejšie suché obdobie od novembra do februára a horúce suché obdobie od marca do mája.

Dôležité telefónne čísla
Publikované 10.05.2022

Predvoľba krajiny: +63; 
Prvá pomoc: 911;
Polícia: 117;
Hasiči: (02) 8426-0219;
(02) 8426-0246
 

Rady a odporúčania
Publikované 10.05.2022

Odporúčame štandardnú ostražitosť a nasledovanie pokynov miestnych orgánov.


Dobrovoľná registrácia pred cestou do zahraničia

Plánujete cestu do zahraničia? Využite našu službu, prostredníctvom ktorej môžete dostávať aktuálne informácie o zvolenej krajine. V prípade vzniku krízovej situácie registrácia umožní lepšiu organizáciu pomoci slovenským občanom v zahraničí.

Mobilná aplikácia Svetobežka

Aplikácia vám pomôže v núdzových situáciach v krajine, keď vás okradnú, havarujete alebo stratíte doklady. Nájdete v nej koho kontaktovať, kde hľadať pomoc, dobrovoľnú registráciu online a hlásenie stavu núdze. Upozorní vás tiež, na čo nezabudnúť pred cestou do vybranej krajiny.


Očakávané udalosti

Správy

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Igor Slobodník prijal dnes (13. augusta) dezignovanú veľvyslankyňu Filipínskej republiky v SR so sídlom vo Viedni Mariu Zeneidu Angaru Collinsonovú pri príležitosti odovzdania kópií jej poverovacích listín.

Bratislava (10. apríla) - Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák prijal dnes na rozlúčkovej návšteve veľvyslankyňu Filipín Lurdes Ortiz Yparraguirre, ktorej mandát pre Slovensko sa po štyroch rokoch končí. Minister M. Lajčák ocenil pôsobenie a aktivity veľvyslankyne, ktoré prispeli k zintenzívneniu slovensko-filipínskych vzťahov. Ministri zahraničných vecí oboch krajín sa od októbra minulého roka stretli dvakrát a vo februári minister M. Lajčák navštívil Filipíny, čo bola po 17 rokoch prvá návšteva člena slovenskej vlády v tejto dynamicky sa rozvíjajúcej krajine juhovýchodnej Ázie.

Slovensko a Filipíny rozšíria politickú aj ekonomickú spoluprácu. Dohodli sa na tom ministri zahraničných vecí oboch krajín Miroslav Lajčák a Albert del Rosario na rokovaniach v pondelok 23. februára v Manile. „V našich vzťahoch bola dlhá pauza a máme čo doháňať,“ konštatoval podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR M. Lajčák, ktorý sa po 17 rokoch stal prvým členom slovenskej vlády, ktorý navštívil Filipíny.


Filipíny

Základné informácie

Zaužívaný anglický názov Philippines
Oficiálny názov Filipínska republika
Oficiálny anglický názov Republic of the Philippines
Zaužívaný názov Filipíny
Miestny názov krajiny Republika ng Pilipinas
Svetadiel Ázia
Hlavné mesto Manila
Anglický názov hlavného mesta Manila
Miestny názov hlavného mesta Manila
Názov meny filipínske peso
Medzinárodná skratka meny PHP
Telefónna predvoľba +63
Úradné jazyky filipínsky, anglický
Časové pásmo +0700
Internetová doména .ph
Medzinárodná poznávacia značka RP
Zem. dĺžka hl. mesta 120.97826
Zem. šírka hl. mesta 14.59489
Vznik štátu 12.06.1898
Štátne zriadenie prezidentská republika

Minister zahraničných vecí Teodoro L. Locsin JR
Webová stránka ministerstva

https://dfa.gov.ph/

Uznanie Slovenskej republiky 1.1.1993
Uznanie štátu Slovenskou republikou 1.1.1993
Nadviazanie diplomatických stykov so Slovenskou republikou 1.1.1993

Zastupiteľské úrady

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Jakarte

JI. Prof. Mohammad Yamin SH, 29, 103 10 Jakarta
Telefón
+62 213101068
Fax
+62 213101180
Email konzulárneho oddelenia
Núdzová linka
+62816783043

Na núdzovej linke neposkytujeme konzulárne informácie. Je určená len na nahlásenie úmrtí, hospitalizácií, policajného zadržania a iných vážnych prípadov ohrozujúcich život, zdravie či majetok slovenských občanov, ktorí sa ocitli v núdzi.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Jakarte

Honorárne konzuláty

Bilaterálne vzťahy

Publikované 11.05.2022
Dátum Popis
02/2015 oficiálna návšteva podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lajčáka na Filipínach
09/2008 neoficiálna návšteva ministra zahraničných vecí Filipín A. Romula v SR pri príležitosti otvorenia Honorárneho konzulátu Filipín na Slovensku
09/2001 návšteva štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí SR J. Chleba na Filipínach
09/2000 návšteva štátnej tajomníčky Ministerstva zahraničných vecí Filipín R. G. Manalovej v SR
02/1998 návšteva ministersky zahraničných vecí SR Z. Kramplovej na Filipínach

Info a príležitosti pre podnikateľov

Ekonomické správy
Ekonomické informácie o teritóriu
Filipíny - ekonomické informácie o teritóriu 2022
PDF 220.8 kB, 21.6.2022, 67 stiahnutí
Stiahnuť
Obstarávanie a tendre
Filipíny - ekonomické informácie o teritóriu 2022
PDF 220.8 kB, 21.6.2022, 67 stiahnutí
Stiahnuť
Veľtrhy a výstavy
Filipíny - ekonomické informácie o teritóriu 2022
PDF 220.8 kB, 21.6.2022, 67 stiahnutí
Stiahnuť
Podujatia veľvyslanectva
Ekonomický diplomat
Meno a priezvisko Andrej Eštvaník
Zastupiteľský úrad Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Jakarte
Email andrej.estvanik2@mzv.sk
Funkcia ekonomický diplomat

Medzinárodné zmluvy

Kultúra a krajania


Feedback
pdf-viewer-embedded

Cieľové skupiny

Elektronické služby

Back To Top